Препродавање темплејти!?

^Predator

Intern
12 март 2008
293
18
Фацата ми падна кога ја видов страната http://www.webrevolucija.com!!! "Фирма" која што изработува web сајтови, логоа, flash интра од туѓи темплејти! Превземале голема сума темплејти од http://www.templatemonster.com/ (побарај на quciksearch и ги има во украдена верзија) и ги продаваат туѓите работи на нашите неедуцирани македоници по 15 000 денари. Па дури и начинот на плаќање му е таков што првен треба да уплатиш 30% кеш, они да го купат(ако веќе го немаат темплејтот) и од кога ќе ти го досуредат ти ги земаат и останатите 70%.

Логоата ги продаваат по цена од 1500 денари, а на templatemonster цената е по 15-20$. Само го менуваат текстот на логото, и ти го продаваат 1000 денари поскапо!! :ua:
 

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
Тоа е интернет шверц комерц ! Го има и во аналогниот па и во дигиталниот свет за жал.
Мислам дека Македонија има сајбер полиција ?
Сепак не сме сигурни дали е ова криминал , можеби ги купуваат легално со лиценца па ги преуредуваат и препродаваат на македонски јазик .
 

^Predator

Intern
12 март 2008
293
18
Ама копирање на услугата со туѓи темплејти е максимално бедно. Ако веќе сакале да прават слична страна нека направат свои темплејти и крај. А препродавање на логоа чија вредност е 15$ за 40$, менувајќи го само текстот каде што стои CompanyName во името на фирмата, е веќе шверц комерц!
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,003
515
www.ibiz.mk
znaes kolku e legalna kopija na TM za da mozes da pravis sto sakas so nea pa duri i da ja preporadava
poveke od 2000$

ovaa treba da se prijavi premnogu e ocigledno seto toa a i uste drzavata da ne reagira na toa
 

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
ова е извадок од правилата на templatemonster.com

5) Can I resell the templates I bought the developers license for?
No, you can not resell the templates as is. You can only sell them as the integral part of your new product.


Значи ако направат цел сајт со темплејтот смеат да го продадат тоа .

Со други зборови ако ја имаат таа "developer license" - дозвола за модифицирање , тогаш можат да ги едитираат темплејтите и да ги продаваат , е сеа мислам таа дозвола е нешто поскапа од регуларната дозвола .
 

^Predator

Intern
12 март 2008
293
18
А башка и не кажуваат што всушност прават во секциите како контакт и прашање, туку едноставно велат вие само платете толку и толку и ќе имате веб страна. Барем можеле да објаснат вака и вака. Преработуваме темплејти од таму и таму...
 

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
Инаку да се доискажам ни мене не ми се свиѓаат вакви неоригинални темплејти , може да се случи тој истиот темплејт да го видиш на 2-3 сајта што ги посетуваш ЛОЛ не би ми било пријатно тоа ...
 

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
Гледам и за министерство направени сајтови .. хммммм
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,003
515
www.ibiz.mk
Kako sto vidov imaat objaveno mnogu templejti zboruvame za golema suma na pari dokolku gi platile a ne gi site tie raboti
nema sto da go krijam brojot

a i toa e lesno kupi vip ili frog karticka od trafika :D
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
За жал, не се ни први ни последни што заработуваат на ваков начин :)

Дури и многу поголеми компании во Македонија го прават истото. Како пример би ги посочил ОН Нет, кои користеа темплејти од monstertemplates за 90% од сајтовите што јас ги имам видено а се нивно дело :)

Многу муштерии може да не го знаат овој факт, ние можеме само да придонесеме за зголемување на нивната свест, преку вакви дискусии и слично :)
 

^Predator

Intern
12 март 2008
293
18
Многу муштерии може да не го знаат овој факт, ние можеме само да придонесеме за зголемување на нивната свест, преку вакви дискусии и слично :)

Со таква цел и ја отворив темата, бидејќи како што видов "фирмата" успешно продала неколку темплејти, ги хостирала, па дури и ги ставила во своето портфолио со кое се величат дека направиле нешто уникатно и многу јако.
 

pudge

Intern
28 ноември 2007
128
1
krivo vi so nekoj prai pari pa mrcite ....

pisue li na sajtot deka moras da kupis od kaj niv?
koj im e kriv na tie so neznaat, ima premnogu firmi vo zemjava so se bavat so drugi nelegalni prepodavanja pa nisto ...

od dosada se otvaraat vakvi bezveze temi.
 

Drash

Intern
14 јули 2007
252
3
Па можеле малку барем главната страна да ја средат а не да има мешање на јазици како на пр. „За детален преглед кликнете на ...Details“. Разбирам „Брендинг“ и „Адвертајзинг“ ама ова...
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
krivo vi so nekoj prai pari pa mrcite ....

pisue li na sajtot deka moras da kupis od kaj niv?
koj im e kriv na tie so neznaat, ima premnogu firmi vo zemjava so se bavat so drugi nelegalni prepodavanja pa nisto ...

od dosada se otvaraat vakvi bezveze temi.

