• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем (Искористеност на CPU 100%)

  • Ја почнал/а темата
  • #1

genius

Gaining Experience
6 ноември 2007
360
235
genius's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i3 4150
Storage
Western Digital 1TB EZEX + Western Digital 250GB
RAM
8GB DDR3 Kingston
Video card
Asus HD7750 1GB DDR5
Audio
Samson SR850
Monitor
LG 24' IPS + Samsung 19'
OS
Ubuntu 16.04 + Windows 8.1
Koga ke igram nekoja igra pocne da mi tipka komjuter i koga ke stisnam ctrl+alt+delete mi izleguva cpu usage 100% i vo process mi izleguva deka igrata koristi okolo 98%,a koga ne igram igra mi izleguva deka System Idle Process koristi 98% ,posle nekoe vreme se restartira i mi se vklucuva biosot.Komjuter mi e formatiran pred nekoj den,a imam procesor pentium 4 na 2.4 GHz (ne e celeron),512 ram ddr1,40gb hdd,geforce 5500 agp,asus p4s8x-x ,windows XP professional i imam antivirus outpost security suite pro.Dali nekoj moze da mi pomognete so ovoj problem?:lut2:
 

staki

Intern
26 јуни 2007
147
3
System idle process e процесот кога не се употребува CPU.
А тоа што ти се рестартира провери дали можеби ти се прегрева процесорот
Можни причини се:
Отказување на кулерот
Недобро поставен кулер
Или пак затворање на дупчињата на кукиштето.
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
193
Nemora da znaci. Ima mnogu softwerski nacini sam da se restartira PC-to po nekoe vreme. Ja imav takov problem i mi ispadna deka nekoj mi go cepnal regirterot i namestil da mi se restartira. Samo ne mi teknuva koj del od registerot bese... Inace moze i napojuvanjeto da te zafrkava. Mene i toa mi se ima deseno.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

genius

Gaining Experience
6 ноември 2007
360
235
genius's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i3 4150
Storage
Western Digital 1TB EZEX + Western Digital 250GB
RAM
8GB DDR3 Kingston
Video card
Asus HD7750 1GB DDR5
Audio
Samson SR850
Monitor
LG 24' IPS + Samsung 19'
OS
Ubuntu 16.04 + Windows 8.1
Mislam deka problemot e vo kulerot bidejki komjuterot mnogu brzo se zagreva i mi e formatiran vo ponedelnik
 

MOPKOB

Intern
13 јануари 2008
66
1
Odi vo device manager, vidi dali ti se site hardverski komponenti instalirani kako so treba ( da nema zolti prasalnicinja ili izvicnicinja)! Jas imav takov problem so mreznata on board, pa mi se sredi otkako instaliraF soodveten driver.
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
193
Dali imas internet? Kolkava ti e temperaturata na CPU vo stepeni i dali go imas overklokuvano?
 

DaciSS

Gaining Experience
3 јануари 2008
949
288
San Francisco
www.linkedin.com
можеш во биос да видиш ротации во секунда на кулерот, истотака можеш да видиш и со некој софтвер пр. SpeedFun и после иди на интернет и провери за твојот модел на кулер колку е нормалниот број на ротации. така ке знаес дали не ти лади добро кулерот. во случаите кога се расиува напајањето исвен што пц-то само се рестартира, тоа помекпгаш и неам да сака да се пали.
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
895
73
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Кај мене тоа на стариот компјутер се случуваше често поради уклучување на повеќе програми/игри или ако игрите кои ги играм зафаќаат голем дел од меморијата.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Koga ke igram nekoja igra pocne da mi tipka komjuter i koga ke stisnam ctrl+alt+delete mi izleguva cpu usage 100% i vo process mi izleguva deka igrata koristi okolo 98%,a koga ne igram igra mi izleguva deka System Idle Process koristi 98%
System Idle Process 98% е нормално кога компјутерот е во мирување. Најверојатно во овој случај имаш 2-3% cpu usage. Ајде кликни ctrl+alt+delete и потоа оди на табот Performance и ќе видиш колку ти е CPU usage. Ако пак во мирување ти покажува CPU usage 100%, тогаш барај во Processes табот, кој процес зема толку меморија.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #10

genius

Gaining Experience
6 ноември 2007
360
235
genius's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i3 4150
Storage
Western Digital 1TB EZEX + Western Digital 250GB
RAM
8GB DDR3 Kingston
Video card
Asus HD7750 1GB DDR5
Audio
Samson SR850
Monitor
LG 24' IPS + Samsung 19'
OS
Ubuntu 16.04 + Windows 8.1

