1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем GTA V

Дискусија во форумот 'Игри' започната од Tenny, 24 Мај 2020.

 1. Tenny

  Tenny
  Intern

  60
  19
  18 Јуни 2018
  Машко
  Здраво форумџии,имам еден чуден проблем со играва,што во ниедна друга игра го немам.Проблемот е следниот:значи играта е неигрива,мал ФПС на било кој сетинзи дали ултра или најслабо,ФПС-от е истиот околу 35 до 45.Играта е купена од рокстар.Е сега,приметив дека само во оваа игра графичката и процесорот се слабо оптеретени,играм други игри а во тие немам никаков проблем со оптеретување,играм Forza Horizon 4 на ултра 60 фпс без никаков проблем,Snowrunner,PUBG Lite,Far Cry Primal,NBA 2K20,World of Tanks и ред други игри на високи сетинзи.Пробав реинстал на играта не помогна,пробав реинсталација на драјвер на графичка со ДДУ-не помогна.Гледав и некој видеа на интернет но џабе.Некоја идеја како да го решам проблемов? Секој совет е добредојден. Благодарам !

  Заборавив да пишам конфигурација:
  Pentium G4560
  XFX RX 580 4gb
  2x4gb DDR4 2400mhz ram
  120gb ssd
  1tb hdd

  Испратено од YAL-L21 преку IT.mk форум апликација
   
  Изменето од модератор: 25 Мај 2020
 2. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,107
  3,262
  2 Септември 2012
  Машко
  Заокружениве со жолто како ти се ?

  gta 5 settings.png
   
  На Tenny му/ѝ се допаѓа ова.
 3. WeiWuWei

  WeiWuWei
  Gaining Experience

  223
  127
  17 Јануари 2020
  Машко
  Мизантроп
  VSync off?

  Проба ли high priority да и ставиш преку таск менаџер?
   
 4. Tenny

  Tenny
  Intern

  60
  19
  18 Јуни 2018
  Машко
  Сите ми се офф.

  Испратено од YAL-L21 преку IT.mk форум апликација

  Пробано е, се си е исто.

  Испратено од YAL-L21 преку IT.mk форум апликација
   
  Изменето од модератор: 25 Мај 2020
 5. Aowek

  Aowek
  Gaining Experience

  579
  288
  14 Април 2012
  Машко
  Другарче истиов проблем со истава графичка го има, се што може пробавме пак исто.
   
  На Tenny му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Tenny

  Tenny
  Intern

  60
  19
  18 Јуни 2018
  Машко
  И многу други случаеви по редит и други странски форуми..

  Испратено од YAL-L21 преку IT.mk форум апликација
   
 7. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,107
  3,262
  2 Септември 2012
  Машко
  Мене ми се како на сликата погоре во моментов и оди мазно спие, инаку претходно мислам ми беше уклучено MSAA и ми сецкаше со I3 9100F, процесорот го тераше на 100 ка. :confused:
  Мада кај тебе како што викаш слабо оптеретени, сосема обратно. :crazy:
   
 8. Tenny

  Tenny
  Intern

  60
  19
  18 Јуни 2018
  Машко
  Се мислам да не е до резолуцијата што е мониторот 1680x1050 да не е во гта нешто како "non supported" па да пробам да закачам на ТВ пример?

  Испратено од YAL-L21 преку IT.mk форум апликација
   
 9. Weeaboo

  Weeaboo
  Gaining Experience

  177
  120
  23 Февруари 2020
  Машко
  Programming
  Можеби графичката е преголем залах за процесорот во оваа игра? Провери дали процесорот оди до или близу 100 %, а графичката да ти мекнее на 50 %.

  GTA 5 си сака Quad Core за 60 стабилни фрејмови, а во овај случај ти имаш Dual Core + HT. На помала резолуција доаѓа до израз слабиот процесор бидејќи технички повеќе фрејма треба да истаде, но бидејќи толку му е моќноста, па да си ваѓа 45 фрејма на било какви сетинзи.

  А можеби и воопшто не е ова што го зборувам, можеби е фаличен графички драјвер, AMD по фалични драјвери се познати. Пробај наврати некој постар.
  Од друга страна сум гледал i3-4170 да ваѓа чат-пат 60 фрејмови.
   
