• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Примање пари од странство

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
966
622
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro
Здраво,

Хостирам сервер за гејминг, но за одржување треба донации од играчите да примам.

Најчесто користат paypal за праќање пари.
Кој сервис да го користам во случајов?
Moneygram, venmo etc etc
 

Mr.Jack

Gaining Experience
9 февруари 2008
703
448
Тешко е да користиш било кој од тие сервиси за донации ако си од Македонија (PayPal и Venmo).

Можеш да направиш Payoneer и да примаш пари од Patreon на Payoneer. Patreon поддржува плаќања со PayPal - корисниците си бираат што да користат за да платат. Можеби има други слични сервиси за донации што работат со Payoneer, не знам. Buymeacoffee, ko-fi...само не знам дали поддржуваат Payoneer. Мене лично само Patreon -> Payoneer ми се пробани
 

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
966
622
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro
Тешко е да користиш било кој од тие сервиси за донации ако си од Македонија (PayPal и Venmo).

Можеш да направиш Payoneer и да примаш пари од Patreon на Payoneer. Patreon поддржува плаќања со PayPal - корисниците си бираат што да користат за да платат. Можеби има други слични сервиси за донации што работат со Payoneer, не знам. Buymeacoffee, ko-fi...само не знам дали поддржуваат Payoneer. Мене лично само Patreon -> Payoneer ми се пробани
фала ти на одговорот.
 

Benedicta

Gaining Experience
7 декември 2017
102
62
Тешко е да користиш било кој од тие сервиси за донации ако си од Македонија (PayPal и Venmo).

Можеш да направиш Payoneer и да примаш пари од Patreon на Payoneer. Patreon поддржува плаќања со PayPal - корисниците си бираат што да користат за да платат. Можеби има други слични сервиси за донации што работат со Payoneer, не знам. Buymeacoffee, ko-fi...само не знам дали поддржуваат Payoneer. Мене лично само Patreon -> Payoneer ми се пробани
Колку зима Patreon fee? Јас сега правам Upwork (direct contact, 3.4% од сумата зeма fee), и префрлам на Payoneer.
 

Mr.Jack

Gaining Experience
9 февруари 2008
703
448
Колку зима Patreon fee? Јас сега правам Upwork (direct contact, 3.4% од сумата зeма fee), и префрлам на Payoneer.
5% тука има повеќе инфо Pricing | Patreon

Ама како се користи Upwork за примање пари или донации? Не се баш поврзани со Патреон мислам
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,174
Мислења
879,578
Членови
30,802
Најнов член
nestorosky_187
На врв Дно