• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Prijava.ads.gov.mk се здоби со престижната ознака “Избор на Уредникот на еPractice.eu”

Статус
Затворена за нови мислења.

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Сервисот за он лајн аплицирање за вработување во Јавната администрација во Владата на РМ, prijava.ads.gov.mk беше одбрана за неделен број 1 според ePractice.eu Editor’s Choice.
BD2092DCEF1BE4419EAF8A8D30FCBC93.jpg

Ова е 38-ма апликација што ја добива оваа престижна награда, од вкупно 810 апликации кои биле поднесени. Треба да се нагласи дека ова е прва награда за е-Влада од земја што не е членка на Европска унија.
"Во соработка со USAID’s eGov и софтверската компанија NextSense, успеавме да имплементираме електронски систем за аплицирање кој нуди поедноставен и поефикасен начин за вработување во јавната администрација" - вели Александар Угриновски - Државен советник за информатичка технологија во Агенцијата за државни службеници.
"Бројот на он лајн апликации секоја година рапидно се зголемуваше (од 78% во 2006, 88% во 2007) до 93% денес. Со последната надоградба на апликацијата во Септември 2007, го заменивме традиционалниот метод на известување на апликантите преку редовна пошта со известување преку e-mail и SMS пораки. Со оваа надоградба успеавме да заштедиме околу 440.000 денари од македонските даночни обврзници односно граѓаните" - вели Угриновски.

Извор: metamorphosis.org.mk
Агенција за државни службеници.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.298
Мислења
892.130
Членови
31.475
Огласи
18
Најнов член
DAVID BOMBATA
На врв Дно