1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Примив мејл од самиот себе

Дискусија во форумот 'Вируси // Тројанци // Ботови' започната од Pulse, 28 Февруари 2019.

 1. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,218
  1,269
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Денес пред 20тина минути ми стигна порака на мејл со "глупава" содржина, мислејки дека е спам.
  Се логирав од компјутер за да отворам точни хеадери за пораката и излезе дека е "пратена" од мојот мејл.
  Овде почна да ме загрижува.
  Според АјПито [106.215.89.161] од кај што е пратена пораката ми излага дека е Индија.
  Го променив пасвордот на мејлот.

  Мејлот го имам највувано на iOS(Outlook app), macOS преку мозила и дома на 7ца преку мозила. На тој пц дома имам инсталирано КИС фри.

  Треба и понатаму да ме загрижува ова?
  ping @sumi
  Еве фул репорт:


   
  borcep, prichina и на architect им се допаѓа ова.
 2. Најдобар одговор:
  Пост #15 од skullmonkey, 28 Февруари 2019
 3. Skorp

  Skorp
  Gaining Experience

  342
  261
  25 Август 2016
  Машко
  Мислам дека е гола вода, али чекај некој по стручен да ти пише. Прашај го место пари, да не сака bobs and vagene да му пратиш :D
   
  The Geek Boy, Molec и на Uber- им се допаѓа ова.
 4. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,443
  3,164
  24 Септември 2012
  На shitpost101 и JensenInterceptor им се допаѓа ова.
 5. P.Overdrive

  P.Overdrive
  Gaining Experience

  453
  495
  23 Јуни 2010
  Побарај да ти го прати видеото :)
   
 6. Kazaam

  Kazaam
  Gaining Experience

  133
  82
  20 Септември 2013
  Машко
  Провери си го мејлот дали го има на Have I Been Pwned: Check if your email has been compromised in a data breach.
  Ако да, види кога (кој) пасс ти го имаат пробиено. Смени лозинка (некоја посложена) и тоа би било тоа. Побарај по нет, имаш многу вакви сличаи. (пр: search: I made a video showing how you satisfy yourself in the left half of the screen).

  Како и да е, не кликај на ништо, бриши и тоа е тоа. Може да имаш исти или слични мејлви и во иднина
   
 7. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,218
  1,269
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  обично ги игнорирам овие пораки но ми стана чудно дека мејлот од кај што е пратен е сосема истиот.

  Good news — no pwnage found!
  Пасс променет.

  ми се дешавало претходно да добивам слични пораки, и секогаш завршувале на блек листа на цел сервер. ги лупав директно таму со филтер **@domain
   
  Последна промена: 28 Февруари 2019
  На VerGer му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Kazaam

  Kazaam
  Gaining Experience

  133
  82
  20 Септември 2013
  Машко
  И да, секаде каде што го имаш искористено овој мејл за најава, исто смени лозинка. Најдобро, посебно лозинак за секоја намена.
   
 9. Kazaam

  Kazaam
  Gaining Experience

  133
  82
  20 Септември 2013
  Машко

  Bad news, Најверојатно има пробиено user/pass комбинации за кои обичниот свет не знае. А бидејќи адресава е *.mk, се сомневам и дека ќе се дознае ако е на локално ниво само кај нас

  edit: убава сума собрал за 2-3 дена. Bitcoin Address 1GoWy5yMzh3XXBiYxLU9tKCBMgibpznGio
   
 10. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,080
  2,399
  28 Јануари 2017
  Машко
  На Have I Been Pwned, ми најде дури 9 сајтови кои во одреден временски период биле хакирани, една од нив и мајспејс од 2008ма...
   
 11. G4M3R

  G4M3R
  Gaining Experience

  496
  437
  26 Јуни 2012
  Машко
  На редит и други сајтови константно има што пишуваат за пробиен мејл со скроз истиот темплејт. Обично добиваш инфо со некој твој стар пасворд и те фаќаат на тоа. Мејловите и пасвордите им се од стари пасс дампови и едини успех за нив е ако на тој мејл сеуште го користиш истиот пасворд. Или ако не, вака на страв дека ете имаат нешто инфо од тебе па да си пробаат крипто-блекмејл.

