1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Пристап до XAMPP од надворешна адреса

Дискусија во форумот 'WordPress' започната од Глупав, 2 ноември 2019.

 1. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  764
  683
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Јас го читам ова:

  позади router кој најверојатно е зад NAT (A1 како провајдер)

  Ти што читаш? Ти можда ги знаеш буквите или зборовите али тешко ти иде со спојување на истите, или па ги скокаш произволно. Добронамерен совет, купи Киндл, многу ќе ти помогне.
   
 2. zlatk0

  zlatk0
  Gaining Experience

  80
  63
  12 Декември 2017
  Машко
  I? Sto ima vrska ako e pozadi nat?

  Port forward na routerot ip od serverot i resen problem. Vo sekoj moment kje ima pristap OD NADVOR do serverot na negovata public adresa.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 3. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  764
  683
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Нешо слабо ти одат компјутериве?
   
 4. zlatk0

  zlatk0
  Gaining Experience

  80
  63
  12 Декември 2017
  Машко
  Ne se razbirame na druga frekfencija si po se izgleda. Jas ti garantiram deka so port forwarding kje raboti ako sakas kladba pred cel forum ovde moze? :)
   
 5. SmartGuru

  SmartGuru
  Gaining Experience

  341
  320
  27 Јануари 2013
  Машко
  Junior Ruby on Rails Developer
  Ако е позади Carrier Grade NAT може и јас да се кладам?
   
  На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
 6. zlatk0

  zlatk0
  Gaining Experience

  80
  63
  12 Декември 2017
  Машко
  Nikoj i nikade ne spomna kakov NAT koristi A1 :) Temava sto ja otvoril clenot pogore e pristap na server pozadi nat.

  Jas rekov da se kladime deka vo ovoj moment da se pristapi na apache vo A1 mreza ne pretstavuva problem :)

  Mislam deka se razbirame
   
 7. G4M3R

  G4M3R
  Gaining Experience

  462
  382
  26 Јуни 2012
  Машко
  Ајде уште 3-4страни од јапонското хаику и ќе се реши работата.

  Најпрост port forwarding нема да функционира во случајот, бидејќи (ако е точно) има дупли NAT од А1.
  Класично е јавна адреса>приватна, а кај OP е јавна>приватна(ISP NAT)>приватна(NAT-ирана за локална мрежа).
   
 8. DareDevil

  DareDevil
  Gaining Experience

  240
  224
  25 Април 2011
  1. Ќе се јавиш во А1(ВИП) ќе побараш да ти доделат јавна IP адреса. Слободно кажи дека ти треба за видео надзор да не се објаснуваш многу.
  2. Направи port forwarding до компјутерот од портите кои ти требаат, немој да користиш DMZ.
  3. Во конфигурацијата на xampp исклучи security concept.
  4. Користи DynDns затоа што имаш најверојатно динамчика IP адреса.
  5. Додај некаква, било каква заштита за да не може секој да го гледа серверот од надвор. На пр. заштити го htdocs до .htpasswd.
   
  На artweb и Глупав им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...