• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Пробелем со МБ плоча или процесор

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Zabegann

Gaining Experience
19 јануари 2015
56
60
Zabegann's setup  
Processor & Cooler
AMD FX 8350 & ICE BLADE 200M
Motherboard
Gigabyte GA-970A-DS3P
Storage
Kingston SSD 2.5" HyperX Fury Series 120GB
PSU
Cooler Master RS700-ACAB-D3
RAM
Kingston DDR3 8GB 2400MHz (2x4) HyperX Beast
Video card
SAPPHIRE Vapor-X R9 280X 3G D5
Case
Од вториот компјутер бајѓи старо
Mouse
A4TECH (N-600X)Padless Mouse
Keyboard
Најевтината
Audio
On board
Monitor
ACER B243W
OS
Windows 7 Ultimate x64
Имам матична плоча MSI P55-GD55 и процесор i5-750 и 2 Gb DDR3 1600 MHz рам. Конфигурацијата знае да се рестартира на 15 до 20 мин, или пак кога ке правам стрес тест на процесор за 3 до 5 секунди се рестартира, неколку пати преинсталирам ОС и пак истиот проблем. По дефолт процесорот е клокнат, а кога ке го исклучам овеклокувањето процесорот некојпат кочи не може да го подигне процесорот. Рамот го тестирав и е во ред, променето е и напојување, диск и графичка сепак го има истиот проблем. Го флешував биосот од 1.9 (последната верзија) на 1.3 и не гледам некоја поголема разлика. Ме интересира мислење од некој кој имал ваков ист или сличен проблем. Несакам да купувам CPU доколку незнам со сигурност кој е проблемот.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

Zabegann

Gaining Experience
19 јануари 2015
56
60
Zabegann's setup  
Processor & Cooler
AMD FX 8350 & ICE BLADE 200M
Motherboard
Gigabyte GA-970A-DS3P
Storage
Kingston SSD 2.5" HyperX Fury Series 120GB
PSU
Cooler Master RS700-ACAB-D3
RAM
Kingston DDR3 8GB 2400MHz (2x4) HyperX Beast
Video card
SAPPHIRE Vapor-X R9 280X 3G D5
Case
Од вториот компјутер бајѓи старо
Mouse
A4TECH (N-600X)Padless Mouse
Keyboard
Најевтината
Audio
On board
Monitor
ACER B243W
OS
Windows 7 Ultimate x64
Значи го сменив и кулерот, и на оргиналниот ВОХ кулер му ставив дополнителен одозгора и пак ништо.
Температурите се селдни според аида64:
CPU - 45
Core 0 - 62
Core 1 - 62
Core 2 - 62
Core 3 - 62

Кондензаторите се SOLID кондензатори нема подуени (мислам дека и неможе да се види)

Поради исцрпините одговори решив да купам друго CPU
 
Изменето од модератор:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,440
Членови
29,742
Најнов член
MilanTrajkovski1
На врв Дно