1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Пробиена фб страна со 3М лајкови - Чаре?

Дискусија во форумот 'Компјутерска безбедност' започната од coNNectMKD, 22 Мај 2017.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
  1. coNNectMKD

coNNectMKD
    Gaining Experience

186
    118
    13 Март 2017
    Машко
    (Отворив 2 теми бидејќи не знаев каде точно да ја постирам а и + нов сум на форумов. Ако не и е место тука, тргнете ја.)

Како што пишав, фан страна со скоро 3 милиони лајкови, пред 2 дена ни стигна нотификација од нигде никаде дека не сме повеќе админи. 2ца ја користевме, 2цата сме тргнати.

Не сме ја купиле, наша е, изградена, скоро 6 години ја работевме. Пишавме на фб, воопшто не сакаат да се замараат, ти праќаат линкови од нивниот супорт центар кој нема никаква функција.

Солуција има за ова или слабо?

2. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,218
    6,345
    27 Март 2014
    пиши пропало.

3. l1d0v1c

l1d0v1c
    Practice makes perfect

640
    1,275
    10 Март 2011
    Машко
    Divi Expert
    Упорни со support-от на фејсбук. За една секунда можат да проверат кој ја креирал страната, кој работел последниве 6 години и дали некој нов влегол и ве кикнал вас.

Пишувајте и двајцата, секој ден ако треба. Доколку е таков случајот како што кажуваш не може да "замижат" ко ништо да не се десило.

На Neokhor му/ѝ се допаѓа ова.
  4. steelseries

steelseries
    Gaining Experience

647
    379
    20 Декември 2015
    Машко
    Овде имаш куп варијанти како се десило ова, или другарот те мафта што ти е партнер во фан пејџ страната па сака само за него да е, или твој пасворд некој го знае на маил на фб или него на маил или фб исто така може да се најде преку други акаунти ако користиш ист пасворд, така да гледај среди да имаш хај енд сеќурити на акаунтите со верификации преку пораки со кодови и сл.А за враќање амин, ова е риспонс на друг човек со сличен проблем "If you are trying to contact Facebook by phone or by e-mail for reporting a hacked page. Be ready to wait forever." Дај боже да си ја вратиш али тоа е реалноста фб не се замара.Како што наведов горе прегледај повеќе ситуации како се десило. :]

Edit: Фејзбук не би се замарал мн за твојата страна освен ако е нешто против термс оф јуз на фан пејџот со објавување на недозволени работи али да беше така ќе беше банирана страната а не како што викаш ти дека ве тргнале 2јца.Едино што јас можам да замислам е хакнат да е 1 акаунт од вас двајца.Т.Е да знае ваш пасворд.Почачкај појќе на гугл

5. stefan_mkd

stefan_mkd
    Gaining Experience

387
    197
    18 Март 2015
    Машко
    Стави 10 долари кредит на скајп и најди број на ФБ да им звониш. Само така

6. Pane24

Pane24
    Unstoppable

4,098
    3,074
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Јас сум админ на страна ... Пред све како е можно некој и еве на прм самиот да се додал како админ веднаш да ве избрише кога тоа не е можно после дури 7 дена може да ве избрише. Значи некој си се додал од кај вас и си чекал притаено 7 дена за да ве кикне ?

7. goranzoran

goranzoran
    Unstoppable

2,899
    2,450
    21 Јануари 2011
    Машко
    Невработен

tastatura, pacerMK и на Harrabed им се допаѓа ова.
  8. olikomerc

olikomerc
    Unstoppable

4,540
    3,448
    11 Декември 2008
    Машко
    Зависи ако го погодиш супортот. Пишувај им секаде, жали се, ќе прочита некој некаде.

Мене ми ѕвонеа од фејсбук на вибер од некој UK број (+44) во рок од 5-6 саата откако се пожалив за наплатена реклама а нереализирана.

9. OrionZ

OrionZ
    Gaining Experience

75
    77
    23 Јануари 2015
    Машко
    Точно е ова што го вели @Pane24,не знам како стоите со партнерот но на твое место би бил спремен за една прилично наелектризирана конфронтација...

