• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Принтер за фотографија за домашна употреба

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,112
12,649
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Драги форумџии и нијанса подраги форумџики, ми треба мала помош. Бидејки имам еден тон дигитални фотографии, секако дека кога ке дојде моментот да испринтам некоја, тоа се претвора во превише труд од гледна точка на одбери, стави на усб, иди во фото студио да ги однесеш, иди да ги земеш па ке ти кажат некоја не влагала во димензијата па незнаеле што да скратат, иди трет пат и тогаш можеби ке си ги земеш итн итн итн. А искрено и многу се изненадив дека за принт 10х15 ми побараа 30 денари од фотка и ми се виде скапо некако, а да не зборам дека за принт нешто помал од А4 ми земаа 300 или 350 денари.

Но, да не се жалам, решив да си купам некое принтерче за фотки и прво помислив на Canon Selphy, се наоѓа за некоја пристојна цена од околу 7000 денари, ама сватив дека некогаш ке сакам да принтнан нешто поголемо од 10х15 (што реално се мали посткард принтови) и пак ке го терам истиот пат од погоре. Така тргнав по патот да гледам и се појавија некои си Canon 1411, 2411, 3411... сите во околината од околу 7500 денари. Тие се ол ин уан, што не ми се бендисува, ама отидов да ги видам, чисто онака, да ја видам пластиката и тука стварите ескалираа и видов нешто што се вика Epson L805 photo printer! За неверојатни 17.500 денари и буквално во секоја продавница е истата цена. Нептун има предност при изборот бидејки имам некои ваучери околу 9000 денари за трошење таму.

Е сега... ми треба совет од некој што разбира принтер, дали сакам епсон и зошто не, дали треба да гледам канон и зошто не, дали епсонот е правиот избор за квалитетни фотки, дали испуптам нешто (освен CO2). Да не се прескапи боите одпосле, вака во нептун што видов, 500 денари боја, 6 различни, значи 3000 за сите. Дајте малку помош, имаше тука некои членови со печатници ако не се лажам, да не ги именувам... затоа што незнам точно кои беа.

П.С. Дополнително ми треба инфо од каде да набавам фото хартија, мат.
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,233
4,442
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Јас го имам 805-та. Го користам најповеќе за DVD-а, но понекогаш принтам и по некое фото. Ефикасен е, со многу низок трошок по принт.
Но, моето искуство можам да посочам дека е малку табиетлија во однос на подлогата на која принта, и кога го земав изгубив две недели и скоро 50 листа А4 фото хартија додека му го фатам теркот. Ако го искалибрирам за дискови, тогаш не е реален со хартија и обратно. Тоа е најверојатно поради различните емулзии што се користат кај тврда и мека подлога.
Мое мислење е ако немаш потреба од принтање дискови, да си земеш Canon.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,112
12,649
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Фала на инфо, јас не би го користел за цедиња воопшто, буквално ми е само за фотографии и затоа не ми требаат дополнителни компликации од типот на скенери и копири. Единствените канони што ги најдов се ол ин уан и се офис уреди, не се насочени баш кон фотографија и сите се со 3+1 бои додека епсонов е со 5+1 така да би требало да дава попрецизни принтови. Имаш некој канон да препорачаш?

П.С. А за хартија? Од каде набабуваш и која цена да очекувам да биде?
 

Маша

Practice makes perfect
24 април 2007
460
1,141
@ivsss чинам се занимаваше на времето со печатење, можда може да ускочи и помогне ;)
 

ivsss

V.I.P
16 февруари 2012
334
667
Октар,
на добар пат си да си одбереш тоа што ти треба, инк-џет со CISS систем и да не се мислиш што, кога и колку печатиш. За тоа кој модел на принтер и која компанија (Epson или Canon) да одбереш може да ти каже некој што многу печати и ги користи актуелните модели.
Epson L805 мислам дека не ти е потребен зошто е најдобриот модел за "канцелариска" работа, барај нешто од средната класа со 5+1 боја, буџет 7-9К денари. Имај во предвид дека е добро да печатиш на принтерот секој ден или барем еднаш неделно.

Специјализирана компанија за продавање делови, репро материјали, бои, хартија и се останато за инк-џет во Скопје е Буг Компјутери (www.bug.com.mk). Консултирај се на лице место да ти кажат кој од моменталните модели на Canon или Epson се покажал најдобро со заменски бои. Сум користел инк-џет печатачи што отпечатиле по 40-50К листови во боја со исполнетост од 60%+. Боите се купуваат на литро или количина што ти треба. Ќе си купиш и фото хартија во различни димензии и дебелини во пакувања до 100 листа. Имам нешто останато разни типови фото хартија па можам да ти дадам за проба ако сакаш.

