• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Problem pri formatiranje

Статус
Затворена за нови мислења.
 • Ја почнал/а темата
 • #1

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Sakam da go preinstaliram sistemot, restartiram kompjuter, od toa meni biram kako i sekogas toa za CD, mi se pojavuva Press any key to boot from CD.. stiskam enter, se pojavuva crno, i potoa nisto ne se slucuva, a poveke od 5 pati na ist nacin sum pravel reinstalacija... sto bi mozelo da e problem.. ? :lut2:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
so toa CD sekogas go formatirav PC-vo, sto bi mozelo da e, aj bas ke probam sto drugo...
fala vi
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
193
Може имаш некој расипан дел во конфигурацијата!
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
ne veruvam vo toa... da imase nekoj takov problem, zarem nemase da zabelezam ? :ermm:
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
Мене така ми правеше, и испадна дека е до хард дискот. Види ако имаш линукс, дали ке се инсталира
Isti sluchaj.. Samo sho kaj mene posle nekoe vreme, pola saat odprilika uspea.. Si se pojavi se kako sho treba, pa potoa quick format and instal i formatot ushte 40-tina minuti go chekav ama ne zavrshuvashe..
Go smenav Hard Diskot i se beshe vo red..
No, probaj i so drugo cd..
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Imam instalirano linux (Ubuntu 7.10), utre ke probuvam so drugo cd, sega bas i nemam vreme...
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Го имав овој проблем пред некое време, на крај излезе дека е расипан boot record-от (кој во тоа време беше grub и од кој подигав Убунту и Прозорци) . Не се подигаше Windows CD и не можев да ставам нов рекорд. Проблемот го решив со Paragon Partition Manager, имаше опција Restore Boot Record. После тоа се подигаше CD-то најнормално.
 

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
Сигурно е до ЦД-то. Јас имав сличен проблем на 34-тата минута паѓаше системот. После неколку обиди и на друга машина заклучив дека е до ЦД-то иако имав стотина форматирања со него. Кога пробав со друго се си беше ОК
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
.... иако имав стотина форматирања со него...
De be ti, na cela Makedonija da ne formatirash?
so e cudno drugar :LOL:
ja na cel veles im gi formatiram kantite... :D

i mozno e problemot da e do cedeto, oti po tolku rezanje vo nekoj krs cd rom ke se izgrebe malku i tolku e ...
jas imav slicen problem, do 37 min i zamrznuvase... go smeniv cedeto i resen problem
 

stefki

Intern
12 декември 2007
32
0
Пробај да направиш Fdisk ако неќе пробај да го смениш ID кабелот
 
 • Ја почнал/а темата
 • #18

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
utre ke vi kazam sto sum napravil, nemozam sega, imam rabota na kompjuterot, inaku, fala vi na site, sekoja pomos e dobredojdena(ke znam sto bi mozelo da e problem).:bye1:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #19

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Проблемот е решен, ЦД-то си било добро, проблемот бил кај компјутерот, нешто било измрдано, фала ви на сите, темата може да се затвори!
:bye1:
 

DynamicMK

Gaining Experience
11 април 2007
1,635
181
Ќе ја оставиме темата отворена уште некој период, доволно да ни пишеш што конкретно било измрдано и како го реши проблемот
 
 • Ја почнал/а темата
 • #21

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Па вака, ЦД-то не претставувало проблем, пролемот беше во компјутерот, софтверски дел, мислам дека беше нешто до оперативниот систем или нешто слично, незнам точно што.
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
Па вака, ЦД-то не претставувало проблем, пролемот беше во компјутерот, софтверски дел, мислам дека беше нешто до оперативниот систем или нешто слично, незнам точно што.
e ova ti se vika detalen opis na problem.:LOL::LOL:
kako i da e deckoto se potrudil nema sto.:LOL::LOL:
ne go svakaj ova kako navreda ili otvoreno neprijatelstvo.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,678
Мислења
862,172
Членови
30,037
Најнов член
miki11
На врв Дно