10. TylerMkD

TylerMkD
    Unstoppable

2,030
    3,340
    7 ноември 2014
    Машко
    Неколку грешки сте направиле веројатно. Има чаре за ова, особено ако преку твојот профил имате пуштано реклами.

Пиши ми пп со детали (кои биле админи, линк од фан-страната)

11. Makedonec^

Makedonec^
    Gaining Experience

144
    91
    21 ноември 2012
    Машко
    Им пишав и на кајгана на дечкиве за истиов проблем. Значи како прво ако имаш 3м фанпејџ значи вадиш минимум 10к еу месечно. Значи имаш доволно пари да најмиш тим да ти се замара за проблемов.

Инаку гарантирам дека носеле лајкови со Live видеа, и поставувале туѓи видеа. И гарант со некој од тие профили кои биле админи бил админ на помал фанпејџ кој е растен на начин со постирање по групи(тие што се упатени знаат што зборам).

А тоа дека сте хакнати нема веза, пошто минимум 7 дена треба некој да биде админ, за да може да врши менување.

На HoLfElDeR и Sm0k3y25 им се допаѓа ова.
  12. tomi

tomi
    Guru

9,873
    9,114
    16 Април 2007
    Машко
    Невработен
    Доколку си имал editori на страната ставено исто така постои можност преку тоа да ти ја украдат страната, многу често админите ги ставаат тие што се рекламираат на страна како едитор и потоа се дешава дебакл, за кој пејџ се работи можеби можам да ти помогнам?

13. TylerMkD

TylerMkD
    Unstoppable

2,030
    3,340
    7 ноември 2014
    Машко
    Подобјасни го ова те молам?

14. coNNectMKD

coNNectMKD
    Gaining Experience

186
    118
    13 Март 2017
    Машко
    Имавме 8 едитори. Различни студенти кои што беа со години на страната и го работеа истото што и дента кога видов нотификација дека сум тргнат. Не се они, бар 99.9% сум сигурен.

Не е ни партнерот, бидејќи сме админи на уште 6 различни страни. Работиме заедно, ја го контролирам башка вебот, скроз сам.

Спамаме по фб, само таа нивна глупа автоматизирана порака стига дека немаат доказ дека некој профил е хакнат ( а муабетот е дека не ни знаеме како сме тргнати, само ни стигна нотификација дека повеќе не сме админи)

Што се однесува до горе напатената личност со алис „Македонец“ му одговорив и предходно ( еве ти и линк да те потсетам Хакната фб страна со 3М лајкови - Помош?).

Многу различни сфакања имаме сите, па и различно ќе мислиме, нормално е. Знам дека кога ќе прочитате дека се работи за страна со 3м лајкови, одма на пари ве асоцира. Не гледајте така на работите...

На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Pane24

Pane24
    Unstoppable

4,098
    3,074
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Веројатноста е голема доколку не сте хакнати да докажал некој дека таа фб страна е негова сопственост. Па така да и јас би препорачал на тебе да го пробаш овој метод . П.С јас имам искуство со преку 6 год на фб страниве и ако некој ве тргнал треба да биде најмалце 7 дена админ и ако ве тргнел треба и неговото име и презиме да го пишува. Едиторите и модераторите ги немаат тие привилегии само тие што се на еднакво ниво со админите.
    Screenshot_49.png

16. coNNectMKD

coNNectMKD
    Gaining Experience

186
    118
    13 Март 2017
    Машко
    Другари, фала на репликите, џабе ке му ја вртиме, тоа е. А и џабе ќе се докажуваме дали вака дали така, нема back на ова :) Секој ден по 10 пати си го глеам пејџот, немав стаено ниту јас ниту некој друг, + админ. Еве, колку за инфо само што ни стигна и тоа е тоа (доле сликата).

Го најдовме маилот, од оваа личност, не постои повеќе ниту профилот ниту меилот. Тоа е..

