• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Press F1 to continue...

Статус
Затворена за нови мислења.

GargamelX

Intern
19 јануари 2008
51
1
Помогнете во ова мала работа ама сепак досадна:lut2:
Кога ќе го приклучам PC'то ми излегува да притиснам F1 за да продолжам да влезам во Windows.
Сакам да влегувам како и секогаш без никакви зафрканции...
Пред 3 год. бев еднаш да ми го форматират PC'то имав иста таква зафрканција ама форматерот како што паметам ја отстрани преку Biosoft, ама за жал не ми текина како ја отстрани и затоа ве молам да ми помогнете. Мислам дека не е некоја тешка работа, само кога не ја знаеш е претешка.

Ви благодарам на сите!:bye1:
 

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
Floppy имаш или немаш оти мене ми бараше да притиснам F1 кога немам Floppy
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Кога ти бара да притиснеш F1 за пра продолжеш или се ресетирани сетинзите во биосот или пак некој уред не работи како што треба па бара F1... А како што гледам и од другата тема што си ја постирал изгледа ти се ресетирани сетинзите во биосот

И кога ти бара да кликнеш F1 обично пишува зошто треба да се клика, види па ни кажи што пишува
 

GargamelX

Intern
19 јануари 2008
51
1
Да пишува ама штета што сега тој проблем го немам зошто му направив формат на PC'то. Но и пред тоа сум му правел формат ми се појавуваше.
Јас мислам дека ова нема врска со другава тема зошто сега тоа не се појавува само се појавува тоа сто го постирав на другата тема.
А ова сакав да знам ако ми се појаве пак што да сторам и имам пријатели што го имаат истиот проблем.:(
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.365
197
Да пишува ама штета што сега тој проблем го немам зошто му направив формат на PC'то. Но и пред тоа сум му правел формат ми се појавуваше.
Јас мислам дека ова нема врска со другава тема зошто сега тоа не се појавува само се појавува тоа сто го постирав на другата тема.
А ова сакав да знам ако ми се појаве пак што да сторам и имам пријатели што го имаат истиот проблем.:(
Od drugata tema gledam deka BIOS-ot ti e zafrknat. Zemi flesuvaj go preku botabilna disketa. Na drugata tema ti pisav podetalno!:bye1:
 

GargamelX

Intern
19 јануари 2008
51
1
И кога ти бара да кликнеш F1 обично пишува зошто треба да се клика, види па ни кажи што пишува
Еве денеска ми се појави тој проблем со F1 пак.Јас за него зборувам тој ме демне. Вака ми пишува:

Phoneix-AwardBIOS v6.00PG
Copyright (C) 1984-2004
Phoneix technologies, LDT.
Main processor : Intel (R) Celeron (R)
CPU 2.93 GHz (133x22.0)
memory testing : 262144 OK

HOST/DREAM frequency is 133/166 MHz
AGP/PCI frequency is 66/33 MHz
IDE Channel 1 Master : Maxtor 6Y080L0 YAR41BW0
IDE Channel 1 Slave : None
IDE Channel 2 Master : HL-DT-STDVDRAM GSA-4120B A102
IDE Channel 2 Slave : HL-DT-STDVD GDR8163B 0L23

IDE Channel 3 Master : None
IDE Channel 4 Master : None

CPU is unworkable pr has been changed.Please recheck - CPU Softmenu

Pres F1 to continue, DEL to enter SETUP
08/17/2004-i848P-W83627H
:D
 

drowsy

Intern
11 април 2007
229
6
Probaj reset na biosot na default - so baterijata tak tak;>.
Toa ke ja izbrishe memorijata taka da ke se vrati na staro.
Vlezi namesti default bla bla > Save As ... i restart pa vidi mozhe da pomogne.
A toa pogore shto e spomnato da go fleshuvash Biosot ne bi ti preporachal...
Neka toa ti bide epten posledno reshenie zashto e premnogu rizichno.
Dokolku zastane
procesot pri fleshuvanje od nekoja prichina ke mozhesh Pc-to da si go stavish u vitrinata kako suvenir.
 

GargamelX

Intern
19 јануари 2008
51
1
Само за среќа сам го решив со помош на тоа што го прочитав "CPU is unworkable pr has been changed.Please recheck - CPU Softmenu"
Еве за тие што имаат или што ке имаат ист проблем:
BIOS->SoftMenu Setup
Вака ми беше:
1.CPU Operating Speed - User Defined
-----
-----
2.CPU Power Sipply - CPU Default (Неточно!!!)

Ама ова под бр.2 не требало така, туку:

1.CPU Operating Speed - User Defined (останува исто )
------
------
2.CPU Power Sipply - User Defined (вака треба да биде)
->F10 -> Save па ке се рестартира PC'то ке дојде каде што е SafeMode а вие ке почекате на Norlally Windows каде што ви се одбројуваат секунди(30) одкога ке завршат ке влезете во Windows ке го исклучите PC'то па следното стартување вие нема да имате никаков проблем со F1.


Ви благодарам на сите што ми помогнавте!:):):)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42.984
Мислења
890.295
Членови
31.719
Огласи
222
Најнов член
Cicoblageeeeee
На врв Дно