• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем при апдејтирање на андроид.

 • Ја почнал/а темата
 • #1

MrIngross0

Intern
27 декември 2012
8
0
Здраво,

Пробав да го апдејтирам андроидот на Sony Ericsson xperia arc s, преку една програма за апдејтирање на андроид за Сони мобилни уреди, е сега го заебава и не сака да се уклуче, не сака да се полни, не дава никаков знак за живот. Ваши мислења како да го средам ова?

Фала, поздрав.
 

xhktw

Practice makes perfect
2 август 2009
1,289
1,556
xhktw's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF / Maelstrom 120T Liquid Cooler
Motherboard
Gigabyte B450M-H
Storage
256GB SSD & 500 GB, 1TB HDD
PSU
Cooler Master B600
RAM
HyperX Fury Black 2x8GB 3200MHz CL15
Video card
GTX 970 WindForce 3X OC
Case
CM Chassic K280
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Redragon Kumara K552W
Audio
Creative SoundBlaster Live
Monitor
Asus VG249Q TUF 144Hz / BenQ RL2455
OS
Windows 10
"програма за абдејтирање на сони уреди" нема да помогне. Како се викаше таа магична програма?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

MrIngross0

Intern
27 декември 2012
8
0
не ми текнува точно името, пошто пробував од кај другар, ама беше нешто „слично„ http://www.sonymobile.com/global-en/software/phones/ си го селектираш моделот и ги следиш инструкциите, во исто време back копчето и копчето за уклучување/вклучување и тука се заеба.
 

xhktw

Practice makes perfect
2 август 2009
1,289
1,556
xhktw's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF / Maelstrom 120T Liquid Cooler
Motherboard
Gigabyte B450M-H
Storage
256GB SSD & 500 GB, 1TB HDD
PSU
Cooler Master B600
RAM
HyperX Fury Black 2x8GB 3200MHz CL15
Video card
GTX 970 WindForce 3X OC
Case
CM Chassic K280
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Redragon Kumara K552W
Audio
Creative SoundBlaster Live
Monitor
Asus VG249Q TUF 144Hz / BenQ RL2455
OS
Windows 10
Станува збор за soft brick, за жал за Arc S не можам да најдам ниту еден официјален фирмвер за да го флешнеш, само за Arc има. Не се исти, така?

EDIT: само што видов дека повеќето работи фаќаат на 2та телефона, повели ти листа на теми за се што треба да знаеш.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1653188

Тебе те интересира unbrick, односно флешнување на нов фирмвер.
 

alumen :)

On your way to fame
6 јануари 2012
1,121
587
Скопје
Sony PC Companion
Sony Update Service

^ со некој од овие имаш пробувано, пробај на Windows 7, јас имав проблем на 8ца со овие чуда. Можеби и ти?
Мора да успееш со овие.
 

xhktw

Practice makes perfect
2 август 2009
1,289
1,556
xhktw's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF / Maelstrom 120T Liquid Cooler
Motherboard
Gigabyte B450M-H
Storage
256GB SSD & 500 GB, 1TB HDD
PSU
Cooler Master B600
RAM
HyperX Fury Black 2x8GB 3200MHz CL15
Video card
GTX 970 WindForce 3X OC
Case
CM Chassic K280
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Redragon Kumara K552W
Audio
Creative SoundBlaster Live
Monitor
Asus VG249Q TUF 144Hz / BenQ RL2455
OS
Windows 10
На дизан се слични :) инаку се малку различни.
Прочитај го коментарот погоре, го абдејтирав.

Sony PC Companion
Sony Update Service

^ со некој од овие имаш пробувано, пробај на Windows 7, јас имав проблем на 8ца со овие чуда. Можеби и ти?
Мора да успееш со овие.
Нема да успее, со Pc Companion не праиш ништо ако имаш било каков вид на брик.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

MrIngross0

Intern
27 декември 2012
8
0
Sony PC Companion
Sony Update Service

^ со некој од овие имаш пробувано, пробај на Windows 7, јас имав проблем на 8ца со овие чуда. Можеби и ти?
Мора да успееш со овие.
Мислам дека беше sony update service, пробував на 8ца да, и не сакаше ништо да почне, за жал сега несака да се вклучи никако.
 

alumen :)

On your way to fame
6 јануари 2012
1,121
587
Скопје
Нема да успее, со Pc Companion не праиш ништо ако имаш било каков вид на брик.
Како ништо, софт брик можеш да го поправиш, на Х8-цата 100 пати ја имам така поправано. :)


Мислам дека беше sony update service, пробував на 8ца да, и не сакаше ништо да почне, за жал сега несака да се вклучи никако.
Знаев дека на 8ца имаш пробувано :D
Пробај на 7ца, ќе го направиш/
 

Dark HaCkeR

Баниран/a
14 јули 2009
2,632
1,359
Чим не се вклучува никако шансите се големи да е хард брик тогаш телефонот е мртов сркоз на сркоз и мора да иде на JTAG