Поздрав,
Ивс.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,112
12,649
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Хах... а кога срчав фото хартија скопје ми искочија ови баг, али не ги сватив сериозно по дизајнот на сајтот :| Ај баш ке ги исконтактирам да видам што ке кажат. Фала ти на инфо и секако фала и за @Маша што те намами на темава :D
 

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
911
3,177
Прага
Ѕирни го Canon PIXMA PRO-100S ако ти влага во буџет. Јас скоро го меркав за купување ама добив сличен совет дека ако не принташ често нема никаква поента поготово за боите. Со месеци пратев ривјуа и за тие пари моделот е меѓу најдобрите. Некако скептик сум да одам на друг бренд поготово кога поседувам Канон, па оптимизацијата на боите мислам дека најдобро би била меѓу Канон RAW и нивни принтер. Не знам може и грешам ама логиката така ми вели.

Ако не се лажам пикс плус нудат опција да ти принтаат, неколку дечки ги видов како принтаат кај нив скоро. Не знам дали имаа промоција на некој принтер или си ја имаат таа опција регуларно.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,112
12,649
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Ѕирни го Canon PIXMA PRO-100S ако ти влага во буџет. Јас скоро го меркав за купување ама добив сличен совет дека ако не принташ често нема никаква поента поготово за боите. Со месеци пратев ривјуа и за тие пари моделот е меѓу најдобрите. Некако скептик сум да одам на друг бренд поготово кога поседувам Канон, па оптимизацијата на боите мислам дека најдобро би била меѓу Канон RAW и нивни принтер. Не знам може и грешам ама логиката така ми вели.

Ако не се лажам пикс плус нудат опција да ти принтаат, неколку дечки ги видов како принтаат кај нив скоро. Не знам дали имаа промоција на некој принтер или си ја имаат таа опција регуларно.
Е ова е ескалирање, тргнав од канон селфи од 120 евра да завршам со какон пиксма профешнл од 520 евра :| Мислам дека ова е д риал дил, ама ептен е оут оф буџет а и реално немам толкава потреба од ептен профи принт. Инаку во Нептун освен Епсон Л805 нема ништо друго, а нептун имаат предност поради 9-те илјади денари бонус кои ги имам таму.

@123456 скапичка е фото хартијата споредена со обичната ама е многу подолготрајна, канон селфи на нивната хартија и принт имаат нешто како 100 години гаранција на принтот. А иначе со изборов не би знаел да се снајдам, преголем е, а појма немам која хартија е добра која не, а секоја проба е скапичка.
 

stefan_off

Gaining Experience
29 октомври 2009
435
388
Радовиш
stefan_off's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 7700K
Motherboard
Eurocom Torando F5
Storage
Samsung 960 Evo 256Gb m.2; Intel 660P 1Tb m.2; Seagate 2Tb 2,5inc 5400RPM
PSU
230W brick
RAM
16Gb DDR4 2x8Gb Kingston @2400mhz
Video card
MXM nVidia GTX 1070 8gb
Mouse
Logitech MX Master 2S
Keyboard
Logitech K520
Monitor
Benq BL3200PT 32`
OS
Win 10 64bit
Исто за хартија ако ти треба помал формат 13х18цм можеш да си купиш на ролна што ја користат харијата за фото принтерите на "сув процес" Имаш оригинал Fuji Lustre а ако сакаш Glossy ти е малку поефтина. Ги има кај нас ако сакаш може да прашаш тука а сигурно и во Скопје може да се најде, цените се тука некаде како тие на B&H
+1 за L805 или ако го има L310 поефтин а тука негде е како L805
 

Sharlovski

Unstoppable
28 јануари 2017
1,282
2,912
Ресен
@Oktar те жалам, едно шо не знаеш каков принтер да земиш па ѕгора на то и табиетот да му го учиш + пари и време, јака ти душа, обавезно еден машки репродуктивен орган јајш, можда и два.

Со лесно

Btw, имаш математика направено да ги печатиш во студио како би ти дошло или тоа не е опција?
 
Последна промена:

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,304
14,118
Пред година дена и јас ја имав истата дилема. Почнав од Selphy и завршив на принтери од 500€

Selphy е сублимациски принтер. Квалитетот е како од фото студио.

