1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Проблем/Нов диск Lenovo IdeaPad 310-15ISK

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од The Geek Boy, 28 Март 2020.

1. The Geek Boy

The Geek Boy
    Gaining Experience

799
    315
    9 Август 2018
    Машко
    Епа, имам едно другарче, он има:
    Lenovo IdeaPad 310-15ISK
    И неодамна лаптопот му паднал, и најверојатно хард дискот се има оштетено внатрешно. Знаеше он дека едино јас и уште еден се разбираме од сите негови други другари, па затоа и прво на мене ми пиша.
    На почетокот Windows му се пушташе, пробав и со Safe Mode да не било нешто до некоја симната програма или некој вирус ама ништо, пак ист проблем. Му се пушта се у реду ама после кога клика да отвори нешто не му отвара, или нема у опште да му отвори, или ќе му се вчитува и ќе фризне, и или ќе му отвори ама после се слушнал со другиот другар и он му кажал да го извади дискот и да го стави пак (recconect) и тоа му го средил проблемот.
    Арно ама после тоа Disk Usage у Task Manager секогаш на 100%.
    Ќе отвори Discord или Chrome (1 tab, не повеќе) и одма ќе му рипне ко да пуштил којзнае што. Значи се однесува чудно.
    После тоа и за процесорот исти проблем ама гледал туторијали и до негде средил проблем, ама сепак еве пак, висока искористеност на дискот, за Discord дали мање од 15% треба да биде, оно тродупло повеќе му зима.
    Му кажав дискот да си го провери со програмче и еве што му даде:
    20200328_015858.png
    Значи нешто има со Хард Дискот.
    Претходно неверувам да му паѓал лаптопот, ама чим погажува оштетено значи има проблем.
    Е сега, прашањето е. Дали ако му акне формат ќе се среди се тоа? Работата е овој период да се среди вака, дур не се среди ситуацијава со вирусот па после да отиде SSD да земе.
    Ако ќе може со Format да се среди, најдобро ќе биде со Windows 10 на USB и од почеток, ама едино јас можам тоа да му средам, ама заради ситуацијава тешко. Дали ќе може со обичен формат, без да го избрише Windows - от? Или ќе мора целосен формат? И дали тоа ќе му го среди дискот привремено дур да семе SSD.

Е сега делот со SSD.
    Он има Hard Disk и јас последна пат кога му симнав Windows му кажав за SSD, му објаснив дека се тоа побрзо итн итн... и он кажа ќе видиме, тогаш не му се зимаше.
    Сега вака или онака кажа ќе земе SSD, ама не одма баш сега, оти заради ситуацијава слабо.
    Дали неговиот лаптоп има слот за m.2 SSD? Ако има најдобро ќе биде, 240GB m.2 SSD и хард дискот да си остане така (нормално да се среди), и да си фура 240GB SSD (Windows - от ќе му биде симнат тука, некои поважни апликации и неколку игрици),со 1TB тој што му е хард дискот.
    Ако нема ондак обично 240GB SSD, и хард дискот наместо CD читачот. Ама кај нас има ли такви што претвараат да може Хард Дискот уместо CD читачот да се стави, и како се вика тоа?

Ајде експерти да видам мислење, јас колку што можев, и тој другиот другар помогнавме.

Инаку без грижа за податоци, татко му има External хард диск.

2. Pane24

Pane24
    Unbeatable

4,588
    4,041
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Самиот си кажа дека се разбираш .
    Побогу смени му го со некој половен од форумов. Се наоѓаат за 500ки 2.5 инчи па ко ке биде при пари ке си купе ес ес де .
    Повеќе енергија ке потрошеш со цитати пишење на форумов :)

На Tomislav96, Astro, Gaston и уште 6 други им се допаѓа ова.
  3. Arabian

Arabian
    Gaining Experience

638
    367
    5 ноември 2013
    Машко
    Не знам како планираш да одреди харверски проблем со софтверско решение али гуд лук вит дат.
    Инаку тоа се вика hdd caddy. Моја препорака да си го чува дискот во фиока или евентуално надворешен за филмови.

