1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Примање и плаќање пари преку moneybookers во границите на Македонија

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од zokipp, 14 Февруари 2010.

 1. zokipp

  zokipp
  Intern

  146
  4
  24 Јули 2008
  Дали може да се остварува трансфер на пари преку moneybookers во Македонија (во границите на Mакедонија). На пример понудуваш некаква услуга не интернет и за таа услуга да наплаќаш преку moneybookers. Значи ако ти бидат префрлени 600 денари или 10 евра колку ќе ти земи провизија moneybookers колку ќе ти земат и дали ќе ти земат некаква провизија нашиве банки. Знам дека сето ова многу лесно се прави преку транскациска смета ама конктерно ме интересира како оди тоа преку moneybookers и дали воопшто е возможно.
   
 2. Gateway

  Gateway
  Intern

  103
  2
  21 Март 2009
  Moneybookers.com е правата страница за да префрлаш пари
  ви треба само VISA дебитна од тутунска банка
  за ацц да стане активен ке ви треба повекје од 10 дена
  - треба да ја потрврдите вашата адреса и да ви стигне писмо со код
  -треба да имате до 300 ден. на картичката за да ја потврдите. Парите ке ви се вратат
  -слободно пракајте пари и купувајте преку Moneybookers.com
   
 3. zokipp

  zokipp
  Intern

  146
  4
  24 Јули 2008
  Мора да биде од тутунска?.....мислам дека moneybookers прифаќа виса електрон и од другите банки. Од тутунска е за pay pal мислам.
  Вејќем имам јас акоунт на moneybookers се ми е верифицирано само уште дебитната картичка да ја верификувам.
  Мене ме интересираше провизијата што ја зема moneybookers од остварена транскакција на пари. И при повлекување на пари колку земаат банкиве провизија
   
 4. ExtremeBt

  ExtremeBt
  Gaining Experience

  263
  69
  16 Мај 2009
  @zokipp

  И јас имам Манибукерс акаунт, регистриран ми е на bank account (директно на девизна сметка), а не на картичка.

  Колку шо имам разбрано, вака е:
  Провизијата што ја зема Манибукерс е отприлика 1,8 евра на повлечени 100 евра.
  Провизијата што ја зема банката (кај мене во случајот е Стопанска) е 250 денари.
   
 5. zokipp

  zokipp
  Intern

  146
  4
  24 Јули 2008
  Значи ако подигнувам да речеме 600 денари банката че ми земи 250 денари башка и moneybookers че ми земи некоја провизија.
   
 6. CyberSpic

  CyberSpic
  Intern

  823
  26
  14 Април 2007
  Не, extremeBT ти кажува за верифицирање акаунт, не за користење на moneybookers како платежен систем. Ги прифаќа сите картички не само тутунска.

  Тебе ти треба merchant account, види повеќе инфо овде http://www.moneybookers.com/ads/merchant-account/?rid=13822139
  (direct link e, ne affiliate link)
   
 7. ExtremeBt

  ExtremeBt
  Gaining Experience

  263
  69
  16 Мај 2009
  Јас колку шо разбрав, Зоки прашва колку е вкупната провизија за да повлечи пари од Манибукерс.
   
 8. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  971
  567
  3 Јули 2007
  Значи за да можеш да продаваш преку веб сајт ти треба Merchant account од Moneybookers. Тогаш и нерегистрираните корисници би можеле да плаќаат само со кредитна картичка. Сега провизиите се следните. На купувачот му зимаат провизија некаде 4-5 % за трансакција со кредитна картичка. На тебе од тие пари од купувачот исто така ти зимаат 4-5 %. За префрлување на твојата сметка преку картичка ти зимаат 2.5 - 3 долари во зависност колку имаш префрлено до сега и колку ти е стар акаунтот. Доколку си во тутунска банка нема да ти земат провизија, а од другите банки ке те одерат.

  Значи за стопанска провизијата мислам дека е статична како што рекоа 250 ден. за една трансакција независно која е сумата од трансакцијата. Така да ти префрлај повеќе пари одеднаш за да спасиш на провизија ако одиш преку стопанска.
   
  1 person likes this.

Сподели

Вчитување...