1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Пробиена фб страна со 3М лајкови - Чаре?

Дискусија во форумот 'Компјутерска безбедност' започната од coNNectMKD, 22 Мај 2017.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
  1. krema

krema
    Professor

8,970
    8,716
    24 Јуни 2009
    Машко
    Епа FB е стациониран во USA (домашни проблеми) :D

На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
  2. kirev

kirev
    Unstoppable

5,337
    3,729
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Фејсбук е домашен, американски.

3. DarkEnchanter

DarkEnchanter
    Practice makes perfect

1,771
    1,258
    17 Август 2014
    Машко
    Интересно...

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

4. krale

krale
    Practice makes perfect

2,311
    1,362
    6 Февруари 2009
    Прикаскава на дечково абе тотално нема врска. Поплаки, ФБИ, ајде и агенти на Мосад како не се вклучиле... Да пријавиш тероризам (а да нема тероризам), не само што нема да ти ја вратат страната, него фино лепо ќе те поканат на еден разговор на Гвантанамо хаха...

Страната е вратена многу просто: ФБ се НОТОРНО спори во реакција по пријавени поплаки. Особено се спори ако КОНТТИНУИРАНО пријавуваш проблем, наместо да чекаш за одговор. Секоја нова пријава те бута најдоле на листата за реакција.

Ко што гледам од проблемот до решението поминале 15-20 дена, што е уште и солидно за ФБ. Така да нека си веруваат во бајки, ама приказната е веројатно многу поедноставна и пообична од што се претставува.

bxxxn, artweb и на Pulse им се допаѓа ова.
  5. DarkEnchanter

DarkEnchanter
    Practice makes perfect

1,771
    1,258
    17 Август 2014
    Машко
    Ај ја вратил за враќање ама па како му ја земале?

И сеа странава е прекрстена у panda surgery

На krale му/ѝ се допаѓа ова.
  6. TylerMkD

TylerMkD
    Unstoppable

2,032
    3,341
    7 ноември 2014
    Машко

Мал совет - секоја нова пријава на стандарден начин ја поништува старата пријава и времето кое поминало откако си пријавил. :)

На bxxxn и krale им се допаѓа ова.
  7. barneymk

barneymk
    Gaining Experience

96
    97
    27 Април 2016
    Машко
    Битно дечкото си ја вратил, какви методи користел негова работа. Дали ФБИ, ЦИА или Џејсон Борн бил контактиран за враќање на страната не е ни важно веќе. А верувам дека има и други побезболни начини.

На blackelf му/ѝ се допаѓа ова.
  8. M.Pix

M.Pix
    Модератор

650
    2,185
    27 Јануари 2014
    Машко
    Абе види, не е ни важно шо му ја хакнале, ама ете пиша. Уствари коа треба помош појави се од нигде добиј помош и чао више не е битно. Затоа не не бидува.

turbiny, DarkEnchanter, krale и на уште 1 им се допаѓа ова.
  9. Roncic

Roncic
    Гостин

Овие од кајгана се мноооогу мноооогу мудри :)

На DarkEnchanter му/ѝ се допаѓа ова.
  10. coNNectMKD

coNNectMKD
    Gaining Experience

192
    118
    13 Март 2017
    Машко
    Глумите паметни, нема везе вие си знаете..

ИНАКУ, овие недела ипол, две, имааа направено (НЕКАКО) 2 копии од страната:

Копија бр. 1 - Panda Surgery - со сите можни наши лајкови;
    Пак замаравме па некако ни ги вратија и ја тргнаа таа страна (кога ќе постиравме, имавме околу 300/400 people reach и околу 10 лајка)

па по некое време,

Копија бр. 2 - Meddy Bear (со лого на панда) уште функционира и има 2.7 милиони лајкови. ( Meddy Bear). И на двете, си ги глеам истите пријатели што ми ја лајкнале мојата, прва страна.

Ајде памењаковци, кажете ми како е ова возможно? Како е возможно од твоја страна, да има копија, да не си админ, и сите можни лајкови/фанови да се префрлени тамо?

Баш да видам што ќе истресете глупости.. ова Ви го кажувам дека на крај дознав како е возможно. Но ме интересира, ВИЕ што ќе кажете. Дека нели.. се знаете.

И за крај.. искрено ме заболе дали ќе ми верувате дека сме пријавиле до фби, циа, мосад или кгб. Можев и уопште да не се вратам на форумов, ништо да не пишам, па ќе спамавте со некој глупи коментари како тоа му го решиле проблемот, дојде за помош па ништо не кажа итн итн. Ме прашавте, ви одговорив.

Него, дај за ова погоре, сакам да се изјасните дека очигледно сте многу навлезени во проблемиве за фб.

