1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Превозни средства на членовите на ИТ.КОМ.МК

Дискусија во форумот 'Off-topic теми' започната од gokica, 24 Септември 2012.

 1. gokica

  gokica
  Модератор

  8,394
  10,169
  13 Јуни 2009
  Ај си реков една офтопик тема за нешто кое верувам ги тангира 99.9% од членовите на форумов.

  Ајде да видиме што аута, мотори, велосипеди, ролери и сл. возат ИТ ентузијастите а и сите кои покрај ИТ напоредно се мераклии за ова.

  Еве јас ќе започнам со возилото кое го имав до пред два месеци:


  [​IMG]

  1.3 VVT-i. 2004 модел. Со него направив 160.000 километри и не чепнав ништо посебно во поглед на посериозни поправки.

  Возилото имаше неверојатна пространост внатре и беше многу тивко во град. Брзо за своите 86 коњски сили.Потрошувачката се движеше околу 6 - 6.5 литри во град и 5-5.5 на отворено ако се вози домаќински. Зависно колку го бркаш може да оди и многу повеќе. Максимална брзина му беше околу 170 км/ч.

  Единствена маана која ја наоѓам беше гепекот кој беше голем колку за 2 канчиња кисело млеко од по полкило. А со вуферот во него имаше место колку за игла и конец.
   
  На Gaston му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Tawe

  Tawe
  Gaining Experience

  495
  149
  12 Август 2011
  Машко
  ChipТuning
  Денеска си го земав уверението дека сум положил, и почнав по улиците низ град :) Планираме во брзо време да ја продадеме, и да земеме нешто BMW, Audi, Mercedes .. :D
  Кола: VW Passat 1.9TD Мотор: Liffan 125cc

  [​IMG]
   
 3. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,945
  12,247
  23 Јануари 2008
  Манга
  Еве ја и мојата Мазга за превоз на стока и патници:

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Опис и карактеристики

  Мотор: 1798cc 16V DOHC бензин
  Аспирација: Атмосферска K&N i57 систем за доток на воздух со конусен филтер + топлотно изолирана кутија и ладен довод на воздух
  Максимална моќност: 88kW при 5500RPM
  Максимален вртежен момент: 167NM при 4300RPM
  Година на производство: 2005
  Модификации на мотор:
  - Поместено палење за 4 степени понапред
  - Високопропусен филтер за воздух со ладен довод на воздух во изолациона кутија
  - Вграден секвенционален инџекшн плински систем Landi Renso OmegaS, 54 литри торусен резервоар на местото од резервното тркало
  Боја: Сребрена металик, 25H
  ОПРЕМА:
  - Безбедност: ABS, EBD, DCS, 8 воздушни перничиња, воздушни завеси
  - Електрика: електрика на прозори, електрика на ретровизори, централна брава со далечинско заклучување
  - Комоција: серво волан подесив во висина и длабина, висински подесиви предни седишта, наслон за рака, дополнителни тапацир-навлаки на седиштата
  - Климатизација: мануелна клима, клима ASWF фолии 55% затемнетост на страничните и задното стакло + 15cm трака на шофершајбна.
  - Озвучување: радио со CD, USB MP3/WMA player, 4 елипси JBL GTO8628 60W RMS @4Ohm во врати + 2 твитери Focal на предните врати зад ретровизорите возени на Alpine MRP-F256 4x35W RMS @ 4Ohm, JBL 12" GTO 1214 275W RMS @4Ohm вуфер возен на Alpine MRP-M500 300W RMS @4Ohm monoblock појачало
  - Систем од 4 паркинг сензори со дисплеј
  - Расвета: Xenon HID Н1 4300K 55W средни светла, SMD внатрешно осветление, SMD модифицирана дупла позиција, xалогени магленки 55W со посебен кејсинг,

  Тркала и гуми:
  Летен сет: Алуминиумски фелни OZ Racing X-Line Power 16" x 7.5" 5x114.3 / Toyo Proxes C1S 205/55R16
  Зимски сет: Челични фелни фабрички Mazda + раткапни 15" x 7" 5x114.3 / Michelin Alpin 195/65/R15

  Перформанси:
   
  На Harrabed, Стап, Ace Lud и уште 20 други им се допаѓа ова.
 4. gokica

  gokica
  Модератор

  8,394
  10,169
  13 Јуни 2009
  Си реков дека покрај половата дискриминација и пуштање на членки на форумов од сите мужи при секој пост не е на одмет уште еден стереотип да се вее на јарболот. :D

  Ајде со среќа и со ум. Дизелка и немаш гајле. Бензините бар за оваа седмица од вечерва поефтинуваат па така нафтата ќе те фаќа денар поефтино.

  gOJDO, еб*чко ауто си спремил. Бандашот му личи па дури и таблиците не се заебанција. Ќе го анализирам аудиото. Колку троши + со тунингот? Дали доби на KW со ова?
   
