1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Пробиена фб страна со 3М лајкови - Чаре?

Дискусија во форумот 'Компјутерска безбедност' започната од coNNectMKD, 22 Мај 2017.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  334
  263
  13 Март 2017
  Машко
  (Отворив 2 теми бидејќи не знаев каде точно да ја постирам а и + нов сум на форумов. Ако не и е место тука, тргнете ја.)

  Како што пишав, фан страна со скоро 3 милиони лајкови, пред 2 дена ни стигна нотификација од нигде никаде дека не сме повеќе админи. 2ца ја користевме, 2цата сме тргнати.

  Не сме ја купиле, наша е, изградена, скоро 6 години ја работевме. Пишавме на фб, воопшто не сакаат да се замараат, ти праќаат линкови од нивниот супорт центар кој нема никаква функција.

  Солуција има за ова или слабо?
   
 2. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,318
  6,432
  27 Март 2014
  пиши пропало.
   
 3. l1d0v1c

  l1d0v1c
  Practice makes perfect

  624
  1,278
  10 Март 2011
  Машко
  Divi Expert
  Упорни со support-от на фејсбук. За една секунда можат да проверат кој ја креирал страната, кој работел последниве 6 години и дали некој нов влегол и ве кикнал вас.

  Пишувајте и двајцата, секој ден ако треба. Доколку е таков случајот како што кажуваш не може да "замижат" ко ништо да не се десило.
   
  На Neokhor му/ѝ се допаѓа ова.
 4. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  845
  538
  20 Декември 2015
  Машко
  Овде имаш куп варијанти како се десило ова, или другарот те мафта што ти е партнер во фан пејџ страната па сака само за него да е, или твој пасворд некој го знае на маил на фб или него на маил или фб исто така може да се најде преку други акаунти ако користиш ист пасворд, така да гледај среди да имаш хај енд сеќурити на акаунтите со верификации преку пораки со кодови и сл.А за враќање амин, ова е риспонс на друг човек со сличен проблем "If you are trying to contact Facebook by phone or by e-mail for reporting a hacked page. Be ready to wait forever." Дај боже да си ја вратиш али тоа е реалноста фб не се замара.Како што наведов горе прегледај повеќе ситуации како се десило. :]

  Edit: Фејзбук не би се замарал мн за твојата страна освен ако е нешто против термс оф јуз на фан пејџот со објавување на недозволени работи али да беше така ќе беше банирана страната а не како што викаш ти дека ве тргнале 2јца.Едино што јас можам да замислам е хакнат да е 1 акаунт од вас двајца.Т.Е да знае ваш пасворд.Почачкај појќе на гугл
   
 5. stefan_mkd

  stefan_mkd
  Gaining Experience

  414
  219
  18 Март 2015
  Машко
  Стави 10 долари кредит на скајп и најди број на ФБ да им звониш. Само така
   
 6. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,406
  3,737
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Јас сум админ на страна ... Пред све како е можно некој и еве на прм самиот да се додал како админ веднаш да ве избрише кога тоа не е можно после дури 7 дена може да ве избрише. Значи некој си се додал од кај вас и си чекал притаено 7 дена за да ве кикне ?
   
 7. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,914
  2,488
  21 Јануари 2011
  Машко
   
  tastatura, pacerMK и на Harrabed им се допаѓа ова.
 8. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,581
  3,521
  11 Декември 2008
  Машко
  Зависи ако го погодиш супортот. Пишувај им секаде, жали се, ќе прочита некој некаде.

  Мене ми ѕвонеа од фејсбук на вибер од некој UK број (+44) во рок од 5-6 саата откако се пожалив за наплатена реклама а нереализирана.
   
 9. OrionZ

  OrionZ
  Gaining Experience

  78
  82
  23 Јануари 2015
  Машко
  Точно е ова што го вели @Pane24,не знам како стоите со партнерот но на твое место би бил спремен за една прилично наелектризирана конфронтација...
   
 10. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,105
  3,466
  7 ноември 2014
  Машко
  Неколку грешки сте направиле веројатно. Има чаре за ова, особено ако преку твојот профил имате пуштано реклами.

  Пиши ми пп со детали (кои биле админи, линк од фан-страната)
   
 11. Makedonec^

  Makedonec^
  Gaining Experience

  166
  123
  21 ноември 2012
  Машко
  Им пишав и на кајгана на дечкиве за истиов проблем. Значи како прво ако имаш 3м фанпејџ значи вадиш минимум 10к еу месечно. Значи имаш доволно пари да најмиш тим да ти се замара за проблемов.

  Инаку гарантирам дека носеле лајкови со Live видеа, и поставувале туѓи видеа. И гарант со некој од тие профили кои биле админи бил админ на помал фанпејџ кој е растен на начин со постирање по групи(тие што се упатени знаат што зборам).

  А тоа дека сте хакнати нема веза, пошто минимум 7 дена треба некој да биде админ, за да може да врши менување.
   
  На HoLfElDeR и Sm0k3y25 им се допаѓа ова.
 12. tomi

  tomi
  Guru

  9,818
  9,059
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Доколку си имал editori на страната ставено исто така постои можност преку тоа да ти ја украдат страната, многу често админите ги ставаат тие што се рекламираат на страна како едитор и потоа се дешава дебакл, за кој пејџ се работи можеби можам да ти помогнам?
   
 13. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,105
  3,466
  7 ноември 2014
  Машко
  Подобјасни го ова те молам?
   
 14. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  334
  263
  13 Март 2017
  Машко
  Имавме 8 едитори. Различни студенти кои што беа со години на страната и го работеа истото што и дента кога видов нотификација дека сум тргнат. Не се они, бар 99.9% сум сигурен.

