• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Prijava.ads.gov.mk се здоби со престижната ознака “Избор на Уредникот на еPractice.eu”

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Сервисот за он лајн аплицирање за вработување во Јавната администрација во Владата на РМ, prijava.ads.gov.mk беше одбрана за неделен број 1 според ePractice.eu Editor’s Choice.

Ова е 38-ма апликација што ја добива оваа престижна награда, од вкупно 810 апликации кои биле поднесени. Треба да се нагласи дека ова е прва награда за е-Влада од земја што не е членка на Европска унија.
"Во соработка со USAID’s eGov и софтверската компанија NextSense, успеавме да имплементираме електронски систем за аплицирање кој нуди поедноставен и поефикасен начин за вработување во јавната администрација" - вели Александар Угриновски - Државен советник за информатичка технологија во Агенцијата за државни службеници.
"Бројот на он лајн апликации секоја година рапидно се зголемуваше (од 78% во 2006, 88% во 2007) до 93% денес. Со последната надоградба на апликацијата во Септември 2007, го заменивме традиционалниот метод на известување на апликантите преку редовна пошта со известување преку e-mail и SMS пораки. Со оваа надоградба успеавме да заштедиме околу 440.000 денари од македонските даночни обврзници односно граѓаните" - вели Угриновски.

Извор: metamorphosis.org.mk
Агенција за државни службеници.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #2

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Проект што заслужува пофалба. :bravo:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,763
Мислења
850,112
Членови
29,466
Најнов член
ninobass
На врв Дно