Се утешив дека за грото слики ми се доволни 10 пута 15 а остатокот, кој бара повеќе, да оди во фотостудио.
 

brasica

Practice makes perfect
18 април 2010
665
1,018
brasica's setup  
Processor & Cooler
i7 8700K NZXT Kraken X62
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
Samsung SM961 NVMe 256GB & Crucial MX500 M.2 1TB
PSU
Cooler Master V1000
RAM
Corsair Dominator Platinum RGB 2x16GB 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1080Ti FE
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Logitech G Pro Wireless
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Audioquest Firefly + PSB Alpha PS1
Monitor
Asus PG348Q
OS
Win 10 64-bit
Јас принтав во PixPlus пред некое време чисто како за тест.

Услугата ја нудат од пред месец дена и мислам дека попаметно ти е да отидеш кај нив и да завршиш работа одколку да се малтретираш по дома.

Принтаат на Canon imagePROGRAF PRO 2000, максимален принт им е 90x60cm.

Имаат избор на хартии (мат, сјајни, сатен).

Јас принтав една 60x40цм и една 60x50цм. Ме интересираше форматот, како што реков тест принт.

Двете ми ги наплатија 1000 ден. што мислам за такви принтови е прифатливо. И така не принтам секој ден, само за мерак.

Ако сакаш ќе ти пратам контакт од човекот со кој се договарав во ПП.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,817
3,185
Јас исто го имам L805, две години и нешто како беше ставен во функција, како замена за L800, кој беше замена за веќе не се сеќавам кои модели предходно. Печатење исклучиво фотографии, некомерцијално. Уште е на фабричките бои. Со оглед на цената на оригиналните, нема воопшто потреба ни за размислување за заменски бои.

Е сега, штосот е во хартијата. Фотографија си сака квалитетна фото хартија. Епсон прави и хартија и нормално на неа најдобро излегуваат отпечатоците. Мана и е што е поскапа и заради тоа баш и не ја носат редовно. И со авери исто имав одлични резултати. Со други брендови баш и не, барем од оние што беа кај нас достапни во мали фото формати. Не само што отпечатокот не е ист како на добра хартија, туку и бледее со тек на време. Отпечатоци на епсонова хартија од пред повеќе од десет години изгледаат идентично како првиот ден. А имам и некој впечаток дека влијае на трајноста на главите.

За А4 има повеќе избор, но истото важи. Лично, 10х15 принтер никогаш не би купил. Мислам, телефони има сега со поголем екран од тоа :) Со А4 си пофлексибилен затоа што не си врзан на односот па и големината на фото форматот. Може да пуштиш и панорамски формат или квадрат. Од друга страна веднаш ќе почнеш да мислиш и за набавка на тример за хартија :) А за многу поголеми формати директно на дигитален печат. 120х80 за 700-800 денари.

За Епсон увозници се Дигит, карши румунска болница. Со Канон немам искуство, но принципот треба да е исти.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #17

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,112
12,649
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
@FLEGMA кога видов принт оф Селфи, ми беше идентичен како од фото студио бимбо, оригинал, баш затоа и ми делуваше како добар избор, ама кога размислив дека огранилувањето е посткард сајз, тоа е едноставно премало и пак најголем дел од времето ке мора да одам кај бимбо. Дополнително што ме одврати е што хартијата е глоси, а јас сум фан на мат.

@brasica фала на инфо за пикс плус, дефинитивно ке ги имам наум за големи принтови, ама па од друга страна не ми делува дека они се изборот за фотки од типот на 13х18 или А4 или нешто слично. Оверкил е да ги малтретираш и нив и себе со такви формати, ама за постер сајз дефинитивно.

@TATA_MATA Ксиаомито е иста цена како и проверениот и одличен канон селфи. Дополнително што моето искуство со ксиаоми досега е дека секој нивни производ е полуготов, најверојатно после 7-8 фирмвер/софтвер апдејти ке бидат 80% готов производ. Во секој случај фала ти на предлогот.

