• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Пристап до АДСЛ модем преку рутер

Kupe3

Intern
2 јуни 2008
138
1
Здраво,

Имам АДСЛ конекција, и на модемот(D-Link 360T) е поврзан рутер(D-Link DI-624+) па конекцијата си ја делам помеќу два компјутери и си користам WLAN за мобилниот телефон.

Проблемот ми е во тоа што до модемот не можам да пристапам преку рутерот. Најпрво модемот имаше IP 192.168.1.1, a рутерот 192.168.0.1, па пробував преку subnet mask да овозможам пристап до модемот, но не сакаше. Потоа ја сменив IP адресата на модемот во 192.168.0.234, но сепак не можам да пристапам до него.

Дали некој знае како да го решам овој проблем? Потребно ми е да можам да го рестартирам модемот во некои моменти (обично после „сецкање“ во електричната мрежа (иако се приклучени преку UPS)).

Благодарам за одговорите.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Port Forwarding можеби треба да се направи ..
 

secure.boy

Intern
23 јануари 2008
125
1
Port Forwarding можеби треба да се направи ..
nene

za da mu pristapis na modemot tesko deka ke mozes
modemot ti ima adresa od rfc 1918 (private ip add)
modemot --- routerot --- pc
modemot e na bridge mode
a routerot e na tn routing - gateway mode
toa znaci deka router-ot ima edna wan ip add koja ti ja koristis da iskacas na net

znaci imas dve posebni mrezi i toa dvete ti se privatni
edinstveno da imas nekoja posebna ruta ama so di624+ tesko
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
@Laki Luciano
360Т има web interface.

@Kupe3
Тешко дека ќе можеш така да му пристапиш. Ако треба да го рестартираш извади го од струја или прештекај модем во компјутер, рестартирај и врати го назад.
 

Kupe3

Intern
2 јуни 2008
138
1
@aleksandar_te
Целта беше сето тоа да го направам без да одам до модемот, кој и не ми е при рака :)
ОК, изгледа нема начин да се направи ова.
 

StMartin

Баниран/a
24 февруари 2008
172
3
А зошто користиш рутер, кога едноставно со switch, ќе можеш да поврзеш и притоа сите компјутери посебна конекција да си стартуваат? Исто и преку рутер можеш, и не сфаќам зошто си менувал адреси.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.298
Мислења
892.129
Членови
31.475
Огласи
18
Најнов член
DAVID BOMBATA
На врв Дно