Проблем после Factory Reset

Дискусија во форумот 'Софтвер за мобилни уреди' започната од Riste19, 3 Август 2017.

 1. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  200
  68
  14 ноември 2016
  Машко
  Купив од странство еден смарфон ефтино, му беше екранот оштетен му го сменив, вложив 2000 ден, и сега си реков и фабрички да го расподесам, и ми побара
  the device was reset sign in with google account , јас немам ништо податоци како бил тој најавен и сега сум во тесно, би можело ли да се најавам со нов маил ако го флеширам или случно неш, побарав ROM на нет но нема за моделот мој?
   
 2. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,200
  1,086
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  На тој модел тешко малце.
   
  На Luxell, Speedster, MasteR_#0 и уште 6 други им се допаѓа ова.
 3. Pane24

  Pane24
  Practice makes perfect

  2,762
  1,588
  31 oктомври 2012
  Машко
  Невработен
  Како погоди дека е точно тој модел :D И јас знам одприлика кој е ама не сум сигурен.
   
 4. HardCorec

  HardCorec
  Unstoppable

  2,394
  3,093
  4 ноември 2013
  Машко
  Кажи прво за каков телефон се работи, вака на слепо никој не може да ти помогне.
   
 5. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  200
  68
  14 ноември 2016
  Машко
  Телефонот е Coolpad Porto S E570, најдов за Rear Plus E570 модел ама не е тој и тој е со Android 6, ај некој помош..
   
 6. DrMTR

  DrMTR
  Unbeatable

  5,274
  5,145
  27 Март 2014
  Фрли го во канта и купи си нов.
   
 7. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,213
  2,927
  11 Декември 2008
  Машко
  Ваљда треба bypass да му направиш, еве упатства од јутуб, пробувај се по ред:
  coolpad porto s bypass - YouTube
   
 8. Pane24

  Pane24
  Practice makes perfect

  2,762
  1,588
  31 oктомври 2012
  Машко
  Невработен
  На 11 годишниов дечко на јутуб акаунтот не му е заклучен односно тој нема lost phone Направено на телефонот. Овоа е за заклучен патер код којшто се решава со формат . А во нашиов случај тука е активирана опцијата Lost Phone и бадијала е и да се направе Factory Reset преку рикавери модот.
   
 9. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,213
  2,927
  11 Декември 2008
  Машко
  Пане и на новиве самсунзи како сакаш ресетирај го (софтверски, хардверски), ќе се заклучи и ќе го бара стариот акаунт. Исто и со некои модели на хуавеи, незнам зашто сите така почнаа, а народов не обрнува внимание прават гугл акаунти ради-реда и појма немаат после ни јузер ни пасворд, па нонстоп завршуваат по сервиси од обични ресети.
   
  На Pane24 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,112
  1,031
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Имам отклучувано самсунг телефон без компјутер, ОТГ кабел и усб. Вреди да се проба.
   
 11. Astraion

  Astraion
  Practice makes perfect

  1,302
  1,865
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  ROM за Mediatek телефон? Со помин нека е.

  Евтино си поминал, заборави на парите и следниот телефон (Андроид) ти препорачувам да има Snapdragon (Qualcomm) ако сакаш да имаш достап до повеќе ROM-ови.
  Јас се зезнав првиот пат кога немав претстава за Андроид и хардверот внатре, за овие два чипсета.
  Плеснав 11к за некојси Samsung S5 виетнамски клон шо мислев дека е оригинал, па и сакав да го флешувам со custom ROM. :innocent:

  Препорака: Ако сакаш да си играш на девелопер, прво отвараш xda developers и гледаш кој телефон има најмногу поддршка со кернели и ROM-ови, и го купуваш истиот.
   
 12. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  200
  68
  14 ноември 2016
  Машко
  Телефонот подлежи под гаранција 2 години од Т-Мобиле, и штотуку отидов во нивен салон, ми рекоа дека ќе биде испратен на сервис, ми го заокружија како да не е подлежи под гаранција, и ми рекоа немај гајле како за прв пат не се наплаќало, некако не ми е верно ама ај.
   
 13. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  200
  68
  14 ноември 2016
  Машко
  Проблемот е среден од страна на сервис штотуку го земав..
   
 14. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,213
  2,927
  11 Декември 2008
  Машко
  Во првиот пост имаш дека е купен од странство, а сега испадна бил под гаранција од тмобиле? :D
   
  На Luxell, SiPy`, Daniel86 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 15. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,112
  1,031
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  T-Mobile интернационална :p :D
   
  На DaVoRkNe и olikomerc им се допаѓа ова.

Сподели