  Последна промена: 25 Мај 2020
 10. EnableSTAT97

  EnableSTAT97
  Gaining Experience

  350
  143
  4 Јули 2011
  Машко
  Колку е CPU оптеретен ? Види згаси HT и провери дали имаш слични перформанси и 100% cpu usage. Најверојатно дека те кочи процесорот.
   
 11. Weeaboo

  Weeaboo
  Gaining Experience

  177
  120
  23 Февруари 2020
  Машко
  Programming
  Според ова од брза рака, гледам процесорот се оптеретува до 100 % на послаба графичка картичка од твојата, ама сепак успева да ваѓа до крај 60 фрејма, average би претпоставил толку, околу 45.

  Edit:
  i3-9100 e Quad Core, а оди до 100 %, јас сумљам во процесорот од OP.

  Дополнително, згаси сите можни сервиси што не ти се потребни во позадина.
   
  Последна промена: 25 Мај 2020
 12. Tenny

  Tenny
  Intern

  60
  19
  18 Јуни 2018
  Машко
  Во видеово сите сетинзи му се ставени на Very High и е игрива играта, 60фпс просек. Во мојот случај 60 неможам на нормал:

  View: https://youtu.be/QoQWbvaR0Ho

  Edit:
  Сега забележав дека во видеото конфигурацијата има 16гб рам ако мења нешто многу во гта.

  Испратено од YAL-L21 преку IT.mk форум апликација
   
 13. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,107
  3,262
  2 Септември 2012
  Машко
  Во моментов имам 16GB рам, но исто така GTA V сум ја играл во 2015 год. со i5 4460 + 2x4GB рам и R7 260X OC 2GB DDR5 со околу 50 fps na Full HD.

  Сега со моменталнава конфигурација во потпис имам стабилни 60 fps без никаков проблем.
  Рамот од 8GB ти е сосема доволен. :)
   
 14. Tenny

  Tenny
  Intern

  60
  19
  18 Јуни 2018
  Машко
  Незнам што е работава, ја имам играно гта пред 1 година на истава конфигурација само со GT 1030 на нормал сетинзи 60+ стабилни ФПС.

  Испратено од YAL-L21 преку IT.mk форум апликација
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Boco1987

  Boco1987
  Gaining Experience

  142
  101
  25 Март 2017
  Машко
  Види AMD Radeon Software да не ти прави override на сетинзите во игри.
   
  На Tenny му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Tenny

  Tenny
  Intern

  60
  19
  18 Јуни 2018
  Машко
  Проверив, се си е океј.

  Испратено од YAL-L21 преку IT.mk форум апликација
   
 17. MartinGR1MR

  MartinGR1MR
  Gaining Experience

  149
  65
  14 Јуни 2014
  Машко
  Брат не е само тоа и друга графичка има којашто е подобра од твојата. :D
   
 18. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  398
  358
  21 Мај 2017
  Машко
  Кофигурацијата треба да тера гта без проблем, си пробал ли со постар драјвер, од оние без browser?
   
  На Tenny му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Weeaboo

  Weeaboo
  Gaining Experience

  177
  120
  23 Февруари 2020
  Машко
  Programming
  Па тоа спомнав и јас, да се проба со постар драјвер, и да се осигура Windows Update случајно доколку прави оверрајд со друг драјвер.
   
  На Tenny му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Tenny

  Tenny
  Intern

  60
  19
  18 Јуни 2018
  Машко
  Покасно ќе пробам со постар драјвер, на амд страната најстар што го пронајдов е 19.10.1, па ќе пробам со тој и ќе пишам резултати.

  Испратено од YAL-L21 преку IT.mk форум апликација
   
 21. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  843
  760
  31 Мај 2011
  пробај со enterprise драјверот, и тој постариот од него. https://www.amd.com/en/support/kb/release-notes/rn-pro-win-20-q1

  ја исто имав проблеми со драјверите, последен асален драјвер ми беше 19.5.2, со овој и имам RIS и новите features, и работи без проблем.
   
 22. Boco1987

  Boco1987
  Gaining Experience

  142
  101
  25 Март 2017
  Машко
  20.2.2 е последнит апдејт
   
 23. Tenny

  Tenny
  Intern

  60
  19
  18 Јуни 2018
  Машко
 24. niagacrp

  niagacrp
  Intern

  10
  4
  2 Април 2018
  Машко

Сподели

Вчитување...