Проблем при инсталација на MAC OSX

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,120
547
Пред некој ден пробав да инсталирам MAC OSX. Среќен, среќен, абе шо да ти кажам... :D
Ама ништо од бизнисот, инсталацијата речиси не се ни стартува :(
Почнува со бутирањето и ми заглавува на:
IOATA Cotroller Device blocking bus
Still waiting for root
:(

Користев iAtkos v2 0i DVD.
Дали некој може да ми помогне?
Дали можеби е проблемот што во БИОС-от не можам да пронајдам Drive Configuration (имам Phoenix BIOS), еве слика
Phoenix_-_AwardBIOS_CMOS_Setup_Utility.jpg
и не можам да го конфигурирам како што треба.
Ај чекам, сигурно на форумов има голем број корисници на MAC OS X :D

Инаку мојата конфигурација е:
Матична плоча: Abit GD8-Pro Intel 915P
Процесор: P IV 3.00 Ghz Prescott 1M/FSB800Mhz, LGA 775
RAM: 2 Gb DDRII 667
Графичка: Evga GeForce FX 7300 GT 512 mb
HDD: 80 gb, SATA II, 7200 rpm
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,003
515
www.ibiz.mk
MAK :bravo:

има специјални верзии не официјални наравно кои работат за "нормален" PC компјутери

голем дел од тие имаат некои грешки значи треба да си најдеш на некој форум погуглај и провери дали е веќе тестиран обично објавуваат на кои модели е тестиран

во некои инсталации подоцна ке имаш мали проблеми со драјвери на OSX tiger јас имав проблеми со звучната картичка
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,120
547
MAK :bravo:

има специјални верзии не официјални наравно кои работат за "нормален" PC компјутери

голем дел од тие имаат некои грешки значи треба да си најдеш на некој форум погуглај и провери дали е веќе тестиран обично објавуваат на кои модели е тестиран

во некои инсталации подоцна ке имаш мали проблеми со драјвери на OSX tiger јас имав проблеми со звучната картичка

Па овој е веќе испробан на компјутер сличен на мојот, само што јас имам проблеми во BIOS-от и не можам да ги направам потребните подесувања (мислам дека и главното подесување) :(
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Нека дојде @filipvselena, тој е екперт за MAC OS.
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,120
547
Ми иде да го скршам компјутеров, сум инсталирал се и сешто, сеа MAC OX не можам :( Али MAC си е MAC, мора да се најде начин да го средам :(
 

ки4ма

Intern
21 февруари 2008
234
17
Да не си го земал со инсталиран виндовс компјутерот.
И напиши шо хард диск имаш, може нема драјвер.
Дриве подесувањата ти се во Стандард ЦМОС феатурес.
Ја користев долго време мац ос 8, ама го земав компјутерот од аппле и имаше инсталирано.
Знам дека сеа тие шо се правени за виста лап топи на пример не го препознаваат хард дискот ако сакаш да ставиш Икс Пе.
Па може и тебе не ти го препознава Хардот.
Пиши малку повеќе информации.
А во крајна линија шо ќе ти е Мац ос. Прво немаш конфигурација, второ ти требат драјвери а и ќе мораш да ги учиш сите програми на ново.
 

ки4ма

Intern
21 февруари 2008
234
17
ХД 80 гига Сата и не е некоја информација. Пиши фирма. Дали ти е на партиции. Колку???
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Само како инфо, јас го користев истиот ОС, од истото ЦД..... знажи не е до ДВДто
Работе кај мене.
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,120
547
Да не си го земал со инсталиран виндовс компјутерот.
И напиши шо хард диск имаш, може нема драјвер.
Дриве подесувањата ти се во Стандард ЦМОС феатурес.
Ја користев долго време мац ос 8, ама го земав компјутерот од аппле и имаше инсталирано.
Знам дека сеа тие шо се правени за виста лап топи на пример не го препознаваат хард дискот ако сакаш да ставиш Икс Пе.
Па може и тебе не ти го препознава Хардот.
Пиши малку повеќе информации.
А во крајна линија шо ќе ти е Мац ос. Прво немаш конфигурација, второ ти требат драјвери а и ќе мораш да ги учиш сите програми на ново.
Како прво човекот учи додека е жив. Како второ читав на интернет и има многу што користат Mac OS со далеку послаби конфигурации од мојата. Како трето преку глава ми е од XP, а MAC си е перфектен...
ХД 80 гига Сата и не е некоја информација. Пиши фирма. Дали ти е на партиции. Колку???
еве HDDто: Maxtor 80 Gb, 8 mb, SATA II, 7200 rpm, досега ми беше поделен на две партитиции, сеа специјално за MAC го поделив на три :(
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,120
547
И за BIOS-ot во Standard CMOS features го нема тоа што ми е потребно, веќе неколку пати пребарано. :plachko2:
 

elite hacker

Intern
20 јуни 2008
71
0
Vo pravo si mac e perfekten samo razmisli li malku za antivirus,za toa deka mozebi ke gi nema omilenite programi od xp..Se nadevam da!
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,120
547
Vo pravo si mac e perfekten samo razmisli li malku za antivirus,za toa deka mozebi ke gi nema omilenite programi od xp..Se nadevam da!