Последна промена: 19 Јуни 2017
  11. barneymk

barneymk
    Gaining Experience

96
    97
    27 Април 2016
    Машко
    @coNNectMKD тоа ти е некој админ напраил merge page и само избрал да остане логото и тоа од старата страна на ново име. Евентуално ниеден админ да не е од ваша страна туку тој што си ја имал втората страна да нашол некаков експлоит па да ја merge од неговиот админ панел.
    едит; ај пиши ми у ПП ако не сакаш јавно да откриеш како ви ја украле страната, или поправи ме ако грешам со мојов метод погоре.

12. Oliver!

Oliver!
    Gaining Experience

556
    452
    26 Април 2012
    Машко
    Одамна не сум се забавувал на форум, благодарам на сите. : ]

На tastatura и tomaso им се допаѓа ова.
  13. Can4sta

Can4sta
    Gaining Experience

312
    337
    19 Јануари 2008
    За клонирањево да не те известија од ФБИ или Мосад, случајно како тоа се прави?!

Инаку да клонот е можен, и во минатото сум правел клонирање на фан страниците, и тоа се прави со merge, сега незнам дали сеуште функционира, само има една заебана работа, reachot и на двете страници ќе и падне драстично, и нема да има некое фајде, освен да се продават.

14. Roncic

Roncic
    Гостин

Дајте бе банувајте го детево, да не ни дојдат од ФБИ или Мосад.

15. coNNectMKD

coNNectMKD
    Gaining Experience

192
    118
    13 Март 2017
    Машко
    Врска немате луѓе. Ни мерге ни ништо. @barneymk човечки си пиша и праша, ќе ти пишам. Другите, олабевете појма немате колку е ранлив фб. Ни ја незнаев се додека не ми се деси ова со странава.

И искрено се надедевам, еден ден да стигнете до ваква страна и едно добри 2 месеци да се замарате со работи за кои појма немате како функционираат а да се пувате на форуми со термин како "merge", фб да ви кажува дека неможе да ви помогне итн.

Последна промена: 19 Јуни 2017
  16. xenon

xenon
    Guru

3,816
    9,520
    15 Јануари 2011
    Машко
    Тоа е, наместо билдање сајт од нула, билдате сајтови во сајтови. Земи си .com како човек, билдај си го, барем нема да зависиш од никој, вака домазетски решенија иако полесни знаат на крај на ден да ве репнат од земја да не знаете главата кај ви е.

17. coNNectMKD

coNNectMKD
    Gaining Experience

192
    118
    13 Март 2017
    Машко
    Друже за фб страна е проблематикава..

18. DarkEnchanter

DarkEnchanter
    Practice makes perfect

1,771
    1,258
    17 Август 2014
    Машко
    Јас водам 13 страни вкупно имаат над 500к лајкови во Македонија ама вакви работи не сум видел. Мосад ФБИ, Пакситанци, украинци, кинези, исис, терористи... свашта... па го зимаат па го враќаат па мерџ, па мењање имиња па чуда.... Стварно не ми е јасно

19. coNNectMKD

coNNectMKD
    Gaining Experience

192
    118
    13 Март 2017
    Машко
    Еве ти ја страната, постои - Meddy Bear

20. Daniel86

Daniel86
    Guru

2,589
    6,454
    28 Мај 2013
    Машко
    Електроника
    Meddy Bear, звучиш како невротична домаќинка. Батали ги скептиците овде кои ги немаат твоите извори блиски до циа фби убк дбк нтш 007 сјо и фурај збирај лајкови.

21. -={K-O-R-U-N}=-

-={K-O-R-U-N}=-
    Practice makes perfect

1,512
    1,586
    6 ноември 2012
    Машко
    Мрежен администратор, IT, BTC
    Оваа е копираната? Оценка 1 од 34ца.

22. coNNectMKD

coNNectMKD
    Gaining Experience

192
    118
    13 Март 2017
    Машко
    Да, од нас

23. Oliver!

Oliver!
    Gaining Experience

556
    452
    26 Април 2012
    Машко
    barneymk убаво пишал и сакал да помогне. barneymk го користи терминот "merge", веројатно знае човекот што зборува и работи. Како сега тоа одеднаш, barneymk "се пува"? Парадокс по дефиниција, по твојата логика.
    Туку, нема потреба од понатамошно зајадување. Со среќа со сите лајкови и остали тракатанци. Ова е ИТ форум, има и свои правила на однесување, на крајот на краиштата. Секој е должен да ги почитува. И најстарите, и младите, и вие што сте тука старите, па сите до Ѕинго : ]

R.E.S.T.E.C.P

24. toshex

toshex
    Unstoppable

3,984
    3,971
    18 Септември 2013
    Машко
    Тон Бон 101:
    - бараш помош
    - се трудат луѓе колку и како знаат да ти помогнат
    - ги правиш глупи и ги пцуеш
    - профит

На tastatura му/ѝ се допаѓа ова.
  25. tomi

tomi
    Guru

9,873
    9,114
    16 Април 2007
    Машко
    Невработен
    Темата ја затрварам затоа што оти во друг правец. Најбитно е дека лугето си ја вратија страната и го објаснија принципот како го направиле тоа, се понатака е само безпотребно тролање.

krema, goran_oh и на Oktar им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...