• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Пристап до XAMPP од надворешна адреса

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
784
483
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Колку што знам ова е изводливо,
а дојдов и до некоја алатка ngrok - secure introspectable tunnels to localhost
која ветува дека го решава проблемот (но се плаќа),
меѓутоа поради тоа што сакам tinkering,
а и да ги разбирам работите како отприлика функционираат,
прашувам за соодветни туторијали кој некој ги нашол,
а јас не би морало да ги барам.

Имено XAMPP е на Windows 10,
позади router кој најверојатно е зад NAT (A1 како провајдер),
и ќе се пристапува од lap+top личен,
кој може исто да се сетира, доколку нешто такво е потребно.

Благодарност за одвоено време и мислења.
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,738
1,117
Незнам дали можеш ако си на А1 - Како што имам читани, ти даваат приватна адреса. За разлика од нормална, оваа неможеш да ја користиш за хостинг.

Ако не ти е приватна, иди во рутер, направи forward кон компјутерот со XAMPP, отвори ги потребните портови (мисламе дека ги пишува во XAMPP) и функционира.

Еве кратко туторијалче: Access XAMPP Localhost from Internet
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
784
483
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Благодарам.
Инаку туторијалот го гледав и јас.
Ми требаат информации како: каква нова адреса да барам од А1,
како и што конкретнно со port forward-ирањето.
Нешто попрецизно од некој кој што се занимавал со тематикава.
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,302
1,388
Барај да ти дадат јавна ИП адреса, пример:

189.225.172.127

Пример за приватни ИП адреси:

192.168.0.0
172.16.0.0
10.0.0.0

Дури и кога ќе добиеш јавна, не очекувај некоја брзина од сетапот. Ќе функционира ако го подесиш како што треба но ќе е споро, ова е најмногу поради слабиот аплоад.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
784
483
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Дуплиот нат може да се реши со hamachi vpn.
Не ми треба платено решение...
Целата фора е да идам со лап-топ
и да ги прикажам локалните креирани веб страници...
За платено решение може да ги креирам на евтин хостинг и од таму да ги прикажувам.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
784
483
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Барај да ти дадат јавна ИП адреса.
Дури и кога ќе добиеш јавна, не очекувај некоја брзина од сетапот. Ќе функционира ако го подесиш како што треба но ќе е споро, ова е најмногу поради слабиот аплоад.
Ако сакаш подетално, би те замолил,
а и не знам дали постои таква опција кај А1
поради тоа што се зад NAT.
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,500
3,248
Не е платено до одреден лимит, не ни изгугла да видиш за што се работи.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
784
483
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Не е платено до одреден лимит, не ни изгугла да видиш за што се работи.
Се извинувам...
Hamachi is free for up to 5 computers in your network. If you run Hamachi as a service in unattended mode, you can choose from our subscription packages below.

EDIT: Благодарам @lynx изгледа ова е тоа што го барам... иако и споменатиот git repo може да се разгледа како решение после некое време...
 
Последна промена:

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,370
1,456
127.0.0.1
petrov.mk
Не ми треба платено решение...
Целата фора е да идам со лап-топ
и да ги прикажам локалните креирани веб страници...
За платено решение може да ги креирам на евтин хостинг и од таму да ги прикажувам.
еве ти друга солуција.
нема потреба да ти е вклучен дома хамп и лаптопот за ти било каде да одиш да ги прикажуваш проектите.
едноставно качи ги проектите на гит во приватни репозитории, и спуштај си ги на лаптопот со кој ќе шеташ.
ezbz
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
784
483
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Не е платено до одреден лимит, не ни изгугла да видиш за што се работи.
премногу бавна конекција...
еве ти друга солуција.
нема потреба да ти е вклучен дома хамп и лаптопот за ти било каде да одиш да ги прикажуваш проектите.
едноставно качи ги проектите на гит во приватни репозитории, и спуштај си ги на лаптопот со кој ќе шеташ.
ezbz
изгледа ќе се разгледува овааа солуција...
@Pulse да се фатам за https://versionpress.com/ ?
 
