• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Пријава за неовластено влегување во компјутерски систем

Статус
Затворена за нови мислења.

D

Администратор
31 март 2007
3.522
2.947
www.iwmnetwork.com
Пријава за оштетување и неовластено навлегување во компјутерски систем е поднесена до СВР Штип од страна на лицето Т.Б. Таа тврди дека некој неовластено неодамна влегол во нејзиниот компјутер и одзел фотографии по што направил фотомонтажа и ги пуштил во јавноста. Се работи за фотографии со компримитирачка содржина, кои неодамна излегоа во јавноста. Т.Б. случајот веднаш го пријавила во СВР Штип. Од штипската полиција со став: Го истражувале случајот, и биле на трага на можниот сторител на ваквиот вид казнено дело.
“ Го следевме трагот по т.н. IP адресите. Сега за сега можам да кажам дека востановивме дека во компјутерот на оштетеното лице е навлезено од компјутер надвор од државата. Компјутерот кој се јавува како разбивач на компјутерскиот систем, не би можел тоа да го направи без асистенција однатре“, вели Петар Санев, заменик началник на Штипската полиција.


Неофицијално, се работи за компјутер од Соедниетите Американски Држави. Полицијата тврди дека неовластеното навлегување во компјутерот на Т.Б. е со асистенција на лице, кое веќе имало достап до тој компјутер. Македонската полиција нема многу искуство со ваков вид на софистициран. Дали имаат доволно експерти за ова ќе покаже истрагата.

Извор: НетПрес
 

vandalko

Intern
12 декември 2007
110
0
Nema sansi da go najdat. Naste uste ne se tolku razvieni kako so se amerikancite, posto veke znaat deka e od amerika. Mozno e da go najdat za nekoi 10god., a moze i togaj da ne uspeat posto oni se policajci:):):)
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1.550
52
www.it.com.mk
Zoshto ste tolku skeptichni? Ako ima indikacii deka e vmeshano lice "od vnatre" togash definitivno imaat dobra traga.

Iako neveruam deka premnogu kje se trudat za vakov (barem vo nashive okolnosti) siten prestap.
 

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
Конечно нешто да се деси и во мојот град. Нека кажат јас одма ке го најдам. :LOL::LOL::LOL:
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Овој дел во нашата земја се уште се развива. Нешто многу интересно што ми падна во очи е ова:
Неофицијално, се работи за компјутер од Соедниетите Американски Држави
D да не имаш ти прсти нешто умешано у ова? :LOL:
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Хаха, грешка сте, D нема америчка IP адреса. Како што може да видите сите, IP адресата на D е 127.0.0.1, така да D е ослободен од обвинение. :LOL::LOL::LOL:
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.503
16.637
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
kako sto kaza IT Member, ako saka da ne go najdat, nema da go najdat
 
M

Mr.Alien

Гостин
Ух, ух...добра докторка, нема што...и материјална. :ligavenje:
Ајде Штипјани, кој ја познава...и има нејзин број? :potenje:

Не верувам дека ќе го најдат...а што и да го најдат?
Помош одвнатре? Мижи Асан да ти бајам...да не е приказната малку поинаква?
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2.674
193
www.zeroscience.mk
Знаеме колку се залагаат нашиве со сајбер криминалот...така да не очекувам ништо од оваа истрага...

Не дека сум скептичен колега S, али тој е тој ;)
 

darko

Intern
17 јануари 2008
35
0
А зашто сте толку сигурни дека нашиве се толку не способни. Нека проба некој да направи нешто па ќе видиме како ќе реагираат.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.503
16.637
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

oops

Intern
6 мај 2007
75
5
овде нема компјутерски криминал , а слика може да се најде на разни начини , фотомонтажа може да се направи и на друг начин , а не само на компјутер, што значи ако пратиш некому писмо со „некаква“ содржина, ќе биде поштански криминал
хахахаха
нека не ги мешаат средствата во криминалот пошто луѓето се криминалци, а не средствата. (Пиштолски криминал - убиство со огнено оружје)
а за да го пронајдат сторителот малку потешт - треба докази ,а кај нас нема докази за убиства на пладне во среде град а не за примен меил .
 

finger.k4

Intern
9 април 2007
228
3
www.myspace.com
ovde ima kriminal so koj sto se narusuva legislacijata narecene "Computer Misuse Act" od 1984 so update-i od 1988 mislam i posle 1990(ne me fakjajte za zbor so ova godinive, ne gi pamtev na casovi :D)

mn seriozno se sfakja IT revolucijata vo ostatokot od svetot i se stava akcent na faktot deka IT ne se razviva vo vakum nego deka gi opfakja site oblasti od sekojdnevniot zivot.
Taka da tuka ima krivichno delo, kazna ne e nesto opasna poso nisto ne bilo "ukradeno" (fajlovite bile iskopirani) taka da i da go fatat, da bese ova UK ke go kaznea so 4-5 iljadi funti kazna, nisto vise.

$0,02
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43.663
Мислења
889.227
Членови
31.504
Огласи
34
Најнов член
formula-1
На врв Дно