1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Приватни Мобилари (Искуства, Проблеми итн)

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од DrMTR, 14 Август 2014.

1. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,284
    6,398
    27 Март 2014
    Гледам дека нема ваква тема на форумов, па си реков да отворам. Во темава да се дискутира за Приватните мобилари, т.е за нивниот однос кон купувачите, гаранции за телефоните, евентуални проблеми итн.. Еве за старт една приватна мобилара Д.М Сторе, што забележав дек нуди телефони (нови најверојатно) по доста пониски цени и од Ледиком и од Мобеликс. Што мислите за цените, некој да има искуство со овие?

2. tupacan

tupacan
    Practice makes perfect

1,454
    1,886
    10 Септември 2007
    Машко
    Lorem Ipsum.
    Кога видам дека некој продава iPhone 4G и 5G, а се декларирал како мобилара, до тука е работата.

3. Sephiroth

Sephiroth
    Баниран/a

3,497
    2,514
    14 Мај 2008
    Машко
    Зашо бе? Баш паметен маркетер си е чоекот, си ги формира огласите да одговараат на рајата што живее во државава, а воедно и рајата што ги купува тие модели на телефони.

На SaleSk му/ѝ се допаѓа ова.
  4. dangthe

dangthe
    Practice makes perfect

1,092
    1,364
    5 Септември 2008
    Машко
    Неверојатно е колку голем хејтер си на Apple :) Иако да не беа они, ќе се шеташе со некоја Нокиа 9990 во џеб :innocent:

На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
  5. tupacan

tupacan
    Practice makes perfect

1,454
    1,886
    10 Септември 2007
    Машко
    Lorem Ipsum.
    @Sephiroth Можеби и си во право. Не секој се обидува да го описмени македонскиот народ.

6. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,284
    6,398
    27 Март 2014
    Има некој скоро земано телефон од Мобеликс? Ме интересира дали телефоните ги продаваат уредно во оригинални кутии со целата опрема што доаѓа со него, или во кастум кутии како во Ледиком?

7. G.g.a

G.g.a
    Intern

58
    28
    1 Април 2013
    Машко
    Како што е од фабрика така ги продаваат, оригинална кутија, слушалки, полнач итн...

На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
  8. tupacan

tupacan
    Practice makes perfect

1,454
    1,886
    10 Септември 2007
    Машко
    Lorem Ipsum.
    Во Ледиком имам земено два Nexus 4 (на времето кога излезе N4), беа спакувани во оригинални кутии со сите пропратни елементи. Потоа не сум имал прилика да купувам од кај нив, а сите зборуваат дека ги пакувале телефоните во кастом кутии. Јас имав сосема спротивно искуство.

Пред неколку месеци, другар купуваше телефон од Мобеликс, никогаш не се пожали на кастом кутија или слично. Рече дека телефонот бил супер.

На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
  9. despotovikj

despotovikj
    On your way to fame

1,023
    500
    7 Март 2014
    Машко
    Позитивно искуство со ibutik.

10. Sephiroth

Sephiroth
    Баниран/a

3,497
    2,514
    14 Мај 2008
    Машко
    Па богами тоа и немаше да биде толку лошо. Нокиа 6131, Е65, 5800 xPress Music.......Ах тоа беа времиња.....

11. igor_igor

igor_igor
    Unstoppable

2,049
    3,000
    2 Септември 2012
    Машко
    Брат ми пред 3 недели купи Samsung S5 од Ледиком во кастом кутија со една година гаранција.
    Јас на Алкател 995 ката од Вип добив 2 години гаранција ,а знам дека скоро сите телефони имаат минимум 2 години гаранција купени од нашиве оператори.
    Незнам S5 кава колку гаранција има кај нашиве оператори ама сигурно нема 1 година и малку ми е сомнително ,а гледам сите се утепаа купувајќи од таму.
    Мада јас искрено ако више давам за телефон 27- 28 илјади денари (колку што чини во Ледиком) тогаш ќе дадам иште 6000 ама ќе го земам од некои од нашиве оператори барем сигурен сум, и ќе имам дупло ако не и повеќе гаранција.
    Мое мислење е дека се некои јаки копии скоро исти на оригиналот (затоа што беше тестиран во нашиов аквапарк под вода и сосема нормално работи) ама не се оригинал ,инаку зашто би оделе во кастом кутии и со една година гаранција ? o_O
    Плус и таа една година гаранција не е во овластените сервиси за Самсунг во Македонија него Ледиком дава некоја своја интерна гаранција.

Последна промена: 14 Август 2014
  12. despotovikj

despotovikj
    On your way to fame

1,023
    500
    7 Март 2014
    Машко
    Во кој свет живееш ?

13. igor_igor

igor_igor
    Unstoppable

2,049
    3,000
    2 Септември 2012
    Машко
    Во сегашниов.
    Да не имаш и ти купено нешто од Ледиком па прашуваш за светови ?

