• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Принтер за фотографија за домашна употреба

Sharlovski

Unstoppable
28 јануари 2017
1,326
2,963
Ресен
Мал апдејт околу ситуацијата со хартијата. Пробав неколку различни, покрај Авери и оние кинезите, вајт хорс или како и да се викаат, и епсон. Морам да кажам дека се што не е епсон е мех, т.е. ми беа онака ок се додека не пробав Епсон глоси и ултра глоси. Поуката е дека си треба квалитетна хартија кој во принцип и не е толку скапа. Околу 1000 денари се 50 парчиња 13х18 Епсон Ултра Глоси што даоаѓа 20 денари по фотографија, што не е лошо а Епсон Глоси А4 формат е скоро 2000 денари за 100 листа што доаќа исто околу 20 денари за А4 принт, со тоа што ултра глоси е секако поквалитетна и е 300 грамска а глоси е 200 грамска. All in all, одсега само Епсон од дигит, релативо ок им се цените, само треба да се начека лагер.
Погледнете го атачментот 84496 Погледнете го атачментот 84497
Очекував и некој слики да видиме шо е како е.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #27

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,210
12,837
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Очекував и некој слики да видиме шо е како е.
Еве и слика од сликите, за споредба. Како што може да видите, ништо неможе да се примети на сликава, но, во живо разликата е евидентна. Првата е Авери, втората е кинекста вајт хорс, а третата е епсон глоси (не ултра глоси, најдобрата). Последниот принт во живо се приметува дека е најфин, хартијата е најмазна и хомогена и има убав сјај, баш остава впечаток на фотографија.
Инаку кај кинеските 13х18 имав проблем и со нивната димензија, изгледа се милиметар помали и се дешаваше да ги шљака на ќошињата.

20200214_202819.jpg
 

Tomislav96

On your way to fame
7 февруари 2013
864
947
Незнам како е сега решено со InkJet, ама ако е како порано, пази од подолго непринтање може да си го расипеш, ако се засуши боја на главата. Порано така фрлив Epson R300... флегшип во тоа време за домашна фотографија... неможам да го прежалам
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,307
4,539
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Незнам како е сега решено со InkJet, ама ако е како порано, пази од подолго непринтање може да си го расипеш, ако се засуши боја на главата. Порано така фрлив Epson R300... флегшип во тоа време за домашна фотографија... неможам да го прежалам
Фабрички CISS, се е решено како што треба. Ми се случува во овој период од годината по месец дена да не го вклучам, и тогаш ја правам следната процедура: ink flushing - мирува 12 часа - head cleaning и како нов.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #30

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,210
12,837
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Како што кажа @Banjifiko не би требало да има проблеми, технологијата е поразлична од порано, главите сега се пиезо електрични, а бојата не е боја како претходно и не се засушува така брзо. Ова е барем од она што го читав, ке видиме со тек на време дали е така. Единствена препорака е само да испринташ барем една фотка во месецот за да не мора да го правиш погоре наведеното чистење. Останува да видиме.
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,307
4,539
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Како што кажа @Banjifiko не би требало да има проблеми, технологијата е поразлична од порано, главите сега се пиезо електрични, а бојата не е боја како претходно и не се засушува така брзо. Ова е барем од она што го читав, ке видиме со тек на време дали е така. Единствена препорака е само да испринташ барем една фотка во месецот за да не мора да го правиш погоре наведеното чистење. Останува да видиме.
Точно така, бидејќи процесот на flushing лапа многу мастило...
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,757
11,171
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Како лаик кој е начелно заинтересиран за еден ваков принтер ме интересира долговечноста на фотографијата. Дали траат како оние од фото студио, со децении.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,446
1,231
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
 • Ја почнал/а темата
 • #35

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,210
12,837
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS

Sylvester

Gaining Experience
24 март 2009
463
52
Скопје
 • Ја почнал/а темата
 • #38

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,210
12,837
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Никој нема мислење/совет да даде?
Еве ја можам да кажам дека сум задоволен од епсонот. Засега одлично работи, си најдов квалитетна хартија, релативно ок цена и си принтам редовно. Инаку, на времето кога истражував, пред два месеци, закључокот беше дека канон се неприкосновени за префесионални принтери и големи принтери, газат, ама за домашна употреби, ентри левел епсон се подобри. Нивната пиезо технологија е идеална за домашна употреба од аспект на квалитет, стоење, цена на принт и слично. Такашто, јас би одел на Епсон повторно, ама ке кажам, немам никакво искуство со горенаведените модели.
 

