• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем при инсталација на MAC OSX

• Ја почнал/а темата

ekonomist

Gaining Experience
17 јуни 2008
1,032
456
Пред некој ден пробав да инсталирам MAC OSX. Среќен, среќен, абе шо да ти кажам... :D
Ама ништо од бизнисот, инсталацијата речиси не се ни стартува :(
Почнува со бутирањето и ми заглавува на:
IOATA Cotroller Device blocking bus
Still waiting for root
:(

Користев iAtkos v2 0i DVD.
Дали некој може да ми помогне?
Дали можеби е проблемот што во БИОС-от не можам да пронајдам Drive Configuration (имам Phoenix BIOS), еве слика
и не можам да го конфигурирам како што треба.
Ај чекам, сигурно на форумов има голем број корисници на MAC OS X :D

Инаку мојата конфигурација е:
Матична плоча: Abit GD8-Pro Intel 915P
Процесор: P IV 3.00 Ghz Prescott 1M/FSB800Mhz, LGA 775
RAM: 2 Gb DDRII 667
Графичка: Evga GeForce FX 7300 GT 512 mb
HDD: 80 gb, SATA II, 7200 rpm

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
2,997
510
www.ibiz.mk
MAK :bravo:

има специјални верзии не официјални наравно кои работат за "нормален" PC компјутери

голем дел од тие имаат некои грешки значи треба да си најдеш на некој форум погуглај и провери дали е веќе тестиран обично објавуваат на кои модели е тестиран

во некои инсталации подоцна ке имаш мали проблеми со драјвери на OSX tiger јас имав проблеми со звучната картичка

• Ја почнал/а темата

ekonomist

Gaining Experience
17 јуни 2008
1,032
456
MAK :bravo:

има специјални верзии не официјални наравно кои работат за "нормален" PC компјутери

голем дел од тие имаат некои грешки значи треба да си најдеш на некој форум погуглај и провери дали е веќе тестиран обично објавуваат на кои модели е тестиран

во некои инсталации подоцна ке имаш мали проблеми со драјвери на OSX tiger јас имав проблеми со звучната картичка
Па овој е веќе испробан на компјутер сличен на мојот, само што јас имам проблеми во BIOS-от и не можам да ги направам потребните подесувања (мислам дека и главното подесување) :(

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
81
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Нека дојде @filipvselena, тој е екперт за MAC OS.

• Ја почнал/а темата

ekonomist

Gaining Experience
17 јуни 2008
1,032
456
Ми иде да го скршам компјутеров, сум инсталирал се и сешто, сеа MAC OX не можам :( Али MAC си е MAC, мора да се најде начин да го средам :(

ки4ма

Intern
21 февруари 2008
234
17
Да не си го земал со инсталиран виндовс компјутерот.
И напиши шо хард диск имаш, може нема драјвер.
Дриве подесувањата ти се во Стандард ЦМОС феатурес.
Ја користев долго време мац ос 8, ама го земав компјутерот од аппле и имаше инсталирано.
Знам дека сеа тие шо се правени за виста лап топи на пример не го препознаваат хард дискот ако сакаш да ставиш Икс Пе.
Па може и тебе не ти го препознава Хардот.
Пиши малку повеќе информации.
А во крајна линија шо ќе ти е Мац ос. Прво немаш конфигурација, второ ти требат драјвери а и ќе мораш да ги учиш сите програми на ново.

ки4ма

Intern
21 февруари 2008
234
17
ХД 80 гига Сата и не е некоја информација. Пиши фирма. Дали ти е на партиции. Колку???

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Само како инфо, јас го користев истиот ОС, од истото ЦД..... знажи не е до ДВДто
Работе кај мене.

• Ја почнал/а темата

ekonomist

Gaining Experience
17 јуни 2008
1,032
456
Да не си го земал со инсталиран виндовс компјутерот.
И напиши шо хард диск имаш, може нема драјвер.
Дриве подесувањата ти се во Стандард ЦМОС феатурес.
Ја користев долго време мац ос 8, ама го земав компјутерот од аппле и имаше инсталирано.
Знам дека сеа тие шо се правени за виста лап топи на пример не го препознаваат хард дискот ако сакаш да ставиш Икс Пе.
Па може и тебе не ти го препознава Хардот.
Пиши малку повеќе информации.
А во крајна линија шо ќе ти е Мац ос. Прво немаш конфигурација, второ ти требат драјвери а и ќе мораш да ги учиш сите програми на ново.
Како прво човекот учи додека е жив. Како второ читав на интернет и има многу што користат Mac OS со далеку послаби конфигурации од мојата. Како трето преку глава ми е од XP, а MAC си е перфектен...
ХД 80 гига Сата и не е некоја информација. Пиши фирма. Дали ти е на партиции. Колку???
еве HDDто: Maxtor 80 Gb, 8 mb, SATA II, 7200 rpm, досега ми беше поделен на две партитиции, сеа специјално за MAC го поделив на три :(

• Ја почнал/а темата

ekonomist

Gaining Experience
17 јуни 2008
1,032
456
И за BIOS-ot во Standard CMOS features го нема тоа што ми е потребно, веќе неколку пати пребарано. :plachko2:

elite hacker

Intern
20 јуни 2008
71
0
Vo pravo si mac e perfekten samo razmisli li malku za antivirus,za toa deka mozebi ke gi nema omilenite programi od xp..Se nadevam da!

