1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Рецензија Проблем лаптоп

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од Garfield', 5 Јануари 2020.

Тагови:
 1. Garfield'

  Garfield'
  Gaining Experience

  249
  50
  18 Јануари 2019
  Машко
  Здраво
  Имам лаптоп од старите 1 генерација,не е уклучуван еден месец,пред тоа се си работеше океј,но сега и полначот што го ставам не дава никаков знак на сијличката која треба да светне дека има струја,рамовите ги извадов и ги ставив,пак не дава струја,нема струја во лаптопот,до што е проблемот??
  На него има вин.10,читав по нет можел да се брикне од виндовсот 10 од апдејт.
  Модел на лаптоп:
  Toshiba m645-s4114
  Пробав 30 секунди да држам на копчето за уклучување и пак ништо.
  Го сменив и полначот со нов и пак не дава струја нема струја во него.


  Sent from my SM-J730F using Tapatalk
   
 2. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,125
  606
  12 Април 2017
  Машко
  Уше едно не си пробал. Матичната или чарџинг портот да не се одени?
   
 3. Garfield'

  Garfield'
  Gaining Experience

  249
  50
  18 Јануари 2019
  Машко
  Вади се џекот,но со отварање на цел лаптоп,на матичната има кабел врзан џекот

  Sent from my SM-J730F using Tapatalk
   
 4. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,125
  606
  12 Април 2017
  Машко
  Ај преведи ако сакаш, не сфатив што сакаш да кажеш
   
 5. Garfield'

  Garfield'
  Gaining Experience

  249
  50
  18 Јануари 2019
  Машко
  Џекот се вади од матичната на лаптопот,но мора цел да се отвори за да се извади џекот.

  Sent from my SM-J730F using Tapatalk
   
 6. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,125
  606
  12 Април 2017
  Машко
  Повеќето стари лаптопи не се тешки за отварање, ако сакаш може и да пробаш да го смениш само (ако не е на лемење).
   
 7. Garfield'

  Garfield'
  Gaining Experience

  249
  50
  18 Јануари 2019
  Машко
  Не на кабел како на флерт е,а како да го сменам од каде да најдам џек?

  Sent from my SM-J730F using Tapatalk
   
 8. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,125
  606
  12 Април 2017
  Машко
 9. Garfield'

  Garfield'
  Gaining Experience

  249
  50
  18 Јануари 2019
  Машко
 10. mkgunner

  mkgunner
  Gaining Experience

  153
  72
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
  Пред да купиш било што треба да видиш дали конекторот носи струја до матилната плоча. Ако немаш унимер нема да можеш, подобро одне си го некаде на сервис нека проверат што е проблемот

  Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација
   
 11. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,402
  3,734
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  И ако не работе пак , тогаш ке имаш ум за другпат да измереш дали му оде струја до матичната.
   
 12. Garfield'

  Garfield'
  Gaining Experience

  249
  50
  18 Јануари 2019
  Машко
  друже од кај да знам како се мери во матичната,за полначот знам ама за матичната немам живапоима да чепкам струја.

  Sent from my SM-J730F using Tapatalk
   
 13. damil

  damil
  On your way to fame

  709
  707
  2 Јануари 2015
  Машко
  А сервис спомна некој?
   
  На SiPy` и krema им се допаѓа ова.
 14. krema

  krema
  Professor

  10,036
  9,658
  24 Јуни 2009
  Машко
  Има туторијали на YT како се чепка струја на матична. :D
   
  На damil му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  556
  326
  5 ноември 2013
  Машко
  Обрати се кај @Daniel86 , ке го среди.
   
  На damil му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,718
  7,097
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Screenshot_20200119-192631_Viber.jpg Screenshot_20200119-192642_Viber.jpg

  Чисто да знаеш дека си безобразен и без осет. Во 1 сабајле ми досаѓаш безвезе иако претходно се договоривме веќе да го донесеш лаптопот. Уште одма ја видов темата и сконтав за каков лик се работи ама ајде викам ќе излезам во пресрет. Моја грешка. Немој да ми носиш ни лаптоп ни да ми се извинуваш ниту да ме додаваш на фб како што направи уште првиот ден. Барај си друг сервис, поздрав.
   
  На rubik, StalkeR, damil и уште 6 други им се допаѓа ова.
 17. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,131
  4,560
  4 ноември 2013
  Машко
  Што се не тежи на земјава....
   
  damil, SiPy` и на Daniel86 им се допаѓа ова.
 18. Garfield'

  Garfield'
  Gaining Experience

  249
  50
  18 Јануари 2019
  Машко
  во право си другар,глупо се изразувам,не видов во саатот јас сум крив,прости ми.
  Нека е за многу години празнико живи и здрави.

  Sent from my SM-J730F using Tapatalk
   

Сподели

Вчитување...