Boce!

Gaining Experience
4 август 2017
125
145
Хахахахаха. Друже, 5 минути не можам да престанам да се смеам на ова за звучнициве на YouTube :)
Епа другари... бидна, принтерот беше подигнат во нептун и спуштен кај мене дома.
Погледнете го атачментот 83333
Првичните импресии... мислам дека е добар принтер, ама јас ја е*бав работата со изборот на хартија. Како што кажа @moongose хартијат е многу битна. Јас направив грешен избор и купив Авери фото мат мислејки дека е мат како кај фотографиите, ама искочи дека е само дебела обилна хартија, никаде нема пластиче на неа, од двете страни е иста. Принтањето е релативно споро, А4 на фајн принт му треба, па сигурно минута, ама тоа не е некој проблем.
Прецизноста и детаљите се тука, на Арчи убаво му се познаваат брковите на принтот, што пријатно ме изненади. Колоритната акурација (color accuracy) можам да речам дека одлична, уште еден момент кој ме бендиса, иако мислам дека на малку по глоси хартија би добил подобри резултати. Единствено сивите детали како да ми маваат малку на плавкасто, незнам, ке видам на друга хартија како ке се понашаат. Незнам ни зошто ја споделувам сликава од принтовите кога абсолутно ништо неможе да утврдите, тоа е како кога некој на јутуб прави ривју на звучници и ги пушта да ги слушнеш :| :| :|
Погледнете го атачментот 83334

Дефинитивно мислам дека на поубава хартија ке има подобар резултат. Тука би го замолил @moongose да препорача некоја хартија за фото принт, а воедно и би ја прифатил понудата на @ivsss да сподели некој лист фото хартија како би направил неколку проби да ја најдам вистинската за мене... хартија, сопруга веќе имам, топ си е!

Благодарност до сите за учеството, ке апдејтнам кога ке направам тест со повеќе типови на хартија.
Испратено од VOG-L29 преку IT.mk форум апликација
 

Boce!

Gaining Experience
4 август 2017
125
145
Каде најде добра хартија?
Еве ја можам да кажам дека сум задоволен од епсонот. Засега одлично работи, си најдов квалитетна хартија, релативно ок цена и си принтам редовно. Инаку, на времето кога истражував, пред два месеци, закључокот беше дека канон се неприкосновени за префесионални принтери и големи принтери, газат, ама за домашна употреби, ентри левел епсон се подобри. Нивната пиезо технологија е идеална за домашна употреба од аспект на квалитет, стоење, цена на принт и слично. Такашто, јас би одел на Епсон повторно, ама ке кажам, немам никакво искуство со горенаведените модели.
Испратено од VOG-L29 преку IT.mk форум апликација
 
 • Ја почнал/а темата
 • #41

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,210
12,837
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS

Tajson

On your way to fame
25 февруари 2016
653
859
Од Дигит, дечкиве имаат се за Епсон. А хартијата што ја земав е Епсон Ултра Глоси, практично најскапата, безмалку 1000 денари за пакување од 50 листа 13х18.
Сподели фајл и кој формат го принташе да испринтам еден на брадерот што го имам да видиме споредба :), мојот е офис принтер а3 формат, чисто да направам споредба со твојот супер принтер ;).
 

skopje_mkd

Gaining Experience
5 февруари 2016
376
154
Барaм совет, после многу години дојде време да се разделам од Samsung ML-1640 искористен максимално, испринтано еден куп листови. Исто така имам купено еден all in one HP 4546 освен скен и првата боја ништо повеќе. Си седи во кутија фаќа простор и прашина. Е сега на памет сум да купам фото принтер бидејќи имам еден куп фотографии само во дигитална форма. Исто така се дополнува секојдневно дигиталната колекција а никако да се развие некоја слика. Гуглав по нет да најдам принтер за фотографии и да има скенер некако многу помалце избор, најчесто се само принт.

