• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Приказ на бои кај различни прелистувачи

 • Ја почнал/а темата
 • #1

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
Си имам еден проблем па викам да прашам некој да не го поминал истото. Приметив дека кога правам дизајн за нешто, боите во mozilla (особено сивите тонови) ми бегаат малку накај зелено (споредено со тоа како изгледа истата слика во photoshop пример).
На истиот компјутер истата слика во Safari се покажува сосема нормално.
Да не знае некој што може да е проблемот?

Се работи значи за слики/дизајни кои ги имам изработено во photoshop, не кај сите слики.

лево Mozilla десно Safari, најубаво може да се види на сивиот дел што е хоризонтално горе и доле.
 

Атачменти

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,406
1,131
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Само што го проверив дизајнот како се гледа во двата пребарувачи кај мене и резултатот е исто и кај двата пребарувачи. Значи јас го гледам дизајнот оној лево што ти, на двата пребарувачи.
Ова го гледав:Не се имам соочено со таков проблем (мене ме нервира кога ми менуваат бои на CRT и LCD монитори).
 

MetalGear

Gaining Experience
14 април 2007
2,998
498
www.ibiz.mk
јас колку што разбрав има проблеми со прикажување во броусери

е сега кога го кодираш дали ти е во цсс сето тоа и кој формат на боја го користиш #хххххх или мислам дека имаше и уште некои како 00xffffff така нешто беше
досега со #хххххх не сум имал никаков проблем

и тоа црт и лцд монитори е сосема друга приказна

бтњ се надевам дека си гледала на ист монитор
пошто некогаш може и да ти е подесена различна топлина на бои
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,406
1,131
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Извини грешка моја, не го гледав во сафари, јас го гледам исто во опера и мозила.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Јас го имав истиот проблем со Internet Explorer и Mozilla Firefox. Мислам дека Firefox е пофлексибилен, IE ми примаше само web safe colours.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
слични проблеми најдобро се решаваат со различни цсс фајлови за секој броусер
се тоа фино ама закаченото се две jpg слики не се кодирани сајтови, и да на ист монитор ги гледав... не ми е јасно, можно е да е до мозилата?
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,406
1,131
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
сивите тонови) ми бегаат малку накај зелено (споредено со тоа како изгледа истата слика во photoshop пример).
Значи и јас ги гледам така во мозила и опера, значи најверојатно не е проблемот до пребарувачот. Проблемот барај го во фотошопот или графичката картица.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
Gleam go resi problemot ama jas pak da si kazam:D
Vaka gledano ne se razlicni boite .... t.e. razlicni se zatoa sto na ednata slika ima povekje contrast i brightness. Ova go zabeleziv spored oblacite i nivnite crti :D
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
1. фала Алекс што ја отвори пак
2. не стигнав прееска да прашам, што е уствари причината што морам да подесам сетинг во фајрфокс за да се гледаат боите како што треба? нели сепак при web development треба да се земат во предвид default settings? Да не е нешто до начинот на кој ми се зачувани сликите или?
 

gorgigangsta

Intern
8 октомври 2008
20
0
Е што проблем ќе има тогаш мозилата ако така малку ги меша боите. Но јасно е дека секој пребарувач има специфичен начин на прикажување на работите каде спаѓаат и боите со нивните нијанси.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
Е што проблем ќе има тогаш мозилата ако така малку ги меша боите. Но јасно е дека секој пребарувач има специфичен начин на прикажување на работите каде спаѓаат и боите со нивните нијанси.
па да ти кажам право цепидлака сум кога станува збор за дизајн и слично... И кога веќе трошам недели на нешто, барем сите да го видат како што требало да биде... А не како што на browserот му текнало...
 

DynamicMK

Gaining Experience
11 април 2007
1,635
181
1. фала Алекс што ја отвори пак
2. не стигнав прееска да прашам, што е уствари причината што морам да подесам сетинг во фајрфокс за да се гледаат боите како што треба? нели сепак при web development треба да се земат во предвид default settings? Да не е нешто до начинот на кој ми се зачувани сликите или?
Да али финтата е што јас, а верувам и останатите, твојот дизајн го гледавме како што треба со дефолт подесувања...т.е. со false вредност за gfx color management... значи не е до начинот на кој е зачувана сликата...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #18

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
Хмм... Значи мене екранот ме дупчи...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,661
Мислења
830,033
Членови
28,667
Најнов член
Привет
На врв Дно