1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Примање пари од донации...предлози

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од Fatal1ty_, 21 oктомври 2015.

1. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,288
    24,780
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    Значи вака Имам македонски paypal и нормални на него неможам да примам пари.

Е сеа ми треба некој испробан начин да примам пари на пример на Револут картичката или на пејонир од paypal.

Ми треба да ставам „донејт“ копче на кои корисниците ќе можат доколку сакаат да донираат некој долар.
    Наедноставен начин е корисниците да пуштаат преку paypal а мене парите да ми легнуваат не некоја од алтернативте што ги спомнав погоре.

Битно е да не зимаат провизија на парите што ќе ги донираат кориснице, а ако мора да зимаат од некој нека земат од мене како примач на парите.

Ако Калчо донира 5$ на калчо да му земе 5, а мене нека ми стигнат и 4 не е проблем.

Некоја идеа?

На пејонир дирекно може ама минимум е 20 долара...

Спасибо!

2. kirev

kirev
    Unstoppable

5,337
    3,729
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Прашај ги Револут. А indiegogo, patreon, flattr и сл. не ти вршат работа?

Последна промена: 21 oктомври 2015
  3. Taurus

Taurus
    Модератор

2,294
    917
    13 oктомври 2007
    Машко
    UI Designer
  4. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,288
    24,780
    28 Февруари 2008
    Машко
    Ова од Taurus ми изгледа како добра варијанта...Ќе ја разгледам.

На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Chiller

Chiller
    Gaining Experience

481
    176
    8 Март 2012
    Машко
  6. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,288
    24,780
    28 Февруари 2008
    Машко
    не ме разбравте очигледно. Не ми треба групно вложување едноставно ми треба (бесплатните плагини) што ги праам и веќе ми се објавени на соодветни стрни (вордпрес, опенкарт, ксенфоро...) да си ставам копче DONATE или части ме кафе, части ме пиво...
    Ова е многу лесно и функционира ако имaм paypal нормален од нормална држава.
    А пошто неам барам алтернатива. flattr Е она што ќе ми заврши работа....мислам.

На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Chiller

Chiller
    Gaining Experience

481
    176
    8 Март 2012
    Машко
    Последна промена: 21 oктомври 2015
  8. BEST

BEST
    Gaining Experience

311
    279
    10 Јуни 2011
    Машко
    Имаш опција да користиш PayPal преку paymentwall.com
    само не сум сигурен дали ке може донате копче да се направи...
    Инаку, во последно време комуникацијата со PayPal support е многу подобрена од македонија, така да веројатно јас би си прашал да ми напраат некаква варијанта за Donate, особено би им било едноставно ако имаш Payoneer картица...

9. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,218
    6,345
    27 Март 2014
    Paypal пoчнaле дoбрo дa крaдaт oд прoвизии мaшaлa..

Сaкaл несaкaл ке ти ги кoнвертирaaт пaрите oд еднa вo другa вaлутa сaмo фa те рoпнaт сo прoвизии. Лoпoви !!

На krema му/ѝ се допаѓа ова.
  10. BEST

BEST
    Gaining Experience

311
    279
    10 Јуни 2011
    Машко
    Не свакам баш што сакаш да кажеш...
    Неможеш да си ставиш денари на ПејПал, тоа да... али на мене прилично добро ми служи и ако ништо друго отвара можности да ти плакаат од други држави дирекно, без провизии како што се на Western Union на пример, а од конверзијата на валутите нема бегање, треба да живеат и они од нешто така ? :)
    а плус, доволно се големи и популарни такашто си можат слободно да си додадат некој % ко за нив :)

11. causevd

causevd
    Gaining Experience

367
    281
    4 oктомври 2011
    Машко
    Абе друже човекот рече дека сака да направи Donate копче каде што ке можат луѓето на некој начин кажано да му се заблагодарат на пример како на Twitch што е subscribe опцијата, така и кај него. Значи инвидивуална личност сака да му донира долар и одма за 2 секунди да ги има парите. А кој нормален би идел до WU да прати долар ...

12. kirev

kirev
    Unstoppable

5,337
    3,729
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
  13. Alucard

Alucard
    Шериф

1,774
    1,532
    22 oктомври 2012
    Машко

Може од PayPal на ChangeTip...? Ако да, како ги вадиш парите, го поврзуваш твојот ChageTip account со сметка во банка во Македонија, ти праќаат картичка поврзана со тој account, или...?

14. kirev

kirev
    Unstoppable

5,337
    3,729
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Немам поим. Само видов интересно. Испраќање изгледа само од BTC, примање и BTC и долореси. Еве и сиртаки https://www.okpay.com/en/ гледам има превод на сите можни советски јазици, гарант функционира :)

15. BEST

BEST
    Gaining Experience

311
    279
    10 Јуни 2011
    Машко
    Па изгледа не си ме разбрал баш, WU го спомнав само како за споредба, а нормално дека нема да му Донираат преку WU :)

Инаку, PayPal нема Донате копче за повекето земји, до сеа знам дека US акаунти имаат, други не сум слушнал, а можеш да си водиш US PayPal, но малце комплицирано (потребно е Payoneer, VPN и слично)
    еве едно упатство за тоа:
    http://www.onlineincomemethods.com/2013/09/verifiy-paypal-us-account-via-payoneer.html

16. Alucard

Alucard
    Шериф

1,774
    1,532
    22 oктомври 2012
    Машко

"This method used to work fine in the past but unfortunately PayPal will not be accepting Payoneer's US Payment Service's Bank Account Details To Transfer Funds / Money from PayPal To Payoneer MasterCard. Therefore this method will be not be valid to withdraw and move your money from PayPal to Payoneer MasterCard."

На BEST му/ѝ се допаѓа ова.
  17. BEST

BEST
    Gaining Experience

311
    279
    10 Јуни 2011
    Машко
    Некои работи се промениле тогаш, а може да видам Source ? чисто за потврда...

18. Alucard

Alucard
    Шериф

1,774
    1,532
    22 oктомври 2012
    Машко

Source за инфото од мојот пост, или...? Ако да, тогаш тоа е Copy/Paste од твојот линк, ќе видиш најдолу во постот, има Update со црвени букви :)

На BEST му/ѝ се допаѓа ова.
  19. BEST

BEST
    Gaining Experience

311
    279
    10 Јуни 2011
    Машко
    Да да за инфото од твојот пост :)
    благодарам на инфо.

На Alucard му/ѝ се допаѓа ова.
  20. kirev

kirev
    Unstoppable

5,337
    3,729
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Го бива ли OKPay, го проба некој?
    Иначе интересна идеја за заобиколување на забраната за плаќање за торенти видов на еден сајт. Наместо ним да им пратиш пари, одиш на сајт што продава сосема легални (дигитални) содржини. Откако ќе купиш нешто, го праќаш ордер нумбер на торентаџииве и исто како кеш да си им дал. :)

Сподели

Вчитување...