• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Преведувачи и интерпретери

Pepsi Man

Intern
1 март 2008
171
21
pepso.blog.com.mk
Програмите на вишите програмски јазици не можат директно да се извршуваат на компјутерот. За таа цел се потребни посебни системски програми, што ќе извршат нивно преведување на машински јазик со компајлери(анг. compiler). Секој програмски јазик има свој компајлер. Програмата напишана на виш програмски јазик се нарекува изворна програма (анг. source program), а преведената машинска програма се нарекува (анг. executive program). Преведувањето шематски се претставува:

4hw2uf.png

Преведената програма е извршна и може веднаш да се изврши, но обично се сместува на некоја надворешна меморија за оттаму да се повика и да се изврши по потреба. Инаку, не е редок и случајот кога изворните програми директно се извршуваат без да се преведуваат во извршни. Тоа се прави со други системски програми, наречени интерпретери. Интерпретерите не прават машинска форма на изворната програма, туку секвенцијално ги интерпретираат и ги извршуваат нејзините наредби. Притоа, влезните податоци се читаат тогаш кога се потребни. Интерпретирањето на програмата може да се претстави како на шемата:
23gzs7o.png 

Maki

Intern
29 февруари 2008
135
3
Браво, одличен текст, уште да додадеш зошто и кај се користат интерпретирани јазици, кои се придобивките и маните и кои се попознатите јазици.
А оваа пораката може да се самоуништи по достава за да не ја грди статијата :)
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
хммз.. Ако добро се сеќавам, слични дефиници имаше во учебникот за трета година по Програмски Јазици или слично..

Освен тоа од Маки можеше да додадеш и кои се најпознати компајлери на попознатите програмски јазици како c, c++ ..

Anyway.. :bravo:
 

Pepsi Man

Intern
1 март 2008
171
21
pepso.blog.com.mk
Не се баш слични, а тоа е што имам „учено“ од учебник, поточно прочитано 2-3 пати и е за 2 год.

утре тоа ќе додадам, сеа идам на спиење
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.268
Членови
31.480
Огласи
19
Најнов член
moka77
На врв Дно