• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Притворени Романци кои “оперирале“ банкомати по Скопје

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

D

Администратор
31 март 2007
3,297
2,014
www.iwmnetwork.com
Двајца Романци со фалификувани платежни картички од банкомати на Прокредит банка и Комерцијална банка во Скопје, извадиле 15.000 денари. Биле фатени од полицијата и се наоѓаат во 30 -дневен притвор.
Во текот на февруари годинава, романските државјани А.А. (24) и една година помладиот Ј.П. на пластични картички вметнале вистински податоци од платежни картички на странски државјани.

Со употреба на пин код преку банкомати неовластено влегле во Прокредит банка и во Стопанска банка. Од две сметки на странци подигнале 15.000 денари.

Романците уште 42 пати се обиделе, но не успеале да подигнат 557.000 денари. Еднаш се обиделе да извадат 135.000, друг пат 65.000 денари, но, безуспешно. Оперирале во централното градско подрачје, наведено е во соопштението од МВР.

Од одделот за организираниот криминал тие се пријавени за оштетување и неовластено навлекување во компјутерски систем, за компјутерска измама и за компјутерски фалсификат. Истражем судија им одредил мерка притвор во траење од 30 дена.

Извор: НетПрес
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
ee romanci romanci, dojdoa bas nas da ne kradat...
 

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
Хахахаа романци луди познати се по крадењето.Ќе си го кркаат сеа...
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Хаха, Романциве не знаат колку сме ние јаки на полето на ИТ криминал, нега лежат сега во затвор.
 

bakrac

Intern
27 јануари 2008
34
0
e nasle vo makedonija polni banki so prai pa da kradat, a sekade ima limit za vadenje od bankomat vo eden den. I za kolku(250 evra) vo makedonski pritvor
:)))))
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Не ми е јасно кај им е паметот на ваквите криминалци. Знаат ли дека на прсти се бројат луѓето кои краделе од банкомати, а не ги фатиле? :)
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Не ми е јасно кај им е паметот на ваквите криминалци. Знаат ли дека на прсти се бројат луѓето кои краделе од банкомати, а не ги фатиле? :)
Најверојатно сакале да си ја пробаат среќата во Македонија, ама изгледа среќата не им се насмевна. :LOL:
 

bons

Gaining Experience
9 април 2007
242
67
Абе среќата не им се насмеала, ама чичко инспектор им се згазил од смеење, за 250 еура ќе лежат апсаана!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,727
Мислења
856,120
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно