1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем 24'' монитор или 27''

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од vlavot, 3 Јануари 2015.

 1. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,966
  2,942
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Dell U2414H, е одличен но моментално се мислам да го заменам за P2714H и да доплатам 4500 денари, дали некој користи 27 инчен монитор и дали има разлика дали вреди да се премине од 24 инчен 1080p на 27 1080p, дали се пикселите ептен нагласени ако гледаш кон него од пола метар.

  Разликата кај овие два модела е што у моделот е фрејмлесс и повеќе конектори наспроти п моделот. И у моделот секој монитор е фабрички калибриран наспроти П. Но и двата носат исти панели и двата имаат одлични репродукции на бои. У моделот изгледа ептен е*ачки :D

  Дајте неколку мислења, итно ми е.
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 2. windows8

  windows8
  On your way to fame

  753
  979
  12 Февруари 2012
  Машко
  Баш сега пред мене имам 22 и 24 Philips и двата на 1080п кај 22ката сликата е приметливо поостра, веројатно на 27ка со 1080 ке биде полошо заради големината на пикселите.
   
  На vlavot му/ѝ се допаѓа ова.
 3. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,966
  2,942
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Абе тоа ме мачи ептен дека ќе ги бројам пикселите по екранот.
   
 4. Enforcer_

  Enforcer_
  Practice makes perfect

  946
  1,042
  26 Декември 2012
  ја би ти препорачал да си останеш на 24" ....
   
  На vlavot му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,439
  10,285
  23 oктомври 2012
  Машко
  И јас гласам за 24... јас дури и сакав да земам 22, реално работниот простор ти е ист, ама оштрината е поголема, а за гледање филмови си имам телевизор. Кога 27цата би била 1440п би била опција, вака, според мене, не е.
   
  На olikomerc и vlavot им се допаѓа ова.
 6. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,966
  2,942
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Изгледа ќе останам на 24 инчниот. Благодарам
   
  На olikomerc и Oktar им се допаѓа ова.
 7. gokica

  gokica
  Модератор

  8,454
  10,385
  13 Јуни 2009
  Појди и види го во продавница. Се зависи од преференци.

  Јас со 27 инчер на 1080p не видов мака со пикселите. Но можеби тебе нема да ти се допадне приказот.
   
  На omegaRED и vlavot им се допаѓа ова.
 8. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,966
  2,942
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Ќе треба да идам за Скопје пак наредната недела па да се решам за сигурно.
  Само овој ептен ми фати око и не ми се дава сега :D
   
 9. tomi

  tomi
  Guru

  9,817
  9,058
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  никако 27`` 1080p, јас го имав S2470L катастрофа беше.
   

Сподели

Вчитување...