1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем после инсталација на Windows 7 ultimate 64

Дискусија во форумот 'Microsoft Windows' започната од Rac58, 16 Февруари 2017.

 1. Rac58

  Rac58
  Gaining Experience

  246
  166
  5 Јануари 2017
  Машко
  слободни активности
  Денес преинсталирав Windows 7 Ultimate 64-bit, тоа помина се во ред, но проблем ми создате тоа што на друга партиција имам инсталирано Windows 10 Pro. Имено после инаталацијата на 7 не ми се појавува на почетокот кога стартува Windows избор кој софтвер да го користам, така директно стартува 7 и немам пристап до 10. Постои ли решение или можност, повторно при старт на лаптопот ми даде избор кој Windows да го користам. Молам за совет и решение ако постои.
   
 2. null_ptr

  null_ptr
  On your way to fame

  545
  514
  20 ноември 2013
  Машко
  Немам време моментално за подолг одговор но пробај ако имаш бутабилно исо на вин10 и кога се бутира да одиш на рипеар/стартап... или со EasyBCD програмчето кое има опции за бутирање на повеќе ос
   
 3. Rac58

  Rac58
  Gaining Experience

  246
  166
  5 Јануари 2017
  Машко
  слободни активности
  Со бутабилно исо не дозволува репаир на 10, само на 7. Ќе пробам со програмчето.

  Испратено од ALE-L21 преку IT.mk форум апликација
   
 4. Chiller

  Chiller
  Gaining Experience

  474
  176
  8 Март 2012
  Машко
  Провери тука што ти покажува?

  upload_2017-2-16_20-5-39.png
   
 5. Rac58

  Rac58
  Gaining Experience

  246
  166
  5 Јануари 2017
  Машко
  слободни активности
 6. Rac58

  Rac58
  Gaining Experience

  246
  166
  5 Јануари 2017
  Машко
  слободни активности
 7. Rac58

  Rac58
  Gaining Experience

  246
  166
  5 Јануари 2017
  Машко
  слободни активности
 8. Chiller

  Chiller
  Gaining Experience

  474
  176
  8 Март 2012
  Машко
  Последна промена: 16 Февруари 2017
 9. Astro

  Astro
  Guru

  6,255
  8,653
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Затоа прво се инсталира 7-ца тоест постариот ОС па после тоа поновиот. 7ца пошто е постар не препознал дека има понов ОС, не бил дизајниран за тоа, додека поновиот 10-ка ќе препознае постар ОС и ќе направи мултибут. Да си знаете за во иднина, иста приказна беше и со 98/ХП, Виста/ХП итн.
   
  goran_oh, Rac58, bxxxn и на уште 1 им се допаѓа ова.
 10. Avid

  Avid
  Guru

  4,167
  6,204
  21 Јануари 2009
  ти поздравила 10ката, збогувај се со неа
   
  На Rac58 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,466
  12,641
  2 Август 2012
  Машко
  Симни EasyBCD и игнорирај го Avid
   
 12. Rac58

  Rac58
  Gaining Experience

  246
  166
  5 Јануари 2017
  Машко
  слободни активности
  Балгодар
  Благодарам на помошта, но пробав и со EasyBCD но и понатака не го препознава OS10.
   
 13. Rac58

  Rac58
  Gaining Experience

  246
  166
  5 Јануари 2017
  Машко
  слободни активности
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...