1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Препораки и совети за избор на монитор

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од Lokvan, 24 Февруари 2016.

 1. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,634
  3,649
  12 Јануари 2016
  Машко
  Ми треба помош во избор на нов монитор. Веќе подоста време не пратам новотарии во хардвер, и не сум во тек - иако последниве неколку недели гледав да се информирам донекаде.

  Тоа што го знам е следново, сакам IPS монитор, брзината на освежувањето не е небитна но е споредна во однос на квалитетот на приказот на сликата. Би сакал екранот на мониторот да е glossy но тоа е споредно, не е голема пречка и matte или нешто на средина. Дијагоналата ~24", но може и 23". Се мислам и за 27", и малку се плашам дека е преголем (пингвин ефект со шетање на главата лево-десно), ќе прошетам деновиве да разгледам малку иако не е исто да разгледуваш монитор на излог и на работна маса.

  Буџетот е прилично растеглив, од една страна би сакал да поминам поевтино (претпочитам best-buy производи) но од друга страна не сакам да штедам на хардвер кој подолго се користи и е главен интерфејс кон компјутерот.

  Намената е сваштаристика, никакви посебни побарувања. Понекогаш сакам да играм игри, но се поретко. Од тој аспект немам некои специфични реални потреби, но едноставно сакам монитор со добар квалитетен приказ и на кој ќе може да се поигра без некој изразен блур или инпут лаг.

  Значи многу дилеми, а само еден избор. :)
  Ќе бидам благодарен за секакви предлози, и мислења.


  Неколку конкретни прашања:
  - Мислење за LG 23MP47HQ (ми го нудат за интересна цена)
  http://www.lg.com/us/monitors/lg-23MP47HQ-P-led-monitor
  Знам дека мониторов има само HDMI од дигиталните приклучоци, и тоа не ми е проблем. Имам и добар статив од друг монитор. Ме интересира најмногу квалитетот на приказот на сликата.


  - Колкава е реално разликата во квалитетот на приказот меѓу DELL 23.8" P2414H и DELL 24” U2412M?
  Разликата во (вертикалната) резолуција, и работите како додатни портови за поврзување, усб портови, статив со менување висина и ротација, итн - не ми се од посебно значение.


  - Каде е позиционирана S серијата на Dell, во однос на P и U ?


  - Препорака за монитор од Dell S серија, и мислење за
  Dell S2415H и за Dell SE2716H. И генерално општи препораки и совети за наведените или било кои други монитори, по ваше лично видување. :)  П.С. Извинување за ѕидов од текст, почнав со намера да биде краток и концизен. Потфрлив и во двете намери. ;)
   

Сподели

Вчитување...