Антивирус??? Па нема баш вируси за MAC и ако има се многу малце. Омилени програми од XP. Немам баш нешто омилено, Flash и Photoshop има и за MAC, Оffice 2008 произведен од Microsoft, плус планирам да си оставам и Windows на dual boot... :D Само да најдам начин да инсталирам MAC OS.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,003
515
www.ibiz.mk
еве HDDто: Maxtor 80 Gb, 8 mb, SATA II, 7200 rpm, досега ми беше поделен на две партитиции, сеа специјално за MAC го поделив на три :(

Не е до хард диск јас го имам инсталирано на ист оваков

провери ДВД то да не е оштетено дали го снима од .iso директно или ти си го правеше бутабилно

Vo pravo si mac e perfekten samo razmisli li malku za antivirus,za toa deka mozebi ke gi nema omilenite programi od xp..Se nadevam da!
дај човече (доколку некој сака да купи некоја топ кола ретка на не наведувам каква :) ти што ке му кажеш еј размисли малку дали ке најдеш делови за неа :)) )

скоро се има и за MAC не му се секирај доколку ја баш нема најновата верзија 100% има некоја постара а за најновата малку каснат но не многу :)
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,120
547
@MetalGear дали подесуваше нешто пред тоа во BIOS-от. И која верзија на MAC OS инстлираше. Не верувам да е до DVD-то иако ми го снимија :D Инаку ич не му се секирам за програми, тоа што ми треба знам дека го има, може нема игри, али во посредно време и немам баш време за игри :D
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,003
515
www.ibiz.mk
10.4 Tiger
не во биос не сум подесувал го инсталирав само еднаш кај мене и тоа во 4-5 наутро така ми фирна работеше убаво се

подоцна пробав на друга машина налетав на некои проблеми и поради други обавези го баталив


еве ти неколку линкови погледај
http://www.osx86.theplaceforitall.com/howto/

да не ти давам некакви линови
оди со ова на гоогле

MAC OS X tiger how to install on x86

или твојата верзија на мас ај па кажи што си направил

да завршат испитите ке го инсталирам поново :)
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,120
547
10.4 Tiger
не во биос не сум подесувал го инсталирав само еднаш кај мене и тоа во 4-5 наутро така ми фирна работеше убаво се

подоцна пробав на друга машина налетав на некои проблеми и поради други обавези го баталив


еве ти неколку линкови погледај
http://www.osx86.theplaceforitall.com/howto/

да не ти давам некакви линови
оди со ова на гоогле

MAC OS X tiger how to install on x86

или твојата верзија на мас ај па кажи што си направил

да завршат испитите ке го инсталирам поново :)

Мојава верзија е 10.5.2, можеби тоа е проблемот. Сеа ќе му бапнам едно Линуксче, па кога ќе најдам друго ЦД ќе пробам пак :D
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,003
515
www.ibiz.mk
оуу ти сакаш леопард да инсталирас :) мислам дека таа верзија сеуште се тестира и има некои грешки т.е. багови
стави си тигер ке ти врши добро работа супер е
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,120
547
оуу ти сакаш леопард да инсталирас :) мислам дека таа верзија сеуште се тестира и има некои грешки т.е. багови
стави си тигер ке ти врши добро работа супер е

Oк, ќе се обидам да најдам :D Е после кога ќе ставам ке се пофалам тука дека сум имал успешна животна приказна за MAC OSX :D
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,120
547
хеееј, дај нека се најде некој MAC јунак да ми помогне со овој проблем, стварно сакам да инсталирам MAC :( Моментално сум на Ubuntu 7.04, додека не ми стигне по пошта новата верзија :(
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,120
547
А да не треба да форматирам партитиција во FAT 32, да не е тоа проблемот? Затоа што го префрлив хард-дискот и на иде-мастер и пак нејќе, симнав и Tiger верзија и пак истиот проблем. Ај нека пише некој што се разбира многу. :)
 

mENDol

Intern
24 декември 2007
83
2
Auuu druze... Mac OS ne poznava NTFS, (poznava ama Read Only)... Mora da formatiras na FAT32 za da go instaliras.

I obavezno stavi si Leopard, ostavi Tiger.... otkoga ke se navleces na Leopardot togas pogledni go Tiger-ot da vidis kako ke ti izgleda...
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43,987
Мислења
869,582
Членови
30,311
Најнов член
mrdeni
На врв Дно