Не е работата во тоа дали некому му е криво :p ..

Никој не им е крив на тие што незнаат, ама ова е едно од местата каде што луѓето можат да дознаат..

Не разбирам зошто тебе ти смета темава, да не си дел од нивниот тим?

Добро е да се знае за нешто, па ако некој сака да купи, нека повели. Не сите имаат знаење да едитираат темплејт и слично, меѓутоа добро е да знае дека тоа што го купува не му е оригилано, туку веќе продадено на илјадници други корисници (и за многу пониски цени) :)
 

pudge

Intern
28 ноември 2007
128
1
hahah mora da sum od nivniot tim pa za da mi smeta?
onaka mi e bezveze temata :)

pametniot pred da naprai neso, istrazuva.
 

D

Администратор
31 март 2007
3,434
2,374
www.iwmnetwork.com
hahah mora da sum od nivniot tim pa za da mi smeta?
onaka mi e bezveze temata :)

pametniot pred da naprai neso, istrazuva.

За жал има многу луѓе кои или немаат време да истражуваат или пак имаат доверба во компаниите, па така некој кој сака веб сајт а не се разбира од интернет би дал ххх евра за да биде измамен на ваков начин - со темплејт кој реално вреди 20 долари и кој го користат неколку стотици луѓе.

Добро што е отворена оваа тема каде што многумина ќе можат да прочитаат која е вистината.
 

pudge

Intern
28 ноември 2007
128
1
ajde neka bide taka.

prvo kako mozete da nabeduvate firma bez fakti, od kaj znaete deka vo taa firma ne raboti nekoj covek od http://www.templatemonster.com/ i deka gi zema bespari, moze si imaat nekoja zdelka napraeno.

Логоата ги продаваат по цена од 1500 денари, а на templatemonster цената е по 15-20$. Само го менуваат текстот на логото, и ти го продаваат 1000 денари поскапо!!

moze imaat skluceno dogovor, deka ke gi prodavaat nivnite templejti i 1000 denari ke imaat kar.

iznesete fakti sto bi rekol D :)
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
24
Страната им е катастрофа. Не знаат ни еден енкодинг да подесат.

Иначе.... за „препродавање“ на темплејтите... не гледам ништо спорно.

Значи.... некој клиент сака таков темплејт, меѓутоа и да го купи од http://www.templatemonster.com/ нема да знае да го имплементира. Така да не гледам нешто спорно во тоа некој да ти наплати за услуга.
 

^Predator

Intern
12 март 2008
293
18
moze imaat skluceno dogovor, deka ke gi prodavaat nivnite templejti i 1000 denari ke imaat kar.
iznesete fakti sto bi rekol D :)

Еве ова стои на страната на templatemonster:

If you choose 'Unique price', it guarantees that you are the last person to buy this template. After the exclusive purchase occurs the template is permanently removed from our sales directory and is never available to other customers again. Only you and people who bought the template before you will own it.

Note: Nevertheless, you can't redistribute or resell templates either after NON-UNIQUE or after UNIQUE purchase.

Ако не си видел unique price се движи околу 2000евра. Сакаш да ми кажеш дека имаат договор, т.е. дека купиле 500 темплејти? И зошто ако ги купиле истите ги нудат и templatemonster? Ај сеа ти одговори ми на овие прашање.
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Види, мене ако ме прашаш може да прават нешто на овој начин: Kлиент од мк си избира темплејт, дечките од сајтот го купуваат од templatemonster за сума х, му го средуваат на клиентот, и му го продаваат за сума 2х.
Тоа би му дошло како сега јас да купам темплјет од template monster и потоа да му го дадам на некој друг да ми го среди (затоа што може јас не знам html, css, flash) и да му дадам пари и на него...
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
Види, мене ако ме прашаш може да прават нешто на овој начин: Kлиент од мк си избира темплејт, дечките од сајтот го купуваат од templatemonster за сума х, му го средуваат на клиентот, и му го продаваат за сума 2х.
Тоа би му дошло како сега јас да купам темплјет од template monster и потоа да му го дадам на некој друг да ми го среди (затоа што може јас не знам html, css, flash) и да му дадам пари и на него...

Се согласувам :bravo:
Само работата е дали клиентите знаат дека е тоа темплејт кој го имаат уште 1000 други веб страни и не е направен од дечките од сајтот..
 

^Predator

Intern
12 март 2008
293
18
Абе убаво напиша MetalGear. Клик тука за да ти стане појасно:
http://www.templatemonster.com/unique.php

Работата е што тоа е НЕЛЕГАЛНО! Тие ги нудат нивните темплејти. Нигде не пишува ние досредуваме готови темплејти, туку ние изработуваме веб сајтови.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,047
Мислења
870,755
Членови
30,378
Најнов член
Dropshipling
На врв Дно