Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Пристап надвор од дома на рутер и рутер со port forwarding

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
521
306
Macedonia Pehchevo [2326]
www.balkan77.com
Здраво
Дали може некако да пристапам до port forwarding надвор од дома на мојот 2 рутер?
Го уклучив
Remote Web Management
192.168.0.1
Remote Management
Enable
Allow Internet User(s)

Anyone
Port NO.
8081
DMZ Host и DDNS исклучено.
Пристапувам на рутерот надвор од дома,но на port forwarding никако, рутерот е tenda f3 а другиот tp link.
На tenda го уклучив remote Web management, но port forwarding не работи ја пишам адресата на мојот пц и 2риот рутер на tp link
192.168.0.112 не сака незнам зошто?
Едит
После внесување на port forwarding не работи и remote Web management
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
5.082
4.620
Здраво
Дали може некако да пристапам до port forwarding надвор од дома на мојот 2 рутер?
Го уклучив
Remote Web Management
192.168.0.1
Remote Management
Enable
Allow Internet User(s)

Anyone
Port NO.
8081
DMZ Host и DDNS исклучено.
Пристапувам на рутерот надвор од дома,но на port forwarding никако, рутерот е tenda f3 а другиот tp link.
На tenda го уклучив remote Web management, но port forwarding не работи ја пишам адресата на мојот пц и 2риот рутер на tp link
192.168.0.112 не сака незнам зошто?
Едит
После внесување на port forwarding не работи и remote Web management
Кој е прв, кој е втор. Како се подесени. Кои ИП имаат. Кој рутер прима интернет? Дали на тој што прима интернет имаш портфорвард од надвор кон внатре кај сакаш?

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
521
306
Macedonia Pehchevo [2326]
www.balkan77.com
Кој е прв, кој е втор. Како се подесени. Кои ИП имаат. Кој рутер прима интернет? Дали на тој што прима интернет имаш портфорвард од надвор кон внатре кај сакаш?

Sent from Телефон using Tapatalk
Tenda f3 е прв рутер кој прима интернет, а 2 е Tp link врзан на него преку WiFi.
Сакам на Tp linkot надвор од дома да пристапам со port forwarding од tenda рутерот, но несака кога внесувам port forwarding во tenda за Tp linkot, после внесувањето не ни отвара login page remote Web management, неможам после да влезам во рутерот на tenda надвор од дома, ни пак на tp linkot со port forwarding .
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.293
4.269
Скопје
hackitfree.github.io
Tenda f3 е прв рутер кој прима интернет, а 2 е Tp link врзан на него преку WiFi.
Сакам на Tp linkot надвор од дома да пристапам со port forwarding од tenda рутерот, но несака кога внесувам port forwarding во tenda за Tp linkot, после внесувањето не ни отвара login page remote Web management, неможам после да влезам во рутерот на tenda надвор од дома, ни пак на tp linkot со port forwarding .
А со DMZ вклучено се е во ред ? Мислам дека ќе мораш port-forward да направиш на двата рутера .Поробај направи port-forward на сервисен порт 8080 па преку него пристапи.
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
5.082
4.620
Tenda f3 е прв рутер кој прима интернет, а 2 е Tp link врзан на него преку WiFi.
Сакам на Tp linkot надвор од дома да пристапам со port forwarding од tenda рутерот, но несака кога внесувам port forwarding во tenda за Tp linkot, после внесувањето не ни отвара login page remote Web management, неможам после да влезам во рутерот на tenda надвор од дома, ни пак на tp linkot со port forwarding .
На Тендата мораш да му смениш влезна порта на порт форвардингот да е друга од таа на тендата што е најчесто 80. На пример еве 8081. Значи на тендата местиш порт форвард да речеме ван ИП:8081 на ТПлинк ИП:80. И после од надвор влагаш на ТПто со ванИП:8081

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
521
306
Macedonia Pehchevo [2326]
www.balkan77.com
На Тендата мораш да му смениш влезна порта на порт форвардингот да е друга од таа на тендата што е најчесто 80. На пример еве 8081. Значи на тендата местиш порт форвард да речеме ван ИП:8081 на ТПлинк ИП:80. И после од надвор влагаш на ТПто со ванИП:8081

Sent from Телефон using Tapatalk
Го пробав и оваа несака
Тенда ванип:8081 влегува надвор од дома, но на порт форвардингот не сака, ако го внесам во порт форвардингот и на Тенда не сака да работи ванИП за да влезеш во Тенда рутерот. Screenshot_20211009-170706.jpg
Мислењето е автоматски споено:

А со DMZ вклучено се е во ред ? Мислам дека ќе мораш port-forward да направиш на двата рутера .Поробај направи port-forward на сервисен порт 8080 па преку него пристапи.
Исто и со dmz аков внеснам ип адресата пак не работи после и на Тенда неможе да се влезе ни пак на тп линкот.
Некое видео туторијал нема ли?
Remote Web management and port forwarding да се прави заедно?
 