За било кој телефон освен ајфон не правите апдејти преку тие програмчиња што ги нудат како KIES за самсунг и слични програми за другите телефони тие само ке го заебат телефонот уште повеќе одколку што ке го надоградите

најдобра варијанта ви е рут па костом рикавери па ставање костом ромови така ке бидете секогаш со најновиот апдејт на софтверот
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

MrIngross0

Intern
27 декември 2012
8
0
Чим не се вклучува никако шансите се големи да е хард брик тогаш телефонот е мртов сркоз на сркоз и мора да иде на JTAG

За било кој телефон освен ајфон не правите апдејти преку тие програмчиња што ги нудат како KIES за самсунг и слични програми за другите телефони тие само ке го заебат телефонот уште повеќе одколку што ке го надоградите

најдобра варијанта ви е рут па костом рикавери па ставање костом ромови така ке бидете секогаш со најновиот апдејт на софтверот

Да ми кажеш каде можам да се обратам, во некој сервис или слично за да видат шо му е?
 

Dark HaCkeR

Баниран/a
14 јули 2009
2,632
1,359
Да ми кажеш каде можам да се обратам, во некој сервис или слично за да видат шо му е?
За телефони кај Бошко алфа мобил во Скопје човекот е прва лига он ти е последна опција да ти го врати од мртвите
 

Dark HaCkeR

Баниран/a
14 јули 2009
2,632
1,359
ај првен пробај извади ја батеријата 1-3 мин и пак ставија па пробај ако нејке тогаш тие хард брик или не можеш ли во рикавери во ништо да влезеш ?
 

xhktw

Practice makes perfect
2 август 2009
1,289
1,556
xhktw's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF / Maelstrom 120T Liquid Cooler
Motherboard
Gigabyte B450M-H
Storage
256GB SSD & 500 GB, 1TB HDD
PSU
Cooler Master B600
RAM
HyperX Fury Black 2x8GB 3200MHz CL15
Video card
GTX 970 WindForce 3X OC
Case
CM Chassic K280
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Redragon Kumara K552W
Audio
Creative SoundBlaster Live
Monitor
Asus VG249Q TUF 144Hz / BenQ RL2455
OS
Windows 10
ај првен пробај извади ја батеријата 1-3 мин и пак ставија па пробај ако нејке тогаш тие хард брик или не можеш ли во рикавери во ништо да влезеш ?
И што има везе ако ја извади батеријата 1-2 минути?

Абе друже, пред да го носиш пробај со тие туторијалите што ти ги пратив горе да средиш сам, све на тацна имаш. Ако не е хард брик џабе ќе фрлаш пари. Како сакаш на крај краева :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

MrIngross0

Intern
27 декември 2012
8
0
ај првен пробај извади ја батеријата 1-3 мин и пак ставија па пробај ако нејке тогаш тие хард брик или не можеш ли во рикавери во ништо да влезеш ?
Никако неможам да го вклучам телефонот, го ставив на полнач, не покажува дека се полни, го ставив на усб кабел не го „чита„. Појма немам каков brick e... :/
 

Dark HaCkeR

Баниран/a
14 јули 2009
2,632
1,359
И што има везе ако ја извади батеријата 1-2 минути?

Абе друже, пред да го носиш пробај со тие туторијалите што ти ги пратив горе да средиш сам, све на тацна имаш. Ако не е хард брик џабе ќе фрлаш пари. Како сакаш на крај краева :)
Има веза барем кај самсунгот е така ако го флешуваш со пит фајл после мора да ја извади батеријата иначе не реагира телефонот
 

Dark HaCkeR

Баниран/a
14 јули 2009
2,632
1,359
стави го во компјутер ако компјутерот не го препознае тогаш телефонот е цигла и мора да иде на JTAG
 
 • Ја почнал/а темата
 • #19

MrIngross0

Intern
27 декември 2012
8
0
Има веза барем кај самсунгот е така ако го флешуваш со пит фајл после мора да ја извади батеријата иначе не реагира телефонот
Да не ти се верува, имало врска, ја извадив, 5/6 мин и упали сега^_^
 

xhktw

Practice makes perfect
2 август 2009
1,289
1,556
xhktw's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF / Maelstrom 120T Liquid Cooler
Motherboard
Gigabyte B450M-H
Storage
256GB SSD & 500 GB, 1TB HDD
PSU
Cooler Master B600
RAM
HyperX Fury Black 2x8GB 3200MHz CL15
Video card
GTX 970 WindForce 3X OC
Case
CM Chassic K280
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Redragon Kumara K552W
Audio
Creative SoundBlaster Live
Monitor
Asus VG249Q TUF 144Hz / BenQ RL2455
OS
Windows 10
Mind fucking blown.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,581
Мислења
846,908
Членови
29,360
Најнов член
RokerMD
На врв Дно