 5. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,945
  12,247
  23 Јануари 2008
  Манга
  Во моментов изваден е K&N филтерот бидејќи прави премногу галама и се губи функцијата на фамилијарна лимузина...
  Инаку со поместеното палење се добива моќност на ниски и средни вртежи додека крајната моќност е иста или можда малку пониска. Во секој случај за секојдневна вожња се подобрени карактеристиките за 3-4%.

  Потрошувачката и зависи од тоа кој ја вози и каде. Јас не возам економично па така возејќи низ централното подрачје на Скопје каде има семафори на секои 200-300 метри, вадам просек од 14-15 литри плин/100km. На отворено и вадам 10-10.5, но повторно не возам економично туку 20-30km/h над дозволеното...
  Се изначудив кога другар ми ја возеше летово до Беломорска Македонија Грчка, наваму-натаму по втор крак на Халкидики и назад до Скопје. Извади неверојатен просек од 9l/100km плин. Но повеќе од 130km/h на автопат не ја крена.
  BTW, рачунај дека на плин троши 20% повеќе одошто бензин.
   
  На gokica и shifty им се допаѓа ова.
 6. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,317
  962
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  Модел: Mercedes Benz A160.
  Родено: 28 Ноември 1998 год. во Мак Аутостар во Скопје.
  Посвоено (од мене): 1 Април 2011 год. со поминати 112.600км.

  Мотор:1598cm3.
  Гориво: Бензин.
  Моќ: 102hp, 5250RPM, 150Nm/4000RPM.
  Максимална брзина: 180км/ч.
  Забрзување 0-100км/ч: 10.8с.
  Тежина: 1.115 кг.
  Должина: 3607мм.
  Ширина: 1720мм.
  Висина: 1575мм.
  Меѓуоскино растојание: 2423мм.
  Багажник: 391л.
  Гуми: моментално има 185/65/15, а треба да има 195/50/15.
  Менувач: 5 брзини, рачен.
  Потрошувачка (теоретски): град - 10.2л, отворено - 5.4л, комбинирано 7.2л.

  Опрема: ABS, BAS/ESP, ASR, Клима, Серво волан, Централно заклучување со далечинско, Електрика на ретровизори, Електрика на предни прозори, 4 воздушни перничиња (возач, совозач и 2 странични), Висинско подесување на седишта, Радио ЦД МП3...

  [​IMG]
   
  dejan_str, Gaston и на gokica им се допаѓа ова.
 7. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,830
  5,014
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Ова помалце од 2 години го имаме. Toyota Urban cruiser 1.33 бензинец, 105 коњски сили. Потрошувачка му е 7.5 литри град, отворено 6 литри. Многу е тивок, внатре се забораваш дека работи (Noctua 120mm), има вградено Eco систем за заштеда на бензин, кога застануваш со возилото се исклучува и се стартува само на квачилото за кумплунг :) Возилото е со 2-ра серија опрема. Исто така ги има сите тие додатни елементи за сигурно возење...ABS/EBD/VSC, 8 перничиња. Bluetooth за телефон, CD со MP3 подршка со 6 звучници, 2 високотонци напред кај шовершајбната, доле кај предните е двосистемски и на задните се вуфери. Комоцијата е фантастична, на задната клупа за седење, доле кај нозете ја нема таа стандардна преграда кај многу атомобили, значи подот е рамен од почеток до крај, многу комфор за тројца, но може и повеќе...Автоматска клима има, користам навигасицки систем оделно го купив и го лепам на шофершајбна. Менувач со 6 брзини.
  [​IMG]

  Ентериерот е ваков, само што кај мене на десната страна од воланот, на сликата е празна, кај мене стојат BlueTooth контролите
  [​IMG]

  Toyota Yaris 1.0 бензинец, 69 коњски сили. Потрошувачката му е околу еден литар помалку од Крузерот. 2002 година е купен, 10 безпрекорни години...stiil going strong and very silent (noctua 92mm). Фотографијата е од мобилен, мајка ми го сликаше дека е ставен на продажба.