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Fresh Diagnose или пак многуте производители на матични плочи, на ЦД-то со драјвери дитрибуираат и таква апликација.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #12

genius

Gaining Experience
6 ноември 2007
360
235
genius's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i3 4150
Storage
Western Digital 1TB EZEX + Western Digital 250GB
RAM
8GB DDR3 Kingston
Video card
Asus HD7750 1GB DDR5
Audio
Samson SR850
Monitor
LG 24' IPS + Samsung 19'
OS
Ubuntu 16.04 + Windows 8.1
kade moze da proveram koj kuler imam
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Само да го отвориш куќиштето и да прочиташ на кулерот, друг начин немам слушнато дека постои.
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
Izvadi go ProcessExplorer besplaten e i so nego mozes detalno da gi proveris site aktivni procesi, ako ne ti e jasen nekoj imas desen klik i search, se aktivira web prebaruvachot i mozes da vidis poopsirni informacii za toj proces.
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
imam internet a komjuterot ne mi e overklokuvan.
Moze li nekoj da mi kaze nekoj softver so koj moze da ja proveram temperaturata ili da vrtezite na kulerot????
Imas asus ploca nemas li na cd so maticnata ploca asus probe.Toa e dobra programa za monitoring na temp na CPU i brojo na vrtenja na kulero za procesoro u sek.vidi ako ti e instalirana programata mislam deka ona po default e podesena za action shutdown koa ke ti se kace temp na procesoro nad treshold.
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
193
Jas stvarno mislam deka ne bi trebalo da e od temperaturata. So odednas mu teknalo na kompjuterot da gree povekje? Najdobro ti e da go odneses na servis da go dijagnosticiraat (mislam deka nema da ti zemat nesto pari) za da mozes da bides siguren!
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Jas stvarno mislam deka ne bi trebalo da e od temperaturata. So odednas mu teknalo na kompjuterot da gree povekje? Najdobro ti e da go odneses na servis da go dijagnosticiraat (mislam deka nema da ti zemat nesto pari) za da mozes da bides siguren!
Па ако ослаби и се намали бројот на обртаи на вентилаторот на кулерот или ако откаже целосно, тогаш процесорот наеднаш ќе почне да грее. Зошто ти е чудно ако процесорот наеднаш почне да грее? Па за ваков тип на дефект нема предупредување, освен да приметиш дека процесорот работи на повисока температура. Ете јас на пример имам едно мало програмче Core Center што доаѓа со инсталационото ЦД од плочата и во секој момент можам да ја следам температурата на процесорот и обртаите на вентилаторот. Доколку приметам дека работната температура на процесорот се покачила во просек за некој степен во подолг период, знам дека вентилаторот односно кулерот треба да се чистат од прашина и нешистотии. После чистењето ладењето си е поефикасно. :bravo:
 

staki

Intern
26 јуни 2007
147
3
Jas stvarno mislam deka ne bi trebalo da e od temperaturata. So odednas mu teknalo na kompjuterot da gree povekje? Najdobro ti e da go odneses na servis da go dijagnosticiraat (mislam deka nema da ti zemat nesto pari) za da mozes da bides siguren!
Што е чудно тука. Во електониката нема правило или работи или не работи а доплнителен проблем е собирањето на прашина како што кажа @AMD_fan
 

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
Вториот компјутер ми е P3 и е секогаш отворен десниот капак спроти матичната бидејки имав сличен проблем па тргнав еден дел од кукиштето. Тоа не е паметна работа да се направи ама сега никгаш не ми кочи !!!
 

staki

Intern
26 јуни 2007
147
3
Вториот компјутер ми е P3 и е секогаш отворен десниот капак спроти матичната бидејки имав сличен проблем па тргнав еден дел од кукиштето. Тоа не е паметна работа да се направи ама сега никгаш не ми кочи !!!
Значи сепак проблемот бил во загревањето на некој дел од кукиштето најчесто процесорот
 

Miksa2007

Intern
15 октомври 2007
112
1
Проверка на проблем со температура можеш да направиш и на следниов начин:

Го ставаш цел компјутер на тераса, чекаш негде 1 саат и после почнуваш да работиш на него. Ако пак ти се рестартира сам од себе.....дефинитвно не ти е проблемот со температурата. :)

ПС: Важи само за во зима.
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
193
Проверка на проблем со температура можеш да направиш и на следниов начин:

Го ставаш цел компјутер на тераса, чекаш негде 1 саат и после почнуваш да работиш на него. Ако пак ти се рестартира сам од себе.....дефинитвно не ти е проблемот со температурата. :)

ПС: Важи само за во зима.
Hahaha pa ti ovde si pisal stress test be!? Seriozno ako si kupues nov PC a nemas so da mu prais na stariot, mozes ova da mu go naprais samo ne bidete iznenadeni ako vi crkne pri prvoto palenje!!!:LOL::LOL::LOL:
 

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
Авторестартирањето на компјутерот најчесто е од температурата !!! 70% од случаите !!!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,734
Мислења
863,558
Членови
30,068
Најнов член
petrovskib
На врв Дно