@moongose Ова е одлично инфо, веќе сум 88% убеден дека епсонот ке ми заврши работа, поготово што ке ми дојде на пола цена со ваучерите. Дефинитивно сум за поквалитетна хартија, така да ако начекаш некаде епсон оригинал, би ја платил и поскапо.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,817
3,185
Ај со здравје да си го користиш.
Хартија од Епсон носи Дигит, но забушаваат со малите формати особено 13х18, многу слабо се трошеле. Малки повеќе ако ги напнеш, ќе набават. Ако не онлајн нешто или од надвор.
Авери има во Офис плус, ама тие таму имаат доста добро наострени бричови :)
 

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
911
3,177
Прага
@Oktar
Ако го зимаш принтерот би те замолил да споделиш резултати, и кој тип на хартија ќе користиш.
Ептен е тапа што сликаме секој ден, а ништо не принтаме.
 

Tajson

On your way to fame
25 февруари 2016
653
863
@Oktar
Обавезно да пишеш импресии, а секако и еден фајл за А4 формат да споделиш да испринтам на брадер принтеров што го имам.
Имам принтано фотографии на ХП принтер со ''мека'' црна боја(која е за фотографии) пред 16 години, фотографииите се ден денес топ.
Повремено принтам рандом фотографии на А4 формат, на глоси и мат хартија, излегуваат одлично но боите се ''фалц'' па нормално е бледеењето да се познава (највеќе зависи од колку сонце ќе ја фаќа фотографијата).
 
 • Ја почнал/а темата
 • #21

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,112
12,649
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Епа другари... бидна, принтерот беше подигнат во нептун и спуштен кај мене дома.
20200120_170200.jpg
Првичните импресии... мислам дека е добар принтер, ама јас ја е*бав работата со изборот на хартија. Како што кажа @moongose хартијат е многу битна. Јас направив грешен избор и купив Авери фото мат мислејки дека е мат како кај фотографиите, ама искочи дека е само дебела обилна хартија, никаде нема пластиче на неа, од двете страни е иста. Принтањето е релативно споро, А4 на фајн принт му треба, па сигурно минута, ама тоа не е некој проблем.
Прецизноста и детаљите се тука, на Арчи убаво му се познаваат брковите на принтот, што пријатно ме изненади. Колоритната акурација (color accuracy) можам да речам дека одлична, уште еден момент кој ме бендиса, иако мислам дека на малку по глоси хартија би добил подобри резултати. Единствено сивите детали како да ми маваат малку на плавкасто, незнам, ке видам на друга хартија како ке се понашаат. Незнам ни зошто ја споделувам сликава од принтовите кога абсолутно ништо неможе да утврдите, тоа е како кога некој на јутуб прави ривју на звучници и ги пушта да ги слушнеш :| :| :|
20200120_225324.jpg

Дефинитивно мислам дека на поубава хартија ке има подобар резултат. Тука би го замолил @moongose да препорача некоја хартија за фото принт, а воедно и би ја прифатил понудата на @ivsss да сподели некој лист фото хартија како би направил неколку проби да ја најдам вистинската за мене... хартија, сопруга веќе имам, топ си е!

Благодарност до сите за учеството, ке апдејтнам кога ке направам тест со повеќе типови на хартија.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,817
3,185
Како што кажа @moongose хартијат е многу битна. Јас направив грешен избор и купив Авери фото мат мислејки дека е мат како кај фотографиите, ама искочи дека е само дебела обилна хартија, никаде нема пластиче на неа, од двете страни е иста
Да, си ја утнал хартијата. Оваа е обична дебела, не е фото.
Порано од Авери оваа мислам дека ја користев, 200 грамска. Потоа на епсонова пројдов, од Дигит, последно оваа:

IMG-5e2a0a065ee864133c8e26b4bc8c1f8f-V.jpg
 
 • Ја почнал/а темата
 • #25

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,112
12,649
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Мал апдејт околу ситуацијата со хартијата. Пробав неколку различни, покрај Авери и оние кинезите, вајт хорс или како и да се викаат, и епсон. Морам да кажам дека се што не е епсон е мех, т.е. ми беа онака ок се додека не пробав Епсон глоси и ултра глоси. Поуката е дека си треба квалитетна хартија кој во принцип и не е толку скапа. Околу 1000 денари се 50 парчиња 13х18 Епсон Ултра Глоси што даоаѓа 20 денари по фотографија, што не е лошо а Епсон Глоси А4 формат е скоро 2000 денари за 100 листа што доаќа исто околу 20 денари за А4 принт, со тоа што ултра глоси е секако поквалитетна и е 300 грамска а глоси е 200 грамска. All in all, одсега само Епсон од дигит, релативо ок им се цените, само треба да се начека лагер.
20200214_081832.jpg 20200214_081842.jpg
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,581
Мислења
846,913
Членови
29,361
Најнов член
mise22
На врв Дно