• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Превод на форум

 • Ја почнал/а темата D
 • Време на почнување
 • Ја почнал/а темата
 • #1

D

Администратор
31 март 2007
3,292
2,000
www.iwmnetwork.com
Делови од форумот се преведени, а некои сеуште се преведуваат.

Доколку забележите било какви чудни изрази или зборови кои немаат никаква смисла, Ве молиме напишете тука.

Благодарам однапред! :cool:
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Во секој случај ќе забележиме чудни изрази бидејќи неможат да се преведат на македонски ама ај :)

Ако заприметам нешто ќе пишам ;)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

D

Администратор
31 март 2007
3,292
2,000
www.iwmnetwork.com
Во право си...

Колку си во право не си свесен... Македонскиов јазик некако не ни трпи технолошки термини и new age термини... чудни се..... За мал пример "Attachment" воопшто не е преведен, затоа што неам чуено друг збор на македонски да звучи ок...

У секој случај мислев ако некој примети нешто да тотално нема врска и да е тотална губажа... :cool:
 

mkhost

Intern
6 април 2007
14
0
mkhost.com
При "signup", кога се пополнуваат податоците за e-mail и слично доколку не е пишана лозинката или слично се јавува прозорче со порака која што е со знаци. Мислам дека треба таму да се подеси македонската поддршка.
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1,550
52
www.it.com.mk
da da... istoto go ima i na 'odlogiranje' ... preveduvachot zaebal malko, obekjashe kje zavrshi so prevodot do utre ;)

Stefan.
 

Ismet

Intern
7 април 2007
250
4
Jas naidov na edna greska vo prevodot a taa koga mi stigna e-mail za aktivacija pisuvase vaka "Thank you for registering at the Македонски ИТ форум. Before we can activate your account one last step must be taken to complete your registration."
imase i na kraj od mailot vakvi greski a imase i vo drugiot mail sto mi stigna posle za dobrodojde nekoi vakvi hieroglifi :).
Za zal jas i pokraj moite kriptografski sposobnosti za desifriranje ne uspeav da procitam sto pisuva :D
Ova sigurno e nekoja tajna poraka :p
Inaku kolku za informacija ova mi stigna na gmail.

Pozz.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,801
78
Zabelezav eden propust koga se logiram.Koga go vnesov korisnickoto ime i lozinkata se pojavuva poraka koja pozeluva dobredojde i veli deka ke me prenasoci vednas na forumot.E citajki go tekstot zborot Ве bese napisan so golema bukva В a mislam deka treba da bide malo в.Pozdrav
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

D

Администратор
31 март 2007
3,292
2,000
www.iwmnetwork.com
Zabelezav eden propust koga se logiram.Koga go vnesov korisnickoto ime i lozinkata se pojavuva poraka koja pozeluva dobredojde i veli deka ke me prenasoci vednas na forumot.E citajki go tekstot zborot Ве bese napisan so golema bukva В a mislam deka treba da bide malo в.Pozdrav
63) При лично обраќање од почит, заменките вие, ваш и нивните форми се пишуваат со голема почетна буква:
Го примив Вашето писмо и особено Ви благодарам... - Дозволете да Ве замолам...
Но кога со овие заменки се обраќаме до повеќе лица, до установи и сл., тие се пишуваат со мала буква:
На ваше барање ви доставуваме... и ве молиме исплатата да се изврши...
64) Од почит може и заменките ти, твој да се пишуваат со голема почетна буква.

Интересен и корисен линк:
http://www.amfiteatar.info/index.php?option=com_content&task=view&id=152&Itemid=60
 

A^1^T^E^A^M

Баниран/a
18 април 2007
393
2
brmbrm.blog.com.mk
На главната страна на форумов, кај што пишува на која дата е испратен постот, тие што се повеќе од 1 месец... ги пишува на англиски

Exclamation Правила на форумот
Andrijeski
8th June 2007 Отиди до последното мислење
 

efto

Gaining Experience
19 април 2007
322
277
Не е преведен овој дел од контролниот панел:

Images In Posts
This forum automatically resizes images which are too large. Please choose here how you would like to view the enlarged images.
Images In Posts:
Default (Enlarge in same window)
Keep original size
Enlarge in same window
Open in same window
Open in new window

Maximum width
Images wider than this width will be resized. Enter 0 to allow all widths, or leave the field empty to use the default value of 640.

Maximum height
Images taller than this height will be resized. Enter 0 to allow all heights, or leave the field empty to use the default value of 0.
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Jас го забележав и ова, кога пребарував теми..
vBulletin порака
The search term you specified (и) is under the minimum word length (4) and therefore will not be found. Please make this term longer.

If this term contains a wildcard, please make this term more specific.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #19

D

Администратор
31 март 2007
3,292
2,000
www.iwmnetwork.com
Jас го забележав и ова, кога пребарував теми..
vBulletin порака
The search term you specified (и) is under the minimum word length (4) and therefore will not be found. Please make this term longer.

If this term contains a wildcard, please make this term more specific.
Средено.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #20

D

Администратор
31 март 2007
3,292
2,000
www.iwmnetwork.com
Не е преведен овој дел од контролниот панел:

Images In Posts
This forum automatically resizes images which are too large. Please choose here how you would like to view the enlarged images.
Images In Posts:
Default (Enlarge in same window)
Keep original size
Enlarge in same window
Open in same window
Open in new window

Maximum width
Images wider than this width will be resized. Enter 0 to allow all widths, or leave the field empty to use the default value of 640.

Maximum height
Images taller than this height will be resized. Enter 0 to allow all heights, or leave the field empty to use the default value of 0.
Средено х2. ;-)
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
И ова :D:D
The following errors occurred with your search:

1. Sorry - no matches. Please try some different terms.
 

efto

Gaining Experience
19 април 2007
322
277
Дали се планира да се преведе делот со ЧПП (често поставувани прашања)?
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Isto taka na angliski e i:Display only day and month of birth koga ke se registerirame, pa tamu kaj vozrasta :LOL::LOL:

I + koga ostavam svoe mislenje.... Posting quick reply. Please wait.
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Vo Koj e on-line, najdolu ima da vidis kogo da go ima vo lista, clenovi ili gosti, a za da vidis treba da stisnes "Displej", sto bi mozelo da se zameni sto Prikazi... ili nesto slicno...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,971
Мислења
853,798
Членови
29,613
Најнов член
mmx1990
На врв Дно