1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем-Фан контролер

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Кристијан, 31 Мај 2014.

 1. Кристијан

  Кристијан
  Баниран/a

  70
  56
  26 Март 2012
  Машко
  Пред неколку месеци купив Antec GX500 и плус кулери за од спред и денеска сватив зошто не работел фан контролерот за нив (бидејки 4пинот и молексот биле приклучени во исто време) но денес ги ставив од озгоре кулерите што доаѓат со кукиштето од спред и тие што ги купив горе ги ставив ги ротирав за да предните внесуват и горните изнесуват приклучив еден молекс за фан контолерот има 2 брзини
  Low Stop High и само high габоти пробам на low нема знак на живот.

  Едит- еве неколку слики од кабелизмите: sd.jpg DSC_0213.jpg
   
  Последна промена: 31 Мај 2014
 2. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,536
  12,786
  2 Август 2012
  Машко
  Откачи ги не-фабричките вентилатори и види дали на тој начин ќе функционира. Таквите контролери не поднесуваат мешани вентилатори
   
 3. Кристијан

  Кристијан
  Баниран/a

  70
  56
  26 Март 2012
  Машко
 4. Кристијан

  Кристијан
  Баниран/a

  70
  56
  26 Март 2012
  Машко
  Ги извадив пак не работат на low на high пак си работат. Фала на препораката иначе.
   
 5. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,301
  2,702
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  Ако контролата не е PWM туку разликата low/high е во напонот, можеби на low е пренизок напонот (5V?) за да го стартува вентилаторот...
   
 6. xenon

  xenon
  Guru

  3,790
  9,501
  15 Јануари 2011
  Машко
  Секој вентилатор има номинална стартна волтажа. Кај некој е 5в, кај некој 7.5в итн. Кај некои е варијација на тема. Доколку регулаторот не ја дава потребната минимум волтажа нема да завртат.

  Ќе си ги замениш со вентилатори кои имаат ниски потреби (стартна волтажа).
   
  На masterficx му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Кристијан

  Кристијан
  Баниран/a

  70
  56
  26 Март 2012
  Машко
  Незнам не се разбирам многу ама мислам дека Антек кулерите што идат со него не би требало проблем да прават...исти е кулерот од оваа страна што е прикажан не можев да го најдам посебно http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16835209049
   
 8. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,536
  12,786
  2 Август 2012
  Машко
  некаде правиш грешка при поврзувањето. упатството што вели?
  Нема некаква плочка (со електроника) каде се приклучуваат вентилаторите?
   
 9. Кристијан

  Кристијан
  Баниран/a

  70
  56
  26 Март 2012
  Машко
  Упатството мислам дека нема многу информации а за поврзувањето не е многу напредно пише топ фанс,фронт фан,реар и само се поврзуват 4пинови и после има еден молекс ин и оут тој е изгледа за фан контролерот, му дава струја без да го поврзам не работеше на хај.
   
 10. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,536
  12,786
  2 Август 2012
  Машко
  Cons:
  - The molex that connects the case's fan controller to your power supply was extremely cheap. As another reviewer pointed out, one of the 4 wires broke as I was trying to connect it to the power supply. My initial fix was to rewire that individual pin, but as I was testing out my handiwork, a second wire broke loose. The wires are something like six strands of copper and are extremely fragile, so I decided to splice/solder in another molex, with some heatshrink.
  Problem solved. The case fans are fortunately now controllable. It was frustrating though to have to go through this on a brand new case, and the white heatshrink as is, kind of clashes with the black theme.

  На интернет го најдов ова. Значи..добро провери ги молексите
  На друго место се спомнува дека куќиштето има два контролери кои треба да бидат напојувани со посебни молекс конектори.
   
 11. Кристијан

  Кристијан
  Баниран/a

  70
  56
  26 Март 2012
  Машко
  Хмм јас само едно мислам видов за фан контолерот молекс
   
 12. Кристијан

  Кристијан
  Баниран/a

  70
  56
  26 Март 2012
  Машко
  Како што видов нема скинато некое има само 2 на свивката се гледа бакарот мал дел можно е тие 2 да се за low...
   
 13. Кристијан

  Кристијан
  Баниран/a

  70
  56
  26 Март 2012
  Машко
  Пробав го завиткав целосно таму кај што е излезена малку жицата со изолир пак нејке ...
   
 14. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,536
  12,786
  2 Август 2012
  Машко
  Пρобај на 5 волти неκој од фабρичκите вентови. Аκо ρаботи тогаш унимеρот во ρаце и гледај κолκав напон добиваш на изводот од κонтρолеρот κога е на low
   
  На omegaRED му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...