  Не е ни партнерот, бидејќи сме админи на уште 6 различни страни. Работиме заедно, ја го контролирам башка вебот, скроз сам.

  Спамаме по фб, само таа нивна глупа автоматизирана порака стига дека немаат доказ дека некој профил е хакнат ( а муабетот е дека не ни знаеме како сме тргнати, само ни стигна нотификација дека повеќе не сме админи)

  Што се однесува до горе напатената личност со алис „Македонец“ му одговорив и предходно ( еве ти и линк да те потсетам Хакната фб страна со 3М лајкови - Помош?).

  Многу различни сфакања имаме сите, па и различно ќе мислиме, нормално е. Знам дека кога ќе прочитате дека се работи за страна со 3м лајкови, одма на пари ве асоцира. Не гледајте така на работите...
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,406
  3,737
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Веројатноста е голема доколку не сте хакнати да докажал некој дека таа фб страна е негова сопственост. Па така да и јас би препорачал на тебе да го пробаш овој метод . П.С јас имам искуство со преку 6 год на фб страниве и ако некој ве тргнал треба да биде најмалце 7 дена админ и ако ве тргнел треба и неговото име и презиме да го пишува. Едиторите и модераторите ги немаат тие привилегии само тие што се на еднакво ниво со админите.
  Screenshot_49.png
   
 16. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  334
  263
  13 Март 2017
  Машко
  Другари, фала на репликите, џабе ке му ја вртиме, тоа е. А и џабе ќе се докажуваме дали вака дали така, нема back на ова :) Секој ден по 10 пати си го глеам пејџот, немав стаено ниту јас ниту некој друг, + админ. Еве, колку за инфо само што ни стигна и тоа е тоа (доле сликата).

  Го најдовме маилот, од оваа личност, не постои повеќе ниту профилот ниту меилот. Тоа е..
  [​IMG]
   
 17. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,105
  3,466
  7 ноември 2014
  Машко
  Дојде за помош, ти пишав погоре дека има начин како директно да дојдеме во контакт со фејсбук (телефонски), пиши ми пп со детали за страната, админите и со скриншоти што точно се случило. Профилите кои беа админи сеуште се активни? Имате пуштано реклами преку нив?
   
 18. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,105
  3,466
  7 ноември 2014
  Машко
  Апсолутно нема врска овој метод на пријавување, ништо нема да постигнеш.

  Од она што го наброја членот, веројатно е хакнат еден од двата админи, потоа е тргнат вториот админ, додаден нов (трет) админ и потоа хакнатиот админ се трга самиот себе од фан-страната. Фејсбук имаат милиони дупки во системот, ако те хакнат и пробуваш во исто време reset password, хакерите истото го прават и потоа ТЕ БЛОКИРА од ресетирање на лозинка.

  Има начин се ова да се надмине, ако профилите што биле админи имале активна реклама/трошено пари на Фејсбук. Со трикови (и магии) се доаѓа до одговорни лица во Facebook (процедурата е pain in the ass) и се бара детална анализа.
   
 19. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  556
  326
  5 ноември 2013
  Машко
  остави ми бројче пп , можеби ке можам да помогнам
   
 20. krema

  krema
  Professor

  10,046
  9,670
  24 Јуни 2009
  Машко
  Зошто е во тајна FB страната која што има 3М лајка?
   
  На smole, FLEGMA, borcep и уште 2 други им се допаѓа ова.
 21. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  580
  974
  16 Јануари 2016
  Машко
  Каква тајна горе постирал скриншот од нотификација дека е тргнат од админ функцијата од "Meddy Bear", која има нешто под 3M на фб..
   
 22. krema

  krema
  Professor

  10,046
  9,670
  24 Јуни 2009
  Машко
  @esquimaux
  Која е FB страната, сакам да удрам и јас еден лајк!?
   
 23. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  580
  974
  16 Јануари 2016
  Машко
  Meddy Bear..

  Edit: Конкретнионт скриншот од погоре
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 24. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,810
  5,012
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Девојки, секоја чест за трудот на одржување на фан страната. Not my cup of Tea содржината на страната, но, Стварно, почит до вас за трудот, ангажираноста, амбициозноста


  btw, уште ова сакав да додадам...пред некоја недела, можеби цел месец има од тогаш, на фб ми дојде известување од една фб страна што ја одржував за реклама на производ што работев за една фирма...па, откако дадов отказ, привилегиите ги префрлив на шефот (уште пред 2 години мислам дека беше тоа) ...и ми стигна нотификација, за кредитната на бившиот директор...дали сакам да бустам реклама...не ми текнува во детали што беше...чудно ми падна, првин помислив дека се работи за една нова фан страна на која сум модератор, па стигнала нотификација дека е наполнет "буџетот"......арно ама, не....
  Муабетот ми е, не сум администратор на страната веќе 2 години, нити пак имам привилегии, а ми дојде нотификација за кредитната на бившиот бос.....можно е да се случуваат гличови со фејсбук серверите....Истерајте ја работата до крај, бидете поупорни да си ја вратите страната
   
  Последна промена: 24 Мај 2017
  На Oktar и Psycore им се допаѓа ова.
 25. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,105
  3,466
  7 ноември 2014
  Машко
  :/

  Многу дезинформации и чудни приказни се шират на форумот. Кредитната не е врзана со фан-страна, туку со Ad account (твојот) - иако не си админ, сепак си со истиот Ad Account на кој веројатно останала картичката?
   
  На krale му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...