• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Примена на е-бизнис решенија во МК фирми

didi

Intern
5 јуни 2007
15
1
Па.. бидејќи нели, е-бизнисот опфаќа примена на информациони технологии во извршување на секојдневните деловни активности (производство, продажба, набавка, CRM-односи со потрошувачите итн итн) ајде да си позбориме овде кои компании во Македонија имаат имплементирано било кој вид е-бизнис ИТ решенија... колку време и пари им требало за тоа и (ако некој е запознаен со случајот), колку им се исплатело и сл... :kockastiochi:
 

Kafka

Intern
8 јуни 2007
128
19
Didi interesna tema si pocnala no imam nekoi zabeleski:

1. Jas mislam deka poveketo firmi vo makedonija ne se educirani dovolno sto vsusnost pretstavuva e-biznis resenie. Moe licno sogleduvanje e deka poveketo mislat deka ako imas e-mail ili web strana si uspesna firma sto ima implementirano e-biznis resenie.... No vistianata e takva kakva sto e...
Mozebi trebalo da go prepravis threadot vo koi firmi imaat e-mail koi imaat web strana i koi imaat ponapredni resenija kako crm. some other web based aplication ili da ne pravime muabet za vrvot erp....

samo moite 2 denara....
 

didi

Intern
5 јуни 2007
15
1
Didi interesna tema si pocnala no imam nekoi zabeleski:

1. Jas mislam deka poveketo firmi vo makedonija ne se educirani dovolno sto vsusnost pretstavuva e-biznis resenie. Moe licno sogleduvanje e deka poveketo mislat deka ako imas e-mail ili web strana si uspesna firma sto ima implementirano e-biznis resenie.... No vistianata e takva kakva sto e...
Mozebi trebalo da go prepravis threadot vo koi firmi imaat e-mail koi imaat web strana i koi imaat ponapredni resenija kako crm. some other web based aplication ili da ne pravime muabet za vrvot erp....

samo moite 2 denara....

фала за 2та денара :))) и - да... се разбираме Kafka.. во право си..

ама тргнав од претпоставка дека на форумов има повеќе присутни од оние другите - новите дечки.. т.е. оние кои почнуваат да го разбираат тоа и да се интересираат, да прават нешто.. а и млади менаџерчиња кои сакаат да бидат во тек и сфатиле дека откако застанале на нозе со бизнисот, за да полетаат и да не паднат пак, мораат да користат информациони технологии..

па... сакав да си поправиме муабет меџу-тебе :)) т.е. да споделиме вистински case studies за поединечни иницијативи кај нас..

Само нешто за почеток.. уште кога студирав на Е-бизнис, првата фирма што ми падна во очи како напредна кај нас во користење на софтвер во организација и унапредување на процесите беше Макпетрол. Едни од пионерите беа во користење на софтвер во е-набавки во сопствен развој... и ги воведоа Верна картичките за олеснување на трансакциите и добивање на база на податоци за направените трансакции од поединечни клиенти.

Пред некој ден ми требаше контакт од нив и случајно им го посетив сајтот. Сајтот беше непроменет уште од 2005 !?!?!?!?

А прочитајте на линков што имаат напишано:
http://www.makpetrol.com.mk/eBiznis_mk.asp

Цитат: "Макпетрол" А.Д. отсекогаш била компанија со врвна информатичка поддршка, базирана на сопствен равој на деловните апликации. Се обидуваме дел од информациите што се од интерес за нашите клиенти и деловни партнери да ги направиме достапни и на Internet.


Не разбирам :confused:

Ако некој знае зашто со таков back-end не обрнуваат ни малку внимание на front-end-от нека пише.. ако не, дај друго дете :...:

Во секој случај, ајде првата е-бизнис значка за нив...
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Навистина немам поим.. Ама еве, да ги издвојам банките (иако тие мора да бидат во тек со е-бизнисот) како едни од првите..
Сајтот на Комерцијална Банка знам дека е еден од постарите - http://www.kb.com.mk (очигледно некој нема чувство за дизајн и естетика) и во поново време [SIZE=-1]Стопанска банка напредна - http://www.stb.com.mk

Сепак многу многу далеку од можностите што ги нудат другите банки во светот. Мислам дека баш тие носат дел од одговорностите зошто сме толку заостанати во однос на електронското плаќање и е-shopping.
Малку надвор од темата, http://flowershop.com.mk e доказ за тоа. Користи странски (добро познат) merchant за internet online нарачки..
[/SIZE]
 

alex_under

Intern
26 јуни 2007
36
0
Didi interesna tema si pocnala no imam nekoi zabeleski:

1. Jas mislam deka poveketo firmi vo makedonija ne se educirani dovolno sto vsusnost pretstavuva e-biznis resenie. Moe licno sogleduvanje e deka poveketo mislat deka ako imas e-mail ili web strana si uspesna firma sto ima implementirano e-biznis resenie.... No vistianata e takva kakva sto e...
Mozebi trebalo da go prepravis threadot vo koi firmi imaat e-mail koi imaat web strana i koi imaat ponapredni resenija kako crm. some other web based aplication ili da ne pravime muabet za vrvot erp....

samo moite 2 denara....

Вери најс, Кафка...
како си го објаснил е-бизнисот во МК во една реченица, алал вера..... :bravo:
 

Dare

Intern
8 април 2007
141
2
Didi interesna tema si pocnala no imam nekoi zabeleski:

1. Jas mislam deka poveketo firmi vo makedonija ne se educirani dovolno sto vsusnost pretstavuva e-biznis resenie. Moe licno sogleduvanje e deka poveketo mislat deka ako imas e-mail ili web strana si uspesna firma sto ima implementirano e-biznis resenie.... No vistianata e takva kakva sto e...
Mozebi trebalo da go prepravis threadot vo koi firmi imaat e-mail koi imaat web strana i koi imaat ponapredni resenija kako crm. some other web based aplication ili da ne pravime muabet za vrvot erp....

samo moite 2 denara....

можеби не се ни мачат да го развијат бидејќи бројот на интернет корисници е сеуште многу мал? (со други зборови, не им се исплати).
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
можеби не се ни мачат да го развијат бидејќи бројот на интернет корисници е сеуште многу мал? (со други зборови, не им се исплати).

И бројот на жители е мал, па не значи дека не се исплати бизнис во Македонија :)
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
273
17
Skopje
Нај катастрофа е што дури и оние кои имаат свој веб сајт со свој domain кога ќе им ја видиш рекламата на ТВ, весник... боде очи:

www.nasafirma.com.mk
[email protected] !!!!!!!! Лудница. Па користете е-маил од вашиот domain.
 

Dijana

Intern
15 февруари 2008
5
0
Како што можам да приметам и после пола година и више, идеата на диди "да споделиме вистински case studies за поединечни иницијативи кај нас.. " сеуште е само во pre-phase....

А не дека немаме капацитети.... само каде се????
 

D

Администратор
31 март 2007
3.522
2.947
www.iwmnetwork.com
Како што можам да приметам и после пола година и више, идеата на диди "да споделиме вистински case studies за поединечни иницијативи кај нас.. " сеуште е само во pre-phase....

А не дека немаме капацитети.... само каде се????

Treba nekoj da pochne prv i da pokrene inicijativa za drugite da sledat. :)
I'm here for cooperation. ;-)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.670
Мислења
889.396
Членови
31.512
Огласи
36
Најнов член
sekuloskip
На врв Дно