1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Примање и плаќање пари преку moneybookers во границите на Македонија

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од zokipp, 14 Февруари 2010.

1. zokipp

zokipp
    Intern

146
    4
    24 Јули 2008
    Дали може да се остварува трансфер на пари преку moneybookers во Македонија (во границите на Mакедонија). На пример понудуваш некаква услуга не интернет и за таа услуга да наплаќаш преку moneybookers. Значи ако ти бидат префрлени 600 денари или 10 евра колку ќе ти земи провизија moneybookers колку ќе ти земат и дали ќе ти земат некаква провизија нашиве банки. Знам дека сето ова многу лесно се прави преку транскациска смета ама конктерно ме интересира како оди тоа преку moneybookers и дали воопшто е возможно.

2. Gateway

Gateway
    Intern

103
    2
    21 Март 2009
    Moneybookers.com е правата страница за да префрлаш пари
    ви треба само VISA дебитна од тутунска банка
    за ацц да стане активен ке ви треба повекје од 10 дена
    - треба да ја потрврдите вашата адреса и да ви стигне писмо со код
    -треба да имате до 300 ден. на картичката за да ја потврдите. Парите ке ви се вратат
    -слободно пракајте пари и купувајте преку Moneybookers.com

3. zokipp

zokipp
    Intern

146
    4
    24 Јули 2008
    Мора да биде од тутунска?.....мислам дека moneybookers прифаќа виса електрон и од другите банки. Од тутунска е за pay pal мислам.
    Вејќем имам јас акоунт на moneybookers се ми е верифицирано само уште дебитната картичка да ја верификувам.
    Мене ме интересираше провизијата што ја зема moneybookers од остварена транскакција на пари. И при повлекување на пари колку земаат банкиве провизија

4. ExtremeBt

ExtremeBt
    Gaining Experience

263
    69
    16 Мај 2009
    @zokipp

И јас имам Манибукерс акаунт, регистриран ми е на bank account (директно на девизна сметка), а не на картичка.

Колку шо имам разбрано, вака е:
    Провизијата што ја зема Манибукерс е отприлика 1,8 евра на повлечени 100 евра.
    Провизијата што ја зема банката (кај мене во случајот е Стопанска) е 250 денари.

5. zokipp

zokipp
    Intern

146
    4
    24 Јули 2008
    Значи ако подигнувам да речеме 600 денари банката че ми земи 250 денари башка и moneybookers че ми земи некоја провизија.

6. CyberSpic

CyberSpic
    Intern

823
    26
    14 Април 2007
    Не, extremeBT ти кажува за верифицирање акаунт, не за користење на moneybookers како платежен систем. Ги прифаќа сите картички не само тутунска.

Тебе ти треба merchant account, види повеќе инфо овде http://www.moneybookers.com/ads/merchant-account/?rid=13822139
    (direct link e, ne affiliate link)

7. ExtremeBt

ExtremeBt
    Gaining Experience

263
    69
    16 Мај 2009
    Јас колку шо разбрав, Зоки прашва колку е вкупната провизија за да повлечи пари од Манибукерс.

8. HocusPocus

HocusPocus
    On your way to fame

971
    567
    3 Јули 2007
    Значи за да можеш да продаваш преку веб сајт ти треба Merchant account од Moneybookers. Тогаш и нерегистрираните корисници би можеле да плаќаат само со кредитна картичка. Сега провизиите се следните. На купувачот му зимаат провизија некаде 4-5 % за трансакција со кредитна картичка. На тебе од тие пари од купувачот исто така ти зимаат 4-5 %. За префрлување на твојата сметка преку картичка ти зимаат 2.5 - 3 долари во зависност колку имаш префрлено до сега и колку ти е стар акаунтот. Доколку си во тутунска банка нема да ти земат провизија, а од другите банки ке те одерат.

Значи за стопанска провизијата мислам дека е статична како што рекоа 250 ден. за една трансакција независно која е сумата од трансакцијата. Така да ти префрлај повеќе пари одеднаш за да спасиш на провизија ако одиш преку стопанска.

1 person likes this.

Сподели

Вчитување...