• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем Mandriva

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

Fatihh

Gaining Experience
14 април 2007
372
50
Скопје
Fatihh's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 - 6700
Motherboard
ASUS TUF
Storage
2TB Western Blue + 480GB SSD A-DATA
PSU
SPIRE SILENTEAGLE 550W REAL
RAM
4x 8GB DDR4
Video card
STRIX GTX 1050Ti 4GB
Case
Case Cooler Master K380
Mouse
Mouse Genesis kypton 500
Keyboard
A4 TEC B318
Monitor
Samsung 27" 4K
OS
win10

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Во терминал да пишеш:

sudo mkdir /media/sda5 ; sudo mount /dev/sda5 /media/sda5

Што ти дава ? Ако нема грешка, пробај да влезеш сега преку konqueror
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Fatihh

Gaining Experience
14 април 2007
372
50
Скопје
Fatihh's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 - 6700
Motherboard
ASUS TUF
Storage
2TB Western Blue + 480GB SSD A-DATA
PSU
SPIRE SILENTEAGLE 550W REAL
RAM
4x 8GB DDR4
Video card
STRIX GTX 1050Ti 4GB
Case
Case Cooler Master K380
Mouse
Mouse Genesis kypton 500
Keyboard
A4 TEC B318
Monitor
Samsung 27" 4K
OS
win10
Фала брат нема грешка :bravo::rolleyes: средено е ... направив моунт партишнс ...
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Супер :), сега, доколку автоматски не се монтира партицијата при старт уп стави ја оваа реченица на крајот на /etc/fstab

значи, sudo nano /etc/fstab

И на крај стави нова реченица:

/dev/sda5 /mnt/sda5 ntfs defaults 0 0

Замени го sda5 со твојта партиција
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,970
Мислења
853,714
Членови
29,608
Најнов член
aleksandra.sash
На врв Дно