Последна промена:

Zippo

On your way to fame
22 октомври 2014
899
743
Zippo's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-3930K CM Hyper D92
Motherboard
ASUS SABERTOOTH X79
Storage
Samsung 750 EVO 500GB
PSU
CM V 650
RAM
32GB DDR3 1333
Video card
Onboard
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Gembird Bluetooth
OS
Windows 10, Windows Server 2016
Без некој да ти направи reverse tunneling до твојата машина, нема да можеш да заобиколиш NAT.
 

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,370
1,456
127.0.0.1
petrov.mk

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,094
3,581
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
port forwarding на рутерот. крај.
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,738
1,117
За платено решение може да ги креирам на евтин хостинг и од таму да ги прикажувам
Оти само ова не го направиш? Не мислиш дека е исплатливо да платиш 4-5 долари месечно за да хостираш повеќе сајтови и да имаш 100% достапност?

Јас мислам дека многу ја комплицираш работава за да заштедиш 200 денари месечно(освен ако нема некоја друга причина).
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
784
483
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Оти само ова не го направиш? Не мислиш дека е исплатливо да платиш 4-5 долари месечно за да хостираш повеќе сајтови и да имаш 100% достапност?
Јас мислам дека многу ја комплицираш работава за да заштедиш.
доколку заштедата од 10$ е од една страна,
од друга страна е и опцијата да се врши измена на веб страна од било кое место,
како и да се наоѓаат постојано и други решенија освен очигледното,
иако логично на хостинг може да пристапиш од било кое место и е очигледно решение...
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,738
1,117
доколку заштедата од 10$ е од една страна,
од друга страна е и опцијата да се врши измена на веб страна од било кое место,
како и да се наоѓаат постојано и други решенија освен очигледното,
иако логично на хостинг може да пристапиш од било кое место и е очигледно решение...
Во тој случак, најпрактично е да смениш интернет провајдер ако можеш :D
 
 • Ја почнал/а темата
 • #19

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
784
483
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Благодарам на сите за одвоено време и труд.
Имено ги добив решенијата кои се достапни.
Hosting, GitHub, VPN и Router tinkering.
 

k3b

Gaining Experience
12 декември 2017
198
127
Благодарам на сите за одвоено време и труд.
Имено ги добив решенијата кои се достапни.
Hosting, GitHub, VPN и Router tinkering.

Drugar port forwarding na ruterot napravi ili ednostavno stavi go vo dmz zona na ruterot ip-to od serverot. Kakvi crni hostinzi kakov vpn i github gluposti


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

shooter

Gaining Experience
2 март 2010
566
386
Не ми треба платено решение...
Целата фора е да идам со лап-топ
и да ги прикажам локалните креирани веб страници...
Шо не инсталираш xampp и на лаптопот, за презентација само префрли база и фајлови од другиот компјутер ( претпоставувам ќе работиш на друг рс)
 

Zippo

On your way to fame
22 октомври 2014
899
743
Zippo's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-3930K CM Hyper D92
Motherboard
ASUS SABERTOOTH X79
Storage
Samsung 750 EVO 500GB
PSU
CM V 650
RAM
32GB DDR3 1333
Video card
Onboard
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Gembird Bluetooth
OS
Windows 10, Windows Server 2016

k3b

Gaining Experience
12 декември 2017
198
127
Не ги преценувај луѓето, некои незнаат да читаат.

Go citas naslovot na temava? 3 dena muabet za eden port forwadring, pa uste si pisal nekoj neznael da cita.

Ti sto citas vo temava?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Па ако прочиташ ќе сфатиш зошто неможе да го направи тоа...

Naslovot na temava e pristap od nadvor na apache kako sto pisuva.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Изменето од модератор:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,984
Мислења
854,218
Членови
29,623
Најнов член
Vaporizer
На врв Дно