• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Превод на голем документ

  • Ја почнал/а темата
  • #1

hemicharot

Intern
29 ноември 2017
71
27
Skopje, Macedonia
Здраво на сите,
само на кратко, и можеби е малку глупаво прашање, но сепак морам да прашам - како да преведам голем документ (200+ страни, или 100 000+ зборови) за бесплатно. Треба да го преведам од англиски на македонски, но не ми треба да е професионално преведен. Дури е и океј како google translate ниво на преведување. Ама проблемот е тоа што не успеав да најдам страна што не ми бара да го прекопирам цел документ и да морам да го форматирам од почеток или да го прикачам (нормално со file size limit) и да ми го врати како html plain text страна (google translate). Е сега прашањето ми е, дали постои нешто што ќе ми преведе документ и нема да ми бара да прекопирам 100 000+ зборови или да уништам форматирање со html, или барам многу?

thanks однапред
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,200
1,281
Google translate има лимит за преведување кога пастираш текст во него.
Пробај закачи го на твоја (или од другар) веб страна и пастирај го само линкот до неа во Google translate.

Во тој случај би требало Google translate да го преведе како и секоја веб страна (не сум сигуран дали за ова исто имаше некој лимит за карактери)

Во случај да не сака, сними ја како хтмл и повтори ја постапката,
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,093
1,185
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
OS
Windows 10 Pro
Лимитот е за copy/paste текст. До него има Documents аплоудирај го фајлот (max. 1 MB).
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,553
Мислења
820,394
Членови
28,214
Најнов член
vanadi
На врв Дно