• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

ПРОБЛЕМ, монитор или графичка?

 • Ја почнал/а темата
 • #1
13 декември 2020
22
16
Ми се појави зелена линија која е точно на средина од мониторот, прво ми се појави на блиц пред неколку саати па пред еден саат се појави бледа па ја снемуваше но еве во последниве 10-15 мин. е тука константно со треперење
Што би можело да е, дали е нешто од двеве работи кои мене ми има логика да се или може да биде и нешто сосем трето-четврто-петто? м.jpg
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
954
1,319
Аку користиш екстерна графича, пробај поврзи на матичната и ќе видиш што е проблемот. Ама генерално вака се манифестира проблем со монитор, графичката поинаков проблем ќе покажеше.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5
13 декември 2020
22
16
Нека е мониторот или па адаптерот (активен адаптер HDMI то VGA) само да не е графичката, не сум спремен за нејзино менување...
Ви благодарам
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,439
8,548
Скопје
Нека е мониторот или па адаптерот (активен адаптер HDMI то VGA) само да не е графичката, не сум спремен за нејзино менување...
Ви благодарам
Ајде, прај шо ќе праиш, па кажи шо било.
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,519
857
Нека е мониторот или па адаптерот (активен адаптер HDMI то VGA) само да не е графичката, не сум спремен за нејзино менување...
Ви благодарам
Адаптерот дефинитивно , и мене ми се случено со Нитро 580 ама не вака како на сликава и го сменив поасален адапдер ,а не ѓубре ефтиноќа

Sent from my SM-N986U Note S20 Ultra using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8
13 декември 2020
22
16
Ајде, прај шо ќе праиш, па кажи шо било.
Адаптерот дефинитивно , и мене ми се случено со Нитро 580 ама не вака како на сликава и го сменив поасален адапдер ,а не ѓубре ефтиноќа

Sent from my SM-N986U Note S20 Ultra using Tapatalk
Адаптерот или кабелот, немам друг VGA кабел да потврдам што од тие две, пробав со друг монитор на DVI кабел и се е во ред со графичката...

Sent from my SM-N986U Note S20 Ultra using Tapatalk
поасален адапдер ,а не ѓубре ефтиноќа
Имаш конкретен предлог кој/каков адаптер, пошто на рука не можам да препознаам ефтиноќа од поасален а цената бар кај нас не игра улога у квалитет(различни влезови/различни цени на ист артикл)
 
Последна промена:

niagacrp

Intern
2 април 2018
17
9
Имам пасивен и активен адаптер да ти дадам на заем да пробаш. Мислам дека ти е мониторот отиден
 

DeJaVu

On your way to fame
21 ноември 2010
635
727
Скопје
Личи ко да ќе е напукнат лем на еден од флет каблите што одат во панелот, тој што е задолжен за таа вертикалa. Обично се залемени во сендвич флетовите и се нема пристап до лемовите, така да оправање тешко.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11
13 декември 2020
22
16
Имам пасивен и активен адаптер да ти дадам на заем да пробаш. Мислам дека ти е мониторот отиден
Ако не ти е проблем би пробал, да не купувам џабе ако е до мониторот, ти благодарам
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,826
7,426
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Мојот е 076270486 и јас сум од Скопје. :D
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,519
857
Адаптерот или кабелот, немам друг VGA кабел да потврдам што од тие две, пробав со друг монитор на DVI кабел и се е во ред со графичката...


Имаш конкретен предлог кој/каков адаптер, пошто на рука не можам да препознаам ефтиноќа од поасален а цената бар кај нас не игра улога у квалитет(различни влезови/различни цени на ист артикл)
За адаптерот ништо посебно не се разликува ,но адаптерот со кратко кабелче и ова спарното има мала разлика се осеќа и нешто слично како на сликава ама да е за ПЦ наменето и разлика на цената од оние ефтините 100денари
Ваква слична ама обратно полови


Sent from my SM-N986U using Tapatalk
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #16
13 декември 2020
22
16
разлика на цената од оние ефтините 100денари
Ваква слична ама обратно полови
Конкретен предлог мислев имаш земено/користиш некој и си задоволен...
По нашиве продавници (вчера барав) не најдов нешто што влева доверба(да не е ефтиноќа) освен овие: Првиов=ефтиноќа и е истиот што го најдов локално во хардвер продаМниче а можеби таков и користев до сега од нив беше купен но за 400-500ден. а не 2100 ден. и вториот кој ДА не личи на ефтиноќа али па за 2500 ден. сум веќе на пола пат или третина од нов монитор!!!
Мислењето е автоматски споено:

Мојот е 076270486 и јас сум од Скопје. :D
Тебе ќе треба пак да ти го донесам кинезот (ако веќе не ти го донел брат ми) мислам дека не му го чита SSD-то овојпат
 
Последна промена:

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,246
1,309
До графичката дефинитивно не е, не би знаел за монитор, но ваков квар на HP 450 laptop се оправаше кога ќе се притиснеше рамката од екранот кај цртата, да претпоставам лаички флетот или како и да се вика соодветно.
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,826
7,426
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Тебе ќе треба пак да ти го донесам кинезот (ако веќе не ти го донел брат ми) мислам дека не му го чита SSD-то овојпат
А минатиот пат што му беше потсети ме? А и му реков него дека е кинеско срање дека нема да трае многу.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #19
13 декември 2020
22
16
А минатиот пат што му беше потсети ме?
Првиот пат беше кај џекот за полнење а прошлиот пат неќеше да подигне воопшто па кога стигна кај тебе дали од страв или респекАт ;) проработе...
А и му реков него дека е кинеско срање дека нема да трае многу.
Ако збориме за минатата/поминатата година јас бев а ако било пред 7-8-9 месеци ондак сте се виделе ама ја не знам...
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,519
857
Конкретен предлог мислев имаш земено/користиш некој и си задоволен...
По нашиве продавници (вчера барав) не најдов нешто што влева доверба(да не е ефтиноќа) освен овие: Првиов=ефтиноќа и е истиот што го најдов локално во хардвер продаМниче а можеби таков и користев до сега од нив беше купен но за 400-500ден. а не 2100 ден. и вториот кој ДА не личи на ефтиноќа али па за 2500 ден. сум веќе на пола пат или третина од нов монитор!!!
Мислењето е автоматски споено:


Тебе ќе треба пак да ти го донесам кинезот (ако веќе не ти го донел брат ми) мислам дека не му го чита SSD-то овојпат
Види во логин продавница таму не се лоши добри се

Sent from my SM-N986U using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,027
Мислења
837,043
Членови
28,966
Најнов член
dedecds
На врв Дно