  Фотографија0590.jpg
   
  Gaston, gokica, gOJDO и на уште 1 им се допаѓа ова.
 8. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,300
  887
  3 Декември 2008
  Машко
  Модел: Yugo Tempo 1.0E
  Произведено: Декември 1996 година Крагуевац
  Купено: Јуни 2007 година (Втор Газда)

  Мотор:903cm3.
  Гориво: Бензин.
  Максимална брзина: 140км/ч. (толку засега)
  Гуми: 165/80/13 Тигар Винтер.
  Менувач: 4 брзини, рачен.  [​IMG] [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На donis992, Tonino, Cika и уште 3 други им се допаѓа ова.
 9. Brutalic

  Brutalic
  Gaining Experience

  197
  94
  7 Септември 2012
  Машко
  Volkswagen Passat од амерички пазар, година: 2000
  Автоматик, 6 цилиндри, бензинец, со опција за касети :D

  Презадоволен сум од ова возило.

  2012-09-24 16.25.40.jpg

  2012-09-24 16.25.57.jpg

  2012-09-24 16.26.12.jpg

  2012-09-24 16.26.27.jpg
   

  Прикачени датотеки:

 10. тотето

  тотето
  Спамер

  695
  673
  4 oктомври 2011
  Машко
  За сега возам ова

  [​IMG]

  Карактеристики
  Купено: 2009
  Боја: црна
  Моќност: 1 коњ
  Брзини: 21
  Кочници: 2x дискови
  Амортизација: предна
  Потрошувачка: 1 сенвич/10км
  Емисија на гасови: зависи од горивото
   
  На Harrabed, k.viktor, tenkot и уште 11 други им се допаѓа ова.
 11. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,534
  3,444
  11 Декември 2008
  Машко
  MERCEDES E270 CDI AVANTGARDE

  [​IMG]

  Марка: MERCEDES
  Серија: 210
  Модел: Е270 CDI
  Опрема: AVANTGARDE
  Година: 2000
  Боја: сребрена металик
  Моќност: 170 кс (125 kw)
  Менувач: 6 степен мануелен

  Колата има фул опрема (авангард): седишта со перфорирана црна кожа, кожа на волан и мењач, 8 воздушни перничиња, ABS, ESP, темпомат (автопилот), електрично подесување на седишта и волан, двозонски климатроник, електрика на сите 4 стакла и ретровизори, тонирани стакла скоро како затемнети, команди на волан, фабрички спуштена со спортски изглед.

   
  На StalkeR, Brutalic, shifty и уште 4 други им се допаѓа ова.
 12. brasica

  brasica
  On your way to fame

  606
  918
  18 Април 2010
  VW Golf VI

  Работна зафатнина, Litri/cm³: 1,4 / 1390
  Макс. моќност, kW (КС) при 1/min: 90 (122) / 5000
  Макс. вртежен момент, Nm при 1/min: 200 / 1500 - 4000
  Менувач: 6-степен мануелен
  Тежина на празно возило: 1215kg
  Максимална брзина, km/h: 200
  Забрзување од 0-80 / 0-100 km/h: 6,5 / 9,5

  Опремата е Highline, се друго е stock. Нема уште две год. наполнето. До сега без проблеми и презадоволен.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  На Joco Ilievski, JunkieMKD, Gaston и уште 4 други им се допаѓа ова.
 13. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,903
  6,589
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Ваква имам ја 1.9D. Не е брза ама си оди. И со приколка од 200 кила си оди. И со приколка од 900 кила и си оди. И со приколка на плетвар и пак си оди, и влечев волво s60 до Битола и пак си оди :) и малце троши без терет.