На Tomislav96 и The Geek Boy им се допаѓа ова.
  4. The Geek Boy

The Geek Boy
    Gaining Experience

799
    315
    9 Август 2018
    Машко
    Вака значи ќе треба да се збогува со хард дискот во скоро време, или да му најде друга корист.
    За филмови и такви ствари има екстерен хард диск, па така да евентуално со тоа hdd cady па хард дискот само за чување фајлови а SSD за Windows и игри.
    Сепак вака да се "среди" хард дискот дали може кај некој да се однесе да го проверат, или не вреди да се фрла пари за такво нешто?
    Сум слушал некои компании или луѓе средувале за вакви внатрешни проблеми.

Инаку провери некој дали овој лаптоп има слот за m.2 SSD? Барав на интернет јас ама се некои други модели ми дава, и/или сасвим друго ми дава.

5. gOJDO

gOJDO
    Epic

9,695
    14,317
    23 Јануари 2008
    диско денсер
    Се изначитав и не сконтсв која е поентата на темава. Исповед за дијагностициран хардверски проблем? Треба да извлечеме поука да не ги фрламе лаптопите? Или?

Tomislav96, Gaston, G4M3R и на уште 1 им се допаѓа ова.
  6. alkibijad01

alkibijad01
    Gaining Experience

188
    150
    8 oктомври 2016
    Се гледа дека не си гик туку обичен корисник. Пушти ги стручњаците напред :)

Sent from my Redmi

На Vlatzki, Tomislav96, FLEGMA и уште 3 други им се допаѓа ова.
  7. ARMac

ARMac
    Орган

6,464
    7,452
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Сакаш да го закрпиш проблемот привремено бесплатно.

Земи со gparted направи 3 партиции. Првата 500 мегабајти, raw, втората од 500 МБ то 500ГБ просторот, маркирај ја BAD, третата од 500 гб до 1ТБ форматирај ја во NTFS и инсталирај на нејзе виндовс.

Терај така до џепарац/плата/пензија/роденден.

(⌐■_■)--︻╦╤─ - - -

300px-Phil_Swift_Slapping_on_Flex_Tape.jpg

Последна промена: 28 Март 2020
    omegaRED, RoninMK и на The Geek Boy им се допаѓа ова.
  8. The Geek Boy

The Geek Boy
    Gaining Experience

799
    315
    9 Август 2018
    Машко
    Не, кажав што се имаше случено, како помогнав а побарав решение. Не сум експерт за решавање проблеми со дискови, името на форумот така ми е ставено, нема никаква врска, гледам сите ги буни. А за поука, сигурен сум сите си знаете дека треба да се пазат такви уреди, оти исходот е непредвидлив.

Сепак повеќе од очигледно Хард Дискот ке му се најде друга намена а ке се замени со SSD.
    Е сега да не иде он со зимање на HDD Cady, би можел ако стави m.2 SSD, ама оти јас не најдов прашувам пак, дали тој лаптоп има слот за m.2 SSD?

9. HardCorec

HardCorec
    Unbeatable

3,281
    4,814
    4 ноември 2013
    Машко
    Прашај го на другарчето твое дали планира да го користи лаптопот, ако му е потребен (лаптопот) нека си го однесе на сервис, со тоа ке му помогнеш најмногу, а и себе ке си помогнеш и нема да се малтретираш. Aко планираш да вежбаш сервисер тоа најдобро се прави на постар (небитен) десктоп.

На gOJDO и The Geek Boy им се допаѓа ова.
  10. The Geek Boy

The Geek Boy
    Gaining Experience

799
    315
    9 Август 2018
    Машко
    Не те сватив баш. При формат неможе истото, мора со таа апликација стриктно?
    Која raw да биде?
    За втората пак да биде 500MB?
    Која лоша партиција да ја маркирам?

Евентуално вака ќе мора да тера, без формат. А после SSD ќе земе, да се среди ситуацијава. Хард дискот на мајстор нека го средат па после ќе си го стави како втор диск.
    Е сега, прашувам дали овој модел има слот за m.2 SSD, знае некој?
    Да не користи HDD Cady па да го вади CD читачот, ќе си стаи m.2 SSD, и на местото кај што е Хард Дискот таму и ќе си остане (ако има слот за m.2 SSD нормално), а ако не, наместо на местото на хард дискот ќе биде обично SSD или на Caddy - то.

