1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Пријавување Данок?

Дискусија во форумот 'Генерална ИТ дискусија' започната од Noelo, 2 Март 2018.

Тагови:
 1. Noelo

  Noelo
  Intern

  19
  5
  8 Март 2013
  Машко
  Дали да се пријави данок или не? Ова го прашувам пошто, бев на пракса 2 месеци, и добив секој месец над 4000 ден. Кога читам од УЈП за данок, го има ова
  Напомена: Даночниот обврзник кој остварува само приходи од плати или пензии или само приходи од земјоделска дејност или само приходи од самостојна дејност не е должен да поднесува Годишна даночна пријава.

  Друг приход не сум имал, само од кога бев на пракса. И сега дали да пријавам данок или не?
   
  На Jovicarot му/ѝ се допаѓа ова.
 2. kristijan_m75

  kristijan_m75
  Gaining Experience

  559
  377
  22 Март 2016
  Машко
  Доколу парите ти се пуштени на трансакциска сметка претпоставувам дека е платен и некој данок(незнам како е регулирано пракса).Појди си до таа фирма кај што си имал пракса и прашај во нивното сметководство.Би требало да ти дадат листа со потпис и печат со цифри,бруто одбитоци(данок)нето и тоа со пополнета пријава носиш во ујп.

  Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
   
  На Altair му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,475
  11,757
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Ако си потпишал договор и ти е исплатено според договорот (легално), данокот веќе е платен, а мислам дека треба да пријавиш (хонорар), но не сум правник или сметководител, па не ме слушај само мене.
   
 4. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  809
  753
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  ако ти ги дале на рака не треба ништо :)

  ама најверојатно ти се префрлени преку авторска агенција и договор на дело? тогаш би требало да ти е платен персоналниот, и да ти дадат од фирмата/или авторксата агенција (пошто нели уствари таму ти е договор) едно ливче со бројките кои треба да ги поплниш
   
 5. dule_

  dule_
  Gaining Experience

  199
  104
  7 Март 2015
  И јас бев на пракса и пријавив за секој случај. Фирмата, без мое инсистирање ми даде потврда за платен данок и го однесов во ујп. 3 минути работа е.

  Sent from my MI 6 using Tapatalk
   
  На Razor-mk му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Noelo

  Noelo
  Intern

  19
  5
  8 Март 2013
  Машко
  Ми дадоа ливче, со некој си бројки, бруто, одбитоци и персонален данок. Ама не ми дадоа ништо од ујп ливче или слично.
   
 7. maci

  maci
  On your way to fame

  2,912
  650
  2 Април 2008
  не ми е јасно,штом е платен данокот од фирмата зошто мора да се пријавува од второ лице?
  платен данок-завршена работа.
  заебаниции зимаш потврда дека некој го платил данокот за твојата работа и ти сега пак одиш и го пријавуваш
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 8. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,398
  3,117
  4 Септември 2008
  Мора да се пријави лично и на лист потполнето, уште годинава ќе биде така од догодина се ќе оди електронски и само ќе се гледаат извештаи дали е се во ред или треба нешто да се плаќа.

  Инаку законска обавеза е на фирмите да ви достават таков извештај, сакале вие или не.
   
 9. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  809
  753
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  нажачост така е системот .. пази башка знаеш она, тие со редовен работен одност од плата/пензија не треба да пријават АМА ако си примил к-15 мора да пријавиш, а к-15 да ти бил задолжителен ... :)
   
  На mnikolce му/ѝ се допаѓа ова.
 10. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  809
  753
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  Управа за Јавни Приходи на Република Македонија еве ти линк то формуларот, попуни си го електронски (пдф читач, или у browser едитор), место да собираш сам. Ако не сум грешла точка 8 би важела за тебе (ако си имал договор на дело).
   
 11. maci

  maci
  On your way to fame

  2,912
  650
  2 Април 2008
  фирмите за своите вработени сами си пополнуваат вакви формулари и си ги праќаат до ујп.
   
