• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Printer za domasna upotreba do 60 evra

  • Ја почнал/а темата
  • #1

andsa

Intern
11 декември 2009
11
0
Dali moze da mi preporacate printer za domasna upotreba do kaj 60 evra za koj ima evtin kompatibilen toner?
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,246
1,344
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Овој го земав пред 2 месеци и добар е. 2400 мислам дека кошта. Има wireless поврзување. За кертриџите не прашав колку пари се, ама има два.
 

Атачменти

BorisSapphire

On your way to fame
11 ноември 2015
1,026
705
Совет до сите што сакаат да купат принтер, не гледајте да го земете нај ефтиниот или нај скапиот, прво проверете која му е цената на тонерот, а доколку му се менува и Драм видете ја цената и на Драм-от.
Видете колку чини оригинален тонер/драм и дали за истиот принтер има компитабилни тонер/драм.
Веќе има доста ефтини и квалитетни принтери, но проблемот настанува кога ќе треба да се смени тонер/драм.
Јас веќе имам фрлено преку 3 принтери со скенер(inkjet), пошто принтерот ме кошта 1800денари комплет со 80% боја, а само бојата да ја купам ми излегува 2400-2500денари, така да не ми вреди да купувам боја кога можам за по ефтино да си земам чисто нов принтер. :)
 

cgfreak

Gaining Experience
1 октомври 2010
349
418
Дома
Ако бараш исплатливост на подолг период, само CANON G-серија, со МegaTank (фабрички CISS). Се наоѓаат и EPSON и HP кај нас. Малку поголема инвестиција, ама една работа е што боја можеш да земеш каква сакаш, друга работа е капацитетот на печатење со едно полнење. Еве споредба на отприлика најефтините од двете варијанти:
PIXMA G1410:
1612249694780.png
PIXMA TS3450
1612249838133.png
Така да, ако печатиш почесто или ако сакаш да извадиш по некоја слика повремено, разликата во цена ќе ја исплатиш многу брзо.
 
Последна промена:

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,488
4,120
Сеуште се запекуваат инк џет боите со стоење? Мора да се печати на пар дена за да не се случува тоа?
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,246
1,344
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
На мојот принтер, т.е. со тие кертриџи што ги има, не. И после 2 месеци неактивност боите си излегоа како што треба.
 

cgfreak

Gaining Experience
1 октомври 2010
349
418
Дома
Другари што муабет правиме, темата е стара 8 месеци, ја активирал новиот член што сака да си го продаде принтерот. :ROFLMAO:
@Andrej Ognenovski, добредојде друже. Следен пат вакви прашања на стари теми, во ПП, ни правиш збунки :)

П.С. А и новите членови се упорни со латиницата низ цел форум, порано имаше посериозни реакции по тоа прашање.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,059
12,474
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Новите бои се something something water based и генерално немаат проблем со запушување. Сепак се препорачува барем еднаш месечно да принтне нешто.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,128
Мислења
838,954
Членови
29,038
Најнов член
Aspasija42
На врв Дно