1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Пристап до PC на кое му знам IP и статичко IP на мрежата?

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од skullmonkey, 25 Септември 2018.

 1. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,953
  3,059
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Знам во мрежата кое е IP-кое има Remote desktop (да речеме 192.168.100.99).
  Ја знам статичката адреса на рутрот кој ја води мрежата.

  Како да пристапам до ова пц преку Remote desktop?
   
 2. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,334
  9,692
  23 oктомври 2012
  Машко
  Ке креираш NAT правило на рутерот кое јавната адреса ке ја натира во приватната на персоналниот сметач и тоа за конкретна порта 3389. Потоа преку апликацијата за даличинска копјутерска врска (Remote Desktop Connection) ке се поврзеш на јавната адреса.
   
  Futurelakimens, tupacan, stormce и на уште 1 им се допаѓа ова.
 3. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  932
  498
  12 Април 2017
  Машко
  Чисто информативно, знам дека се прави port forwarding во рутерот, но што ако имаш повеќе компјутери на иста мрежа на кои сакаш да можеш да им пристапиш со remote desktop?
   
 4. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  701
  503
  11 ноември 2015
  Машко
 5. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  701
  503
  11 ноември 2015
  Машко
  Се прави и со повеќе ИП адреси да ја имаат истата порта отворено.
  Internal Port ке биди на сите ИП адреси иста пр. 3389, а Service Port ке биде пр. 3388,3387,3345... и кога ке сакаш да пристапиш некоја адреса ке видиш кој Service Port и со него ке пристапиш, пр. 192.168.0.123:3388.
  Истото се однесува и за од надвор, пр. 98.56.24.243:3388.
   
  Последна промена: 26 Септември 2018
  Futurelakimens, Oktar, martin17 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 6. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,953
  3,059
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  MikroTik
   
 7. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  701
  503
  11 ноември 2015
  Машко
  Кога ке се приберам дома ке ти пратам слики.
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 8. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  701
  503
  11 ноември 2015
  Машко
  Изволте.
  Доколку имаш повеќе ип адреси да користиш Remote Desktop, каде што е пишано Internal Port ке ставиш само 3389 на сите ип адреси, а на Service Port кој сакаш ти за да им пристапиш.
   

  Прикачени датотеки:

  • 1.jpg
   1.jpg
   Големина:
   54.6 KB
   Прегледи:
   52
  • 2.jpg
   2.jpg
   Големина:
   18.3 KB
   Прегледи:
   49
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 9. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,153
  4,383
  4 ноември 2013
  Машко
  In interface немаш потреба да ставаш.
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 10. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  701
  503
  11 ноември 2015
  Машко
  Извини заборавив да ти пишам дека се наоѓа во IP>Firewall.
   
  На skullmonkey и Oktar им се допаѓа ова.
 11. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,953
  3,059
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Завршив работа. Фала ви :)
   
  damil, HardCorec и на Oktar им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...