 12. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  809
  753
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  Да, моментално како што е системот дупло пријавуваме во ујп, и тоа е промената од наредна година, да не мора покрај фирмите да пријавуваме и сами, освен за корекција ако имаш нешто на страна и сл.

  а сега за сега иако е пријавено од фирмите, а и нели стои дека плата/пензија не треба да се пријавува лично во ујп, сепак поради исплатен К-15 пак испаѓа дека мора да пријавиме сами .. глупо е ама тоа е, дур не го сменат :)

  Точно дека некој фирми може и вториов дел да го завршат за вработените, ама далеку од тоа дека е правило и може да се генерализира, или пак дека се должни за тоа ..
   
 13. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,286
  899
  8 Мај 2010
  Машко
  @Noelo прво што треба да направиш е да побараш образец ГДП од фирмата каде што си бил на пракса. Доколку ти ги пуштиле парите на сметка по дифолт треба да веќе платиле и данок. Ти треба со тој обрзец да пополниш годишна даночна пријава и да ги пријавиш средствата дека таму каде што си работел фирмата ти има платено се.
   
 14. Новица

  Новица
  Intern

  223
  19
  7 Јануари 2009
  И кога ќе го носиш формуларот во УЈП треба да имаш две копии. Едната ќе ти ја земат, а на другата ќе ти стават печат кој што е доказ дека си ја доставил.
   
  На VerGer му/ѝ се допаѓа ова.
 15. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,398
  3,117
  4 Септември 2008
  Тоа со две копии е по желба, не е задолжително. Добро е човек да си има копија за него дека предал, ако не сака не мора.
   
 16. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,514
  6,581
  27 Март 2014
  Данок во крв каде треба да се пријави ?
   
 17. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,286
  899
  8 Мај 2010
  Машко
  Црвен крст.

  Sent from my SM-G935F using Tapatalk
   
  goce03, goranzoran и на DrMTR им се допаѓа ова.
 18. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,629
  7,698
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Тоа ливче што ти го дале е од сметководство. Според него пополнуваш ПДД-ГДП.

  Еве една слика можда и на некој друг да му се најде.

  [​IMG]
   
 19. Roncic

  Roncic
  Гостин

  Јас денеска платив пдд-гдп во Вип. На 20 маси викнав по 1000че. Ко ги јебе и ујп и пдп и ндп.
   
 20. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,260
  2,757
  21 Јануари 2011
  Машко
  Данокот мора да се пријави. Казните се ригорозни, многу високи и неизбежни.
   
 21. Новица

  Новица
  Intern

  223
  19
  7 Јануари 2009
  Две копии воопшто не е желба. Втората копија е доказ дека си доставил. Таков доказ ти треба ако се затури или загуби твојата пријава. Се случува и тоа и „доставив сте ја загубиле“ не е валиден одговор.
   
 22. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,398
  3,117
  4 Септември 2008
  Последниве години сам ако не си побараш да ти удрат печат на твојата копија они не се замараат. Пред 10-тина години кога почна овој систем со пријавување они те прашуваа каде е твојата копија, исто така бараа во прилог да ги доставиш и извештаите. После тоа бараа копија од извештаите немора оригинали за да на крај веќе и тие не ги бараат.
   
 23. mihovkris

  mihovkris
  Practice makes perfect

  1,384
  1,016
  1 Јуни 2016
  Дечки, дали знаете дали студент кој што работи на пола работно време треба да пријави данок (за земена плата за окт/ное/дек a притоа не беше пријавен месециве) ?
  Фала.
   
 24. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,475
  11,757
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Ако бил редовно вработен (со плаќање придонеси), не.

  Ако бил редовно вработен и примил К15, да.

  Ако бил хонорарно вработен (договор на дело), да. <- Веројатно е ова.

  Во сите случаи данокот е веќе платен.
   

Сподели

Вчитување...