@Oktar ако не ти проблем да споделиш освен што си задоволен од принтерот како е цената на бојата и хартијата, од кај ја набавуваш и колку страни се принтаат со истата боја (фотографии и обични документи црно бели). Па да се иде со некој буџет фото принтер и посебно скенер. Гледам бојата на мојтонер.мк страната е 800 денари една за Епсон Л805. 6 бои 4800денари колку страни може да се испринта. И дали има заменски да не се епсон исто така дали би имало голема разлика од оргиналот.
 
Последна промена:

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,307
4,539
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
@Oktar ако не ти проблем да споделиш освен што си задоволен од принтерот како е цената на бојата и хартијата, од кај ја набавуваш и колку страни се принтаат со истата боја (фотографии и обични документи црно бели). Па да се иде со некој буџет фото принтер и посебно скенер. Гледам бојата на мојтонер.мк страната е 800 денари една за Епсон Л805. 6 бои 4800денари колку страни може да се испринта. И дали има заменски да не се епсон исто така дали би имало голема разлика од оргиналот.
Цената на една боја е 690 денари. Јас го имам истиот (кој патем е ставен тука на продажба) и принтот е исклучително ефтин. Квалитетот на принтот во најголема мерка зависи од хартијата, јас најмногу го користам за принтање дискови. И бидејќи сум пицајзла за бројки, имам се заведено, па еве ти материјал за равенка; сега го трошам четвртиот сет бои (вклучувајќи го и тој што доаѓа со принтерот) и статистиката е ваква

borderless color pages 10
with border color pages 2353
b/w pages 382
CD/DVD color 4772
Во меѓувреме сменив и еден waste tank 20$.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #45

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,210
12,837
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
@Oktar ако не ти проблем да споделиш освен што си задоволен од принтерот како е цената на бојата и хартијата, од кај ја набавуваш и колку страни се принтаат со истата боја (фотографии и обични документи црно бели). Па да се иде со некој буџет фото принтер и посебно скенер. Гледам бојата на мојтонер.мк страната е 800 денари една за Епсон Л805. 6 бои 4800денари колку страни може да се испринта. И дали има заменски да не се епсон исто така дали би имало голема разлика од оргиналот.
Јо, еве сум... значи... јас уште ги користам фабричките бои, некои се до пола, некои над пола. Документи принтам многу ретко, 99% принтам фотки, хартијата е таа што ја имам претходно наведено, купив еден тон тогаш и уште ја трошам. Незнам колку имам испринтано досега, ама генерално сум задоволен. Некогаш ми се дешава да ми замрља некое ќоше кога принтам бордерлес, некогаш ако не го упалам долго време знае од прашина да извади лош принт па му правам клеан на главите, али ок си е, за домашна употреба, топ ми е. Имаш понов модел, незнам зошто би змал 805ка ако зимаш на ново, 810 мислам дека е новиот, земи го тој барем.

Инаку за бои и хартија, прашај во Дигит, ин факт, прашај и за принтерот од кај нив колку пари е, делуваат на ок банда.
 

Psycore

On your way to fame
12 ноември 2013
629
651
Скопје
Здраво, знам дека ова не е баш најсоодветна тема за прашањево, но е тесно поврзано и ова е latest аctive тема за фотографија.
Сакам да изведам нешто слично како
Фото албум со 20/30 фотографии, ама да не биде оноа оld school како на времето албум со проѕирни страници. Ми треба нешто унифицирано и со наслови на страната (ќе бидат 20+ албуми наредени во библиотека). Во домашни услови мислам дека е тешко да се изведе вакво нешто, доколку знаете некој во Скопје што може да направи нешто слично, ве молам кажете ми.

PS. Ми треба решение слично како на Гугл, 10-20$ по албум, така да верувам дека Polyesterday и слични не влагаат во игра.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,517
Мислења
858,348
Членови
29,929
Најнов член
Jov4e
На врв Дно