14. Dark HaCkeR

Dark HaCkeR
    Баниран/a

2,632
    1,360
    14 Јули 2009
    Ја имам купено 2 галакси с4 ноте 3 и ајфони, едниот с4 го земав е без кутија со оргинал полнач и слушалки другиот со кутија ноте 3 исто го добив со кутија и ајфонот што го имам земено исто го имам добиено со кутија, некој телефони немаат кутија али се дупло поефтини ако сакаш галакси с5 со кутија оди во т мобиле и шлакни ги 34000 денара и готово мене кутијата не ме е битна

15. despotovikj

despotovikj
    On your way to fame

1,023
    500
    7 Март 2014
    Машко
    јаки копии биле скоро исти на оргиналот ? не, неживееш

На RagingDemon му/ѝ се допаѓа ова.
  16. igor_igor

igor_igor
    Unstoppable

2,049
    3,000
    2 Септември 2012
    Машко
    Кажи ми ти мене зошто ако е оригинал јас добивам 1 година гаранција ,за разлика од операториве 2-3 незнам колку е точно за тој телефон ,ама не е помала од 2 сигурно.
    Како може еден Алкател да има 2 години што е во споредба со с5 кава 0 (нула) а овој 1 година (Ледиком).
    Кога ги набавуваат телефониве од Самсунг сигурно не им викаат на дистрибутериве ако сакате без кутија ви е поефтино ако е со кутија поскапо.
    Сакаш да ми кажеш дека кутијата вреди 6000 до 8000 денари ? и затоа е поевтин во Ледиком затоа што тие не ги набавуваат со кутии ?

17. despotovikj

despotovikj
    On your way to fame

1,023
    500
    7 Март 2014
    Машко
    Ајде бе иди скри се у некоја дупка и не излагај никад.

18. omegaRED

omegaRED
    Unstoppable

2,287
    2,597
    13 Септември 2011
    Машко
    Проект менаџер
    Не, Ледиком и слични ги шверцаат преку граница (затоа се без кутии) и не плаќаат даноци/акцизи (затоа се поефтини) и не подлежат на официјална гаранција во МК затоа што не се земени од официјален застапник (затоа имаат таква гаранција). Увезените телефони преку нормални канали (за операторите и во продавниците на Samsung, Sony итн.) се наменети за МК, платени се даноци и акцизи, и се подржани од официјалниот сервис со соодветна гаранција. Појасно е сега?

На mdeni, Daniel15, Stefan.Taz и уште 4 други им се допаѓа ова.
  19. gokica

gokica
    Модератор

8,408
    10,251
    13 Јуни 2009
    Во мобилара се наоѓаат нови телефони од нашите мобилни оператори со регуларна гаранција.

Мобиларите ги купуваат од луѓе кои ги земале ефтино со постпејд договори со повисоки тарифи или едноставно од корисници кои купиле ама потоа увиделе дека не им се допаѓа купеното.

Овие се најзгодни опции ако начека човек. Другар ми пред повеќе од година дена си зема ноут 2 за 10.000 денари поефтино од цената кај мобилнен оператор купен пред само 2 дена пред тој да го купи. Си доби кутија, гаранција од мобилниот оператор, фискална и се што треба.

Инаку и да има и да нема кутија оригинал многу лесно се препознава во однос на копија. На крајот на краиштата си има лесен начин како да се провери.

На omegaRED му/ѝ се допаѓа ова.
  20. igor_igor

igor_igor
    Unstoppable

2,049
    3,000
    2 Септември 2012
    Машко
    Можеби е така ама за толку пари не би ризикувал во случај да не е така ,сепак би купил од легален дистрибутер. :)

21. LegijaIVAN

LegijaIVAN
    Gaining Experience

89
    136
    20 Март 2014
    Машко
    Дали знаете кои приватни мобилари се партнерр и и сорабутваат со ВИП ?

22. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,431
    25,121
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    Antarias

23. RagingDemon

RagingDemon
    Unbeatable

6,333
    5,249
    24 Март 2009
    Машко
    Теоријата за "јаките копии" ми беше интересна :oh::oh::oh:
    Нема јаки и слаби копии другарчиња, или е копија или е оригинал, трето нема.

На странава www.imei.info пишете го IMEI бројот на телефонот којшто може да го видите со претискање на *#06# и ќе видите дали е оригинал.

psyside, despotovikj, STEFF и на уште 1 им се допаѓа ова.
  24. Dark HaCkeR

Dark HaCkeR
    Баниран/a

2,632
    1,360
    14 Јули 2009
    Ај и ова да го кажам ова со imei.info ја имам фанато кинеска копија на с4 ептен е срање спрема оргиналот и случајно го пишав имеито на imei.info извади дека е оргинал с4 поточно модел од I9500 значи имеито го имаат извадено од расипан с4 и пишано на кинезаријава

Самсунг нај лесно се секава дали е копија или оргинал со *0*

RagingDemon, STEFF и на igor_igor им се допаѓа ова.
  25. alexandar11

alexandar11
    Gaining Experience

342
    176
    11 Јануари 2010
    Дали некоја приватна мобилара испраќа преку карго?

Слични теми
  1. dimitars
    Одговори:
    2
    Прегледи:
    1,173
  2. Amy87
    Одговори:
    1
    Прегледи:
    6,061
  3. MarkoHF