  едит: види ова
  Cryptoblackmail is on the rise
   
  На The-spiki му/ѝ се допаѓа ова.
 12. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  651
  605
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  не онарирајте пред камера :geek: :oh:
   
  На The-spiki му/ѝ се допаѓа ова.
 13. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,278
  1,719
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Тој сајт "Have I Been Pwned" исто собира и логира емаил адреси ... никој не ти нуди сервис без пари но сепак дава корисни информации па сеа кој како сака ...
   
 14. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  341
  290
  21 Мај 2017
  Машко
  Постојат email spoofer-и, можно е да се лажира праќачот на мејл.
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 15. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,199
  7,124
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Со 2-степ сте прилично сигурни, а гугл, мајкрософт, твитер, фејсбук итн одма реагираат кога ќе промениш одеднаш локација. Знам затоа што кога користам ВПН секогаш ме опоменуваат со детални информации.
   
  На mdeni и prichina им се допаѓа ова.
 16. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,081
  3,219
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Многу постови има може некој го пишал ова но еве го.
  Секој што има пристап до смтп сервер може да прати мејл од каков сака сендер, име и мејл. Со други збпрово можеш да отвориш акаунт во Аутлок со име Супермен, мејл [email protected] и да го пратиш преку смтп-то на гугл најавувајќи се со твоите оригинални податоци. Тој што ќе го прати ќе го види супермен со мејлот од грујо.
  Така да на ова само дилит и нема потреба нит од мењање пасворд нит ништо.
   
  На The Geek Boy, 1s3ct0wN, The-spiki и уште 15 други им се допаѓа ова.
 17. martin17

  martin17
  Gaining Experience

  92
  93
  2 Септември 2013
  Машко
  Точно така, целава работа е еден голем БЛЕФ :)
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 18. boksata

  boksata
  Gaining Experience

  135
  124
  27 Декември 2017
  Машко
  Нема гајле, и мене ми стигна, иако беше прилично блиску да го погоди пасвордот и ме замисли на момент.
   
 19. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  743
  388
  25 Јули 2015
  Машко
  Економетричар, Ph.D
  Јака ти е адресава како пример. :D
   
 20. krema

  krema
  Professor

  10,023
  9,654
  24 Јуни 2009
  Машко
  Сличен меил имам добиено и јас (пред неколку недели), као хакиран ми е меилот и ми барат биткоини. Нездрави. :)
   
 21. Mao

  Mao
  On your way to fame

  976
  509
  5 Јуни 2007
  Машко
  Mi se desi isto pred nekoe vreme. Kako sto kaza skullmonkey, sekoj sto ima pristap do smtp serverot moze da isprati poraka kakva saka. Na uhost im napravi mala antireklama haha :)
   
 22. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,443
  3,164
  24 Септември 2012
  Нигериски принц работава...
   
 23. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  999
  618
  3 Јули 2007
  Кај мене беа 1 Level Up, во мејлот ја пишуваше и лозинката која што ја користев на небитни сајтови/форуми кај што сум бил форсиран да креирам акаунт. Така да информациите се украдени и декриптирани и сега прават рекет.
   
  На The-spiki му/ѝ се допаѓа ова.
 24. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,580
  3,519
  11 Декември 2008
  Машко
  На мене секојдневно ми стигаат вакви уназад година и нешто.

  Им пишав да ми дадат податоци сметка да им пуштам пари преку банка, пошто незнам што е BTC, ама ги снема никаде.
   
  На krema и architect им се допаѓа ова.
 25. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  341
  290
  21 Мај 2017
  Машко
  Користат лозинки стари од haveibeenpwned leaks.
  Целава работа е само еден добар блеф.
   
  На The-spiki му/ѝ се допаѓа ова.
 26. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,064
  2,308
  19 Јули 2013
  На The-spiki и bLaCk AnArChY им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...