• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Превод на текст од Македонски ј. на Англиски ј.

anemane

Intern
14 март 2008
49
0
Здраво

Ве молам дали некој знае некој софтвер за превод на цел текст од Македонски јазик на Англиски јазик

Благодарам
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Постои таков софтвер, ама проблемот е што прави буквален превод на текстот и многу зборови губат смисла. Значи пак ќе треба рачно да се дотера.
http://translate.google.com/translate_t#
Имаш тука за превод од англиски на српски/хрватски, може тоа ќе ти помогне за да го средиш потоа на македонски.
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
Постои таков софтвер, ама проблемот е што прави буквален превод на текстот и многу зборови губат смисла. Значи пак ќе треба рачно да се дотера.
http://translate.google.com/translate_t#
Имаш тука за превод од англиски на српски/хрватски, може тоа ќе ти помогне за да го средиш потоа на македонски.

Не му врши тоа работа. Него му треба од македонски на англиски, не од англиски на македонски. Вака ќе треба на српски да го преведува па да го пастира на translate.google за да го добие преводот на англиски.
Нема логика.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Помешав брзините. Се извинувам. Google нема да му помогне.

Во секој случај, не постои софтвер (барем засега) кој ќе може како што треба да го преведе текстот. Проблемот е во буквалниот превод со што се губи смисла и во зборовите што имаат повеќе значење.
Во секој случај, ќе треба "рачно чешлање" на преведениот текст.
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
Помешав брзините. Се извинувам. Google нема да му помогне.

Во секој случај, не постои софтвер (барем засега) кој ќе може како што треба да го преведе текстот. Проблемот е во буквалниот превод со што се губи смисла и во зборовите што имаат повеќе значење.
Во секој случај, ќе треба "рачно чешлање" на преведениот текст.

Точно. Само рачно.
Ако не можеш сам, ангажирај некој преведувач доколку се работи за поголем текст. Само што не е бесплатно.
Сестра ми е филолог, ако веќе ти треба преведувач... но да не се рекламирам :D ти си знаеш што ти треба.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.663
Мислења
889.227
Членови
31.504
Огласи
34
Најнов член
formula-1
На врв Дно