17. TylerMkD

TylerMkD
    Unstoppable

2,030
    3,340
    7 ноември 2014
    Машко
    Дојде за помош, ти пишав погоре дека има начин како директно да дојдеме во контакт со фејсбук (телефонски), пиши ми пп со детали за страната, админите и со скриншоти што точно се случило. Профилите кои беа админи сеуште се активни? Имате пуштано реклами преку нив?

18. TylerMkD

TylerMkD
    Unstoppable

2,030
    3,340
    7 ноември 2014
    Машко
    Апсолутно нема врска овој метод на пријавување, ништо нема да постигнеш.

Од она што го наброја членот, веројатно е хакнат еден од двата админи, потоа е тргнат вториот админ, додаден нов (трет) админ и потоа хакнатиот админ се трга самиот себе од фан-страната. Фејсбук имаат милиони дупки во системот, ако те хакнат и пробуваш во исто време reset password, хакерите истото го прават и потоа ТЕ БЛОКИРА од ресетирање на лозинка.

Има начин се ова да се надмине, ако профилите што биле админи имале активна реклама/трошено пари на Фејсбук. Со трикови (и магии) се доаѓа до одговорни лица во Facebook (процедурата е pain in the ass) и се бара детална анализа.

19. Arabian

Arabian
    Gaining Experience

560
    269
    5 ноември 2013
    Машко
    остави ми бројче пп , можеби ке можам да помогнам

20. krema

krema
    Professor

8,957
    8,709
    24 Јуни 2009
    Машко
    Зошто е во тајна FB страната која што има 3М лајка?

На smole, FLEGMA, borcep и уште 2 други им се допаѓа ова.
  21. esquimaux

esquimaux
    On your way to fame

546
    881
    16 Јануари 2016
    Машко
    Каква тајна горе постирал скриншот од нотификација дека е тргнат од админ функцијата од "Meddy Bear", која има нешто под 3M на фб..

22. krema

krema
    Professor

8,957
    8,709
    24 Јуни 2009
    Машко
    @esquimaux
    Која е FB страната, сакам да удрам и јас еден лајк!?

23. esquimaux

esquimaux
    On your way to fame

546
    881
    16 Јануари 2016
    Машко
    Meddy Bear..

Edit: Конкретнионт скриншот од погоре

На krema му/ѝ се допаѓа ова.
  24. prichina

prichina
    Cuda 5.5

7,827
    5,008
    24 Мај 2009
    Машко
    Мултимедиа (Филм и Тв)
    Девојки, секоја чест за трудот на одржување на фан страната. Not my cup of Tea содржината на страната, но, Стварно, почит до вас за трудот, ангажираноста, амбициозноста

btw, уште ова сакав да додадам...пред некоја недела, можеби цел месец има од тогаш, на фб ми дојде известување од една фб страна што ја одржував за реклама на производ што работев за една фирма...па, откако дадов отказ, привилегиите ги префрлив на шефот (уште пред 2 години мислам дека беше тоа) ...и ми стигна нотификација, за кредитната на бившиот директор...дали сакам да бустам реклама...не ми текнува во детали што беше...чудно ми падна, првин помислив дека се работи за една нова фан страна на која сум модератор, па стигнала нотификација дека е наполнет "буџетот"......арно ама, не....
    Муабетот ми е, не сум администратор на страната веќе 2 години, нити пак имам привилегии, а ми дојде нотификација за кредитната на бившиот бос.....можно е да се случуваат гличови со фејсбук серверите....Истерајте ја работата до крај, бидете поупорни да си ја вратите страната

Последна промена: 24 Мај 2017
    На Oktar и Psycore им се допаѓа ова.
  25. TylerMkD

TylerMkD
    Unstoppable

2,030
    3,340
    7 ноември 2014
    Машко
    :/

Многу дезинформации и чудни приказни се шират на форумот. Кредитната не е врзана со фан-страна, туку со Ad account (твојот) - иако не си админ, сепак си со истиот Ad Account на кој веројатно останала картичката?

На krale му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...