• Ја почнал/а темата

ekonomist

Gaining Experience
17 јуни 2008
1,032
456
Vo pravo si mac e perfekten samo razmisli li malku za antivirus,za toa deka mozebi ke gi nema omilenite programi od xp..Se nadevam da!
Антивирус??? Па нема баш вируси за MAC и ако има се многу малце. Омилени програми од XP. Немам баш нешто омилено, Flash и Photoshop има и за MAC, Оffice 2008 произведен од Microsoft, плус планирам да си оставам и Windows на dual boot... :D Само да најдам начин да инсталирам MAC OS.

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
2,997
510
www.ibiz.mk
еве HDDто: Maxtor 80 Gb, 8 mb, SATA II, 7200 rpm, досега ми беше поделен на две партитиции, сеа специјално за MAC го поделив на три :(
Не е до хард диск јас го имам инсталирано на ист оваков

провери ДВД то да не е оштетено дали го снима од .iso директно или ти си го правеше бутабилно

дај човече (доколку некој сака да купи некоја топ кола ретка на не наведувам каква :) ти што ке му кажеш еј размисли малку дали ке најдеш делови за неа :)) )

скоро се има и за MAC не му се секирај доколку ја баш нема најновата верзија 100% има некоја постара а за најновата малку каснат но не многу :)

• Ја почнал/а темата

ekonomist

Gaining Experience
17 јуни 2008
1,032
456
@MetalGear дали подесуваше нешто пред тоа во BIOS-от. И која верзија на MAC OS инстлираше. Не верувам да е до DVD-то иако ми го снимија :D Инаку ич не му се секирам за програми, тоа што ми треба знам дека го има, може нема игри, али во посредно време и немам баш време за игри :D

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
2,997
510
www.ibiz.mk
10.4 Tiger
не во биос не сум подесувал го инсталирав само еднаш кај мене и тоа во 4-5 наутро така ми фирна работеше убаво се

подоцна пробав на друга машина налетав на некои проблеми и поради други обавези го баталив

еве ти неколку линкови погледај
http://www.osx86.theplaceforitall.com/howto/

да не ти давам некакви линови
оди со ова на гоогле

MAC OS X tiger how to install on x86

или твојата верзија на мас ај па кажи што си направил

да завршат испитите ке го инсталирам поново :)

• Ја почнал/а темата

ekonomist

Gaining Experience
17 јуни 2008
1,032
456
10.4 Tiger
не во биос не сум подесувал го инсталирав само еднаш кај мене и тоа во 4-5 наутро така ми фирна работеше убаво се

подоцна пробав на друга машина налетав на некои проблеми и поради други обавези го баталив

еве ти неколку линкови погледај
http://www.osx86.theplaceforitall.com/howto/

да не ти давам некакви линови
оди со ова на гоогле

MAC OS X tiger how to install on x86

или твојата верзија на мас ај па кажи што си направил

да завршат испитите ке го инсталирам поново :)
Мојава верзија е 10.5.2, можеби тоа е проблемот. Сеа ќе му бапнам едно Линуксче, па кога ќе најдам друго ЦД ќе пробам пак :D

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
2,997
510
www.ibiz.mk
оуу ти сакаш леопард да инсталирас :) мислам дека таа верзија сеуште се тестира и има некои грешки т.е. багови
стави си тигер ке ти врши добро работа супер е

• Ја почнал/а темата

ekonomist

Gaining Experience
17 јуни 2008
1,032
456
оуу ти сакаш леопард да инсталирас :) мислам дека таа верзија сеуште се тестира и има некои грешки т.е. багови
стави си тигер ке ти врши добро работа супер е
Oк, ќе се обидам да најдам :D Е после кога ќе ставам ке се пофалам тука дека сум имал успешна животна приказна за MAC OSX :D

• Ја почнал/а темата

ekonomist

Gaining Experience
17 јуни 2008
1,032
456
хеееј, дај нека се најде некој MAC јунак да ми помогне со овој проблем, стварно сакам да инсталирам MAC :( Моментално сум на Ubuntu 7.04, додека не ми стигне по пошта новата верзија :(

• Ја почнал/а темата

ekonomist

Gaining Experience
17 јуни 2008
1,032
456
А да не треба да форматирам партитиција во FAT 32, да не е тоа проблемот? Затоа што го префрлив хард-дискот и на иде-мастер и пак нејќе, симнав и Tiger верзија и пак истиот проблем. Ај нека пише некој што се разбира многу. :)

mENDol

Intern
24 декември 2007
83
2
Auuu druze... Mac OS ne poznava NTFS, (poznava ama Read Only)... Mora da formatiras na FAT32 za da go instaliras.

I obavezno stavi si Leopard, ostavi Tiger.... otkoga ke se navleces na Leopardot togas pogledni go Tiger-ot da vidis kako ke ti izgleda...

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,553
Мислења
823,192
Членови
28,061
Најнов член
Viktorofski
На врв Дно