• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Претворање на Glossy Finish пластика во Matte Finish

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,342
3,544
Битола
Здраво дечки,

Си кажува насловот. Имам некои хардверски елементи со glossy finish коишто сакам да ја зачувам бојата но matte finish да ги претворам. Имате идеја како? Да не има некој matte finish spray, итн?
 

The_Witch_Hunter

Practice makes perfect
23 мај 2012
860
1,906
The_Witch_Hunter's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 7 5800X | be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
ROG Strix B550-F
Storage
Samsung SSD 970 EVO 1TB | WD Purple™ WD20PURX RAID 0 4TB
PSU
Corsair HXi Series™ HX1000i
RAM
HyperX® Predator 32GB DDR4-3600 C17
Video card
NVIDIA® GeForce RTX™ 3090 TUF OC
Case
Corsair Carbide Series® Air 540
Mouse
ASUS ROG Pugio II
Keyboard
ASUS ROG Claymore
Audio
Creative A250 | ROG Strix Go Core
Monitor
Alienware 38 Curved Gaming Monitor - AW3821DW
OS
Microsoft Windows 10 Pro
  • Ја почнал/а темата
  • #5

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,342
3,544
Битола
Исто така, да додадам. Имам стари мауси неколку и сакав да ги подарам на пријатели, меѓутоа знаете тие почнале како мат а завршиле глоси на местата каде се допирани од прсти (мат финишот се има излуштено од употреба и масла што лачи кожата). Па, да видам некој од горенаведениве методи ако можам да искористам за да го „израмнам“ финишот (да биде секаде мат како што беше).
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,192
5,752
Мелмак
Исто така, да додадам. Имам стари мауси неколку и сакав да ги подарам на пријатели, меѓутоа знаете тие почнале како мат а завршиле глоси на местата каде се допирани од прсти (мат финишот се има излуштено од употреба и масла што лачи кожата). Па, да видам некој од горенаведениве методи ако можам да искористам за да го „израмнам“ финишот (да биде секаде мат како што беше).
За површини шо ќе бидат користени (wear and tear) само фарбање. Винил за компоненти као графички и ссд-а пример ако ти е за естетика некоја.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

MadBuldog

Gaining Experience
22 јуни 2008
168
411
Скопје
MadBuldog's setup  
Processor & Cooler
DT R7 3700X / LT 6700HQ
Motherboard
DT Gigabyte AORUS X570 Elite / LT Alienware 17 R3 Laptop Motherboard with i7 2.6GHz Quad Core CPU - DVV6W
Storage
DT Samsung 970 EVO 500 GB, Samsung 860 QVO 1 TB / LT Kingston A100 480 GB
PSU
DT Gigabyte AORUS 850W / LT Alienware 280W
RAM
DT 32 GB G-Skill DDR4 CL16 3200 Mhz / LT 16 GB G-Skill DDR4 SO-DIMM 2400 Mhz
Video card
DT AORUS GeForce® GTX 1070Ti 8G / LT GeForce® GTX 970 3G
Case
DT NZXT H510 Elite / LT Alienware 17 R3 + Alienware Graphics Amplifier
Mouse
DT Alienware Elite Gaming Mouse AW959 / LT ROCCAT Nyth
Keyboard
DT Alienware Pro Gaming Keyboard AW768 / LT ROCCAT ISKU FX+
Audio
DT Alienware Wireless Gaming Headset AW988 / LT ASUS STRIX PRO 2.0
Monitor
DT / LT Alienware 25 Gaming Monitor AW2518HF + LG 29UM67-P 29" Ultra Wide
OS
DT/ LT Windows 10 Pro
Да се надоврзам на муабетов, кај има 3M винил локално?
PVC (polyvinyl chloride) фолии може да најдеш во Ситографика и во Прографика , најчесто таму може да се најде дека имаат продавници, и дека на големо увезуваат иако има и кај многу други продавници/компании што вршат печатарски услуги. Е сега не се баш 3М фолиите, можно е да користат од 3М лепила за фолиите, но се од реномирани производители (Avery-Zweckform е Германско/Канадска компанија во Ситографика, Kemica е Италијанска компанија во Прографика).

Ситографика
Прографика
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,803
Мислења
850,741
Членови
29,490
Најнов член
cadi1
На врв Дно