  [​IMG]
   
  На Tonino му/ѝ се допаѓа ова.
 14. sumi

  sumi
  On your way to fame

  1,130
  740
  8 Април 2007
  Машко
  Моментално сум на:
  [​IMG]

  Zimovo sto ide ke bidam na drugo :)
   
 15. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  3,942
  3,553
  5 Декември 2009
  Машко
  Јас возам Тико од '96 та. Поминати многу... ама пак си тера кај што сакам. :)
   
 16. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,295
  2,341
  9 Февруари 2011
  Opel Astra 1.4T 140коња, тешка е 1503 кила скроз празна без капка гориво во неа.
  Опрема Cosmo, 18ки, спортска шасија, фабричка навигација, двозонска клима, џиџи миџи.
  Колава ја имам скоро 2 години, пу пу пу ни квар ни бутур ни некаков рикол имаше, нишо.
  На почеток трошеше као Сканија, сега после 20 000 падна на 10-11 градска со непроменет режим на возење. DSC01986_resize.JPG DSC01991_resize.JPG DSC01992_resize.JPG
   
  На Necromancer, MilanS87, gremlin и уште 9 други им се допаѓа ова.
 17. zorandesign

  zorandesign
  Баниран/a

  1,618
  672
  6 Јуни 2007
  За вожња и амортизација, т.е. удобност, од евтините ( ако може така да се каже ) , пежо владее. Господски автомобил за малку пари( во споредба со мерцедес. единствен бренд што ја нуди истата удобност). Додека за квалитет ,завршна изработка, трајност - исклучиво мазда и тојота. Имам и пежо 406 и мазда 323. Пежото може вода да му носи на мазда за квалитетот.
   
  На vLaCki му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Luidgi

  Luidgi
  On your way to fame

  861
  885
  24 Февруари 2008
  Моето омилено и единствено превозно средство е KTM Life One велосипед.
  [​IMG]
  Купено: 2011
  Боја: црна со портокалова
  Брзини: 24
  Кочници: Tektro V-brake
  Амортизација: Предна
   
  На StalkeR и zorandesign им се допаѓа ова.
 19. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,961
  3,089
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
 20. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,862
  1,396
  10 Август 2010
  Машко
 21. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,588
  5,113
  20 Април 2007
  Машко
  Како превозни средства во моментот ги користам следниве:
  Мојата кола, Peugeot 306, 1.6 бензин:
  [​IMG]

  И нормално мојот велосипед кој си го сакам највише на свет :)
  GT Transeo 4.0 Hybrid.

  [​IMG]
   
  gokica, zorandesign и на Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 22. daniel111

  daniel111
  Gaining Experience

  680
  333
  10 Август 2009
  :) Da ne ima nekoj memorija za foto aparat od 64gb, zatoa sto ako pocnam da gi slikam mojte prevozni sredstva ke mi treba dosta vreme i napor
  1. trotinet 1kom
  2.roushuli 1 kom
  3.roleri 3-4 kom
  4. velosipedi 4 kom
  5.mopedi 5 kom
  6.motori nad 250ccm - 1kom
  7.motori nad 650ccm 2 kom
  8.motori nad 1000ccm 1 kom
  9.avtomobili 2 kom
  10. avtomobili (old timeri)
  buba 1967 1kom
  volvo amazon 1962 1 kom + 1963 1kom
  opel Adam 1935 1kom
  Zasega mislam deka dovolno gi narediv
  samo kolku da se znae deka imam vozacka :)
   
  На Necromancer, zanzibar, Tonino и уште 6 други им се допаѓа ова.
 23. gokica

  gokica
  Модератор

  8,394
  10,169
  13 Јуни 2009
  Пофали се само со фотки од олдтајмерите.
   
 24. daniel111

  daniel111
  Gaining Experience

  680
  333
  10 Август 2009
  momentalno nemam PC na laptop sum no nabrgu ke zemam nekoe pa koga ke najdam na koj hdd se slikite ke postiram. inaku -volvo amazon 1962 1 kom + 1963 1kom
  se na plac vo Gevgelija no koga ke go rascistam dvorot ke gi donesam. a Opel adam 1934 e so Srbska soobrakajna pa e kaj Tatkomi na vikendica -od nego imam sliki samo vo kakva sostojba go zemav .no i tie treba da gi pobaram.A ednoto volvo amazon imam namera vakvo da go pravam ,samo sto mojte ne se
  karavan :( :
  View: http://www.youtube.com/watch?v=6BjI1lG2q4A

  View: http://www.youtube.com/watch?v=djguAxWPQJA&feature=endscreen&NR=1
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 25. m1st3r.0

  m1st3r.0
  Intern

  99
  12
  9 Јули 2012
  Машко
  [​IMG]
  скромно Hyndai accent 98 god , 1500cc
  го возам на плинче 8% ги јади низ град 6,5-7% отворено
  удобно за еб**е? НЕ ,освем да се наместиш во поза Г8
  .... то е то ,во иднина одам на ауди А6
   
  На StalkeR и gokica им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...