• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем BSoD (blue screen of death)

  • Ја почнал/а темата
  • #1

genius

Gaining Experience
6 ноември 2007
360
235
genius's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i3 4150
Storage
Western Digital 1TB EZEX + Western Digital 250GB
RAM
8GB DDR3 Kingston
Video card
Asus HD7750 1GB DDR5
Audio
Samson SR850
Monitor
LG 24' IPS + Samsung 19'
OS
Ubuntu 16.04 + Windows 8.1
vcera komjuterot si rabote normalno se.No deneska pustam windows i ne izgleguva boot screen samo crno stoi taka i komjuterot ne pokazuva aktivnost.Putiv bios da go formatiram i koga stignav do onaa I agree-f8 mi izleze blue screen of death eve go tehnickot kod 0x000000c2 (Bad_pool_caller):lut2:
P.S. nemam vrska od sto bi mozelo da izleze zs vcera ne sum instaliral nisto novo
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
Пробај да влезеш во Safe Mode, ако можеш таму, проверти во логовите што е проблемот. Пробај со "Last Known Good Configuration", или System Restore.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

genius

Gaining Experience
6 ноември 2007
360
235
genius's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i3 4150
Storage
Western Digital 1TB EZEX + Western Digital 250GB
RAM
8GB DDR3 Kingston
Video card
Asus HD7750 1GB DDR5
Audio
Samson SR850
Monitor
LG 24' IPS + Samsung 19'
OS
Ubuntu 16.04 + Windows 8.1
ubuntu mi se vklucuva.Ako ima problem vo hard-disk ili vo ram ne bi se vklucuval ubuntu.za sekoj slucaj ke go nosam vo servis zs ne sum iskusen vo hardware
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Дај ја искористам темава за да не отварам нова и да прашам и јас мислење за BSOD што ми се појави пред некој ден. Успеав да направам една фотка и би сакал да прашам дали според кодот може да се најде причината за плавиот екран? :rolleyes:

 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,331
28,687
kalco.ru
Дај ја искористам темава за да не отварам нова и да прашам и јас мислење за BSOD што ми се појави пред некој ден. Успеав да направам една фотка и би сакал да прашам дали според кодот може да се најде причината за плавиот екран? :rolleyes:

Pa probaj pisi go na google vidi sto ke ti otvori ali mislam deka e do ramot sea proveriv i mene mi se imase pojavuvano ovaa greskai konstatirav deka e ramot go smeniv i sea vise nemam problem... ali neznam proveri nekako
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
Дај ја искористам темава за да не отварам нова и да прашам и јас мислење за BSOD што ми се појави пред некој ден. Успеав да направам една фотка и би сакал да прашам дали според кодот може да се најде причината за плавиот екран? :rolleyes:

Имаш проблеми со рамот, смени го..
А ова ти е се детален опис за тоа што е тоа MACHINE_CHECK_EXCEPTION

http://en.wikipedia.org/wiki/Machine_Check_Exception
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Рамот???
Хммм... сега треба да видам кој модул ми прави проблем, бидејќи имам 2 модули по 512 Мb DDR 400. Мислам дека се од различна марка но треба да проверам. Но како да утврдам кој модул ми прави проблем?
Да менувам еден по еден? :zbunet3:
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
Рамот???
Хммм... сега треба да видам кој модул ми прави проблем, бидејќи имам 2 модули по 512 Мb DDR 400. Мислам дека се од различна марка но треба да проверам. Но како да утврдам кој модул ми прави проблем?
Да менувам еден по еден? :zbunet3:
Да:D
 

eprom

Intern
17 септември 2008
38
1
симни од net memtest тоа е bootable cd го тестира рамот и има 90% точни резултати пробај прво едниот модул потоа другиот.
Можиш да пробаш прво со едниот модул а потоа со другиот и дали ќе покрени OS
 

GigaC

Intern
23 април 2008
344
7
www.xeezi.com
memtest86 мислам дека се викаше програмата.
ставај ги еден по еден модулите и тестирај ги.
па што не чини, џитни го.
 

digitalmartin

Intern
10 јули 2007
76
3
designs.blog.com.mk
A jas da prasam mislenje zs mene nekogas mi se javuva plav ekran :) Imav Vista i rabotev 3 meseci na nea i nikakov problem. Otkako namsetiv XP mi se javuva plav ekran nekogas a eve sega zabelezav deka koga simnuvam film preku Mozilla od lokalen server, simnuvanjeto idi do 30% i mi paga cel Windows. Zosto? Sto mozi da e problemot. Koga rabotam so programi leta, ama koga cepkam nesto na net e togas paga cel sistem. Nekoj da predlozi nesto sto bi mozelo da bide. A Vista ne sakam, go sakam XP.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Ok. Ќе пробам со memtest86 и ќе видам кој модул прави проблем.
Many thanks to all of you! :bravo:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #21

genius

Gaining Experience
6 ноември 2007
360
235
genius's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i3 4150
Storage
Western Digital 1TB EZEX + Western Digital 250GB
RAM
8GB DDR3 Kingston
Video card
Asus HD7750 1GB DDR5
Audio
Samson SR850
Monitor
LG 24' IPS + Samsung 19'
OS
Ubuntu 16.04 + Windows 8.1
go resiv problemot.So partion editor od ubuntu napraviv format na C i posle ne mi izleguvase blue screen of death
Ubunutu :bravo:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,420
Членови
29,741
Најнов член
Bitpb
На врв Дно