• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Пристап до информатичка технологија за лицата со хендикеп

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

D

Администратор
31 март 2007
3,273
1,910
www.iwmnetwork.com
Вклучување на бизнис секторот и поголема поддршка од институциите за пристап до информатичката технологија на лицата со хендикеп, побара невладиниот сектор.

Како што е соопштено, невладиното здружение „Отворете ги прозорците” денеска во Скопје презентираше проект за собирање донации за набавка на соодветната компјутерска опрема и програми, како и создавање услови за работа и користење на информатичката технологија од страна на лицата со хендикеп.

„Ваква соработка помеѓу бизнис секторот и невладините организации кои работат на оваа проблематика е потребна поради недоволното инвестирање од страна на државните институции кон соодветно опремување на училиштата со пристапни уреди и софтвер”, изјави претседателот на Здружението Лидија Крстевска Дојчиновска.

Пренесено од МакФакс
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,595
Мислења
824,257
Членови
28,088
Најнов член
JonTurk
На врв Дно