Последна промена:

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
5.082
4.620
Го пробав и оваа несака
Тенда ванип:8081 влегува надвор од дома, но на порт форвардингот не сака, ако го внесам во порт форвардингот и на Тенда не сака да работи ванИП за да влезеш во Тенда рутерот. Погледнете го атачментот 104962
Мислењето е автоматски споено:


Исто и со dmz аков внеснам ип адресата пак не работи после и на Тенда неможе да се влезе ни пак на тп линкот.
Некое видео туторијал нема ли?
Remote Web management and port forwarding да се прави заедно?

На тендата не мењаш ништо освен порт форвард 8080 на 80 на тплинкот. На нејзе ме и мењаш порт за менаџмент.
И на тплинкот не мењаш порта за менаџмент. Значи дај слика како ти е на Тендата наместен порт форвардот.

Сликата незнам од кој рутер ти е. Ама непотребно ти е да мењаш порт, освен нели ако намерно не го правиш тоа за заштита.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
521
306
Macedonia Pehchevo [2326]
www.balkan77.com
На тендата не мењаш ништо освен порт форвард 8080 на 80 на тплинкот. На нејзе ме и мењаш порт за менаџмент.
И на тплинкот не мењаш порта за менаџмент. Значи дај слика како ти е на Тендата наместен порт форвардот.

Сликата незнам од кој рутер ти е. Ама непотребно ти е да мењаш порт, освен нели ако намерно не го правиш тоа за заштита.

Sent from Телефон using Tapatalk
Оваа е на tp linkot,во него сакам да влезам од ванип:порт,на Тенда е врзан.
 

Атачменти

 • Screenshot_20211009-211159.jpg
  Screenshot_20211009-211159.jpg
  311,2 KB · Прегледи: 20
 • Screenshot_20211009-211209.jpg
  Screenshot_20211009-211209.jpg
  266,8 KB · Прегледи: 20
 • Screenshot_20211009-212552.jpg
  Screenshot_20211009-212552.jpg
  351,8 KB · Прегледи: 20
 • Screenshot_20211009-212558.jpg
  Screenshot_20211009-212558.jpg
  346,2 KB · Прегледи: 20
 • Screenshot_20211009-212606.jpg
  Screenshot_20211009-212606.jpg
  277,3 KB · Прегледи: 18
 • Screenshot_20211009-212619.jpg
  Screenshot_20211009-212619.jpg
  229,2 KB · Прегледи: 17

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
521
306
Macedonia Pehchevo [2326]
www.balkan77.com
На Тендата мораш да му смениш влезна порта на порт форвардингот да е друга од таа на тендата што е најчесто 80. На пример еве 8081. Значи на тендата местиш порт форвард да речеме ван ИП:8081 на ТПлинк ИП:80. И после од надвор влагаш на ТПто со ванИП:8081

Sent from Телефон using Tapatalk
Средени благодарам многу, само незнам каде да ја сменам портата на тп линкот default е 80,а сакам да ја ставам 8082,неможам да се снајдам на софтверот бидејќи е lede openwrt.
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
5.082
4.620
Средени благодарам многу, само незнам каде да ја сменам портата на тп линкот default е 80,а сакам да ја ставам 8082,неможам да се снајдам на софтверот бидејќи е lede openwrt.
Е тоа не знам, види по хелповите од кај што си го флешувал. Може и да нема, ако не им текнало даа стават, а и не ти е битно пошто тој рутер и така е скриен позади тендата.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
521
306
Macedonia Pehchevo [2326]
www.balkan77.com
Е тоа не знам, види по хелповите од кај што си го флешувал. Може и да нема, ако не им текнало даа стават, а и не ти е битно пошто тој рутер и така е скриен позади тендата.

Sent from Телефон using Tapatalk
Да скриен е.
Мене ми треба да ги гасам некако, кога грми и не сум дома, заради тоа.
Мислењето е автоматски споено:

Е тоа не знам, види по хелповите од кај што си го флешувал. Може и да нема, ако не им текнало даа стават, а и не ти е битно пошто тој рутер и така е скриен позади тендата.

Sent from Телефон using Tapatalk
Да скриен е.
Мене ми треба да ги гасам некако, кога грми и не сум дома, заради тоа.
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1.574
1.700
Барем рутерите што јас сум ги имал можат само да се ресетираат, не и да се исклучат преку веб интерфејс. За исклучување ти треба нешто како smart plug

 
 • Ми се допаѓа
Реакции: marv

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
5.082
4.620
Да скриен е.
Мене ми треба да ги гасам некако, кога грми и не сум дома, заради тоа.
Мислењето е автоматски споено:


Да скриен е.
Мене ми треба да ги гасам некако, кога грми и не сум дома, заради тоа.
А како ќе изгасиш рутер софтверски?
Барем рутерите што јас сум ги имал можат само да се ресетираат, не и да се исклучат преку веб интерфејс. За исклучување ти треба нешто како smart plug

Исто и јас бар кај домашниве рутери.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.288
Мислења
977.861
Членови
35.578
Најнов член
Milena Milkova
На врв Дно