1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем/Прашање за Монитор

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од it_boy, 18 Февруари 2020.

 1. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  385
  309
  9 Јули 2018
  Машко
  Пред 2 дена зедов користен Proview 19 инчен монитор ,се беше океј и денес го уклучвам и боите ми излегоја измешани исто и на No signal pop up беа измешани,го оставив така и по 1 час пробав пак и сега е океј,некоја секунда ми излегоа пак измешани и засега нема проблем? Дали е мониторот пред умирање се работи за стар модел 2008 мислам и дали ми препорачувате да го вратам?
  86369423_490803448161107_4778007952655122432_n.jpg
   
 2. WeiWuWei

  WeiWuWei
  Gaining Experience

  116
  70
  17 Јануари 2020
  Машко
  Мизантроп
  Да не имаш случајно некој магнет во близина? :?
   
 3. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  385
  309
  9 Јули 2018
  Машко
  Мислам не,До мониторот имам принтер ама баш го извадов мониторот и го пробав на друга маса и пак истото беше,чудно е што го снемува измешувањето и некој пат само се појавува
   
 4. Boco1987

  Boco1987
  Gaining Experience

  131
  92
  25 Март 2017
  Машко
  Види кабелот да не е оштетен
   
 5. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  385
  309
  9 Јули 2018
  Машко
  нов е кабелот а и истото излезе со боите и на No signal што кажува дека не е до кабелот,уште неколку пати истото се деси и сега е во ред незнам што да правам
   
 6. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,141
  1,686
  30 Мај 2010
  Штом се измешани и на no signal, проблемот е најверојатно флет кабел од електроника на мониторот до дисплејот (лошо вклучен - оштетен) или пак самиот дисплеј каде што се превиткани флетовите од електроника дисплеј до дисплеј. (оштетени) (звучи збунувачки ама не знаев како да објаснам)

  Ако имаш опција, врати го :)
   
  На it_boy му/ѝ се допаѓа ова.
 7. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  385
  309
  9 Јули 2018
  Машко
  Ќе му пишам на тој што го купив изгледа е поправан иако го прашав пред да го купам дали е сервисиран или не,добив одговор дека не е ама сепак ми беше чудно тоа што од првиот ден беклајтот се гледа од назад и плус човекот е сервисер. 648E80B3-0589-434D-A8C5-D614CB14C580.jpeg
   
 8. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,141
  1,686
  30 Мај 2010
  Нема врска тоа што е правен, финта е да е добро направен.

  Најчесто ги вадат неонките и ставаат led ленти.
   
  На it_boy му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Astro

  Astro
  Guru

  6,402
  8,876
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Нема врска магнет, ова не е монитор со катодна цефка.

  Враќај го назад, кој знае низ што поминал мониторов.
   
  borcep, Daniel86 и на it_boy им се допаѓа ова.
 10. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  294
  477
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Се расипал ако ОП налетал на темата на Xenon за Грција.
   
 11. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,467
  3,828
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Овоа нема бекплејт назад .
   
 12. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,754
  7,192
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Ако си сигурен дека немаш проблем со графичка или кабел, враќај назад без многу филозофии и полемизирања. Срам да му е на тој што ти го продал.
   
 13. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  385
  309
  9 Јули 2018
  Машко
  100% не е до графичката и кабелот,Ќе пишам што направив околу враќањето
   
 14. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  385
  309
  9 Јули 2018
  Машко
  Му го вратив и ми ги врати парите назад
   
  Snaga, Daniel86 и на olikomerc им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...