Изменето од модератор: 28 Март 2020
    На Gaston му/ѝ се допаѓа ова.
  11. G4M3R

G4M3R
    On your way to fame

605
    573
    26 Јуни 2012
    Машко
    Тоа погоре се сериозни лоши/сјебани сектори, привремено со некои од алатките во Hirens да се прочешла дискот и што може од тие сектори да релоцира. Секако дискот во случајот е само за некои несериозни медиа работи да се чуваат на него дека после таков пад ќе почнат да се прошируваат.

Пробајте со HDAT2 или пак со Victoria чисто ако може да се закрпи додека земе нов. Јас би извадил податоци што има и би го џитосал. Како што кажа Пане погоре, на форумов има многу дискови што може да земе другарот.

Постарата верзија со DOS мени и XP.
    Hiren's BootCD 15.2 | Hiren's BootCD PE
    Понова, директ со Win 10.
    Hiren's BootCD PE

На gOJDO и The Geek Boy им се допаѓа ова.
  12. The Geek Boy

The Geek Boy
    Gaining Experience

799
    315
    9 Август 2018
    Машко
    А вака овој лаптоп има ли слот за m.2 SSD?
    Јас со овие програми тешко, па ќе се даде на мајстор оти глупо е сега 1TB Хард Диск да се збогува, може корист да му се најде.
    Он неверувам да сака од форум да зима па така да ќе земе само SSD.

13. borcep

borcep
    Practice makes perfect

892
    1,443
    12 Септември 2013
    Машко
    Без детали од лепенката на капакот од лаптопот не се знае за м2, на гравчиња не се гледа.

Gaston, G4M3R и на gOJDO им се допаѓа ова.
  14. G4M3R

G4M3R
    On your way to fame

605
    573
    26 Јуни 2012
    Машко
    Слика од лепенката за да потврдиме точно. Вака по нет што видов, нема таков слот.
    Зошто мора м2? Зошто не регулар 2.5" SSD, а овој диск во кутија?
    Друго комбо е, ако толку е емоционално врзан за дискот... да го избаци режачот па таму исто со caddy да го префрли. А на негово место да се стави ново SSD.

The Geek Boy, Gaston и на gOJDO им се допаѓа ова.
  15. ARMac

ARMac
    Орган

6,464
    7,452
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Незнам, можда може. Незнам виндовс инсталерот како го гледа дискот дали првиот сектор е на почеток или некој негови алгоритми употребува.

Направи партиција само од пола диск до крај, на неа инсталирај виндовс. Првата половина остави ја RAW да нема партиција. Ако главите на дискот не се оштетени од трескањето, би поработилл иште некое време додека ставиш нов.

16. zirkach

zirkach
    Gaining Experience

191
    145
    12 Февруари 2015
    Машко
  17. The Geek Boy

The Geek Boy
    Gaining Experience

799
    315
    9 Август 2018
    Машко
    Па така изгледа ќе биде.
    Ако имаше слот за m.2 SSD ќе беше подобро така, ама чим нема ондак таа варијанта.
    Сепак ја ќе му кажам да го отвори да слика па ќе видам.
    Значи сега, дискот на мајстор оти јас неможам да средам, и SSD + HDD Cady.

Фала иначе за помошта :)

18. Astro

Astro
    Guru

6,666
    9,350
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Џабе што дискот е на „мајстор“ ако секторите се оштетени од физички удари му нема спас. Јас би го фрлил веднаш во канта.

The Geek Boy, Gaston и на FLEGMA им се допаѓа ова.
  19. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,647
    13,006
    2 Август 2012
    Машко
    Имаат многу добри магнети кои можат да послужат за разни работи.

Astro, krema, Gaston и на уште 1 им се допаѓа ова.
  20. hipo

hipo
    Practice makes perfect

1,649
    1,444
    27 Јануари 2011
    Машко
    По паѓањето на лаптопот на овој диск му се одбројани деновите. Понатамошно коритење е са музика, филмови и серии...кои може да се спуштат било кога, ништо битно. Послушај го @ARMac за партционирање на дискот. И се тоа е привремена работа како за втор диск за медиа фајлови и толку.

На borcep му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
  1. aceniko
    Одговори:
    5
    Прегледи:
    879
  2. Jovan2389
    Одговори:
    11
    Прегледи:
    590