• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Problem pri formatiranje na kompjuter

Статус
Затворена за нови мислења.
 • Ја почнал/а темата
 • #1

angjeleski

Intern
23 април 2007
202
11
Здраво.. досега сум форматирал многу компјутери ама со ваков проблем се среќавам само кога го форматирам компјутерот на брат ми. Имено, го ставам да се форматира, завршува фотматот на дискот и снимањето на фајловите и кога се рестартира компјутерот за да започне setup-от ми го јавува ова :Втор пат го форматира и втор пат ми прави проблеми.. мака мачам додека го средам.. :lut2:

Некој што се сретнал со ваков проблем или пак може да ми помогне??

Фала однапред, поздрав.

EDIT : Еве го рестартирав компјутерот па го помина овој критичен дел и фино си почна setup-от арно ама на сред setup ми го јавува ова :До CD-то не е гарант зашто до сега многу пати сум инсталирал...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #2

angjeleski

Intern
23 април 2007
202
11
Еве нешто повеќе информации :

- Инсталирам Windows XP Media Center Edition
- Систем :

MB MSI 649 Neo V
Ram 256 MB DDR400
CPU Intell Cel.D 3.06 GHz
HDD Ata 80 GB 7200 rpm
VGA GeForce 6500 PCX 256 MB

Ако ви треба уште нешто што би ви помогнало кажете..
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

angjeleski

Intern
23 април 2007
202
11
Не е.. финтата е што пред 4-5 месеци кога го форматирав исто правење.. тогаш се среди откако го оставив 6-7 саата исклучен и одма после вклучувањето си почна setup-от и си заврши.. да не ти се верува...:isplashen:
 

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
Пробај вака: Оди во BIOS-от и најде во тие категориите каде има нешто во врска со errors и ако е тоа направи Halt on: No errors. Вака компјутерот и да има некои неисправности ке продолжи. Ме мрзе да го рестартирам компјутерот за да влезам во биосот за точно да ти кажам.....pozz
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Пробај вака: Оди во BIOS-от и најде во тие категориите каде има нешто во врска со errors и ако е тоа направи Halt on: No errors. Вака компјутерот и да има некои неисправности ке продолжи. Ме мрзе да го рестартирам компјутерот за да влезам во биосот за точно да ти кажам.....pozz
toa e pri POST.. a ne pri instalacija na windows
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

angjeleski

Intern
23 април 2007
202
11
Чуден компјутер значи... што да кажам.. еве сега полека полека почна да се средува... може ли IDE кабелот да прави ваков проблем????
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
893
71
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Вторава слика не е BSOD?
BSOD е појава при некој проблем со драјверите од некој уред.
 

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
ако не ти јавува грешки кога ги копира датотеките не би требало да до рамот, можно е цд уредот да не го чита добро цд-то а можно е и да е едноставно IDE кабелот да губи контакт како што кажа и сам, во најлош случај може да е и хард дискот
 
M

Mr.Alien

Гостин
Колку што гледам имаш само еден РАМ. Пробај со друг, или стави го истиот во друг слот.
Пробај друг ИДЕ кабел, како што веќе ти е сугерирано.
Прережи го ЦД-то.
Исклучи ги опциите Bios caching или shadowing.
Направи SCAN DISK.
Кажи ако ова не помогна, па одиме на следниот чекор.

П.С. Кој е производител на дискот?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

angjeleski

Intern
23 април 2007
202
11
Се среди само од себе без да го р'чкам многу многу што ме доведува да мислам само на едно :)) IDE кабелот е гарант некој проблем.. Ќе го заменам.. во секој случај фала на помошта..

Може LOCK :bye1:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,712
Мислења
849,202
Членови
29,439
Најнов член
magicdadi
На врв Дно