1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Препорака за звучници.

Дискусија во форумот 'Видео и аудио продукција' започната од optimusdarko, 16 Мај 2016.

 1. optimusdarko

  optimusdarko
  Intern

  11
  2
  6 Јануари 2012
  Машко
  Е вака, ми дојде при рака Denon AVR-1801 од другарче, сакам да го сместам во соба голема некои 12квадрата, па ми треба помош околу звучките, да биде таман за собчето, би сакал да биде нешто 5.1 и да биде претежно за филмчиња сетап, помалце ќе се слуша музика. Препорака од вас ? Прајз рејнџ да биdе таман за помала соба сепак :rolleyes:.
  Благодарам однапред
   
 2. dzunko

  dzunko
  Gaining Experience

  319
  265
  26 Септември 2007
  Машко
  До која цена да биде , пример до 30000 ден ? Или повеќе ?
   
 3. optimusdarko

  optimusdarko
  Intern

  11
  2
  6 Јануари 2012
  Машко
  Дa, би дaл дo 500е мaксимум.
   
 4. Astro

  Astro
  Guru

  6,266
  8,662
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Чим до 500 евра ондак Gembird ќе ти завршат работа... или евентуално Hantol имаат убави :p
  Како се викаше оној во трговскиот во Капиштец позади Беверли што е? Гледав таков убав сетап JBL ако не се лажам за Нова година ама не се решив да земам.
   
 5. optimusdarko

  optimusdarko
  Intern

  11
  2
  6 Јануари 2012
  Машко
  Зец електрoникс?
   
  На Astro и Oktar им се допаѓа ова.
 6. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,448
  10,321
  23 oктомври 2012
  Машко
  Јас би го избегнал зец, а и греота е да го спариш денонот со некој ЏиБиеЛ. Иди на 3.1 сетап, предни, центар (ОБАВЕЗНО за филмови) и вуфер. Барај во АлфаАудио ако имаат останато нешто од старата серија, им беше на распродажба.
   
  Daniel86, igor_xxxx и на dzunko им се допаѓа ова.
 7. dzunko

  dzunko
  Gaining Experience

  319
  265
  26 Септември 2007
  Машко
  Ако имаш буџет до 500 евра остај Gembird, Hantoli i Logitechi и некои такви останати играчки од кои ќе те боли главата само. Оди види во АлфаАудио , или Аудио Центар, па дури и во ЗЕЦ или Нептун , ќе ти состават некој културен нискобуџетен сетап од фирмите на MonitorAudio , JBL, Mission итн. Ако не ти стигаат пари сeга купи само два предни звучници , по можност Floor-Standing ,па потаму ќе земиш центар и задни .Можи да размислиш и за целосен стетап , пример како ова :
  https://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=1_62_195&product_id=215954
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 8. optimusdarko

  optimusdarko
  Intern

  11
  2
  6 Јануари 2012
  Машко
  Па да, баш размислував на дел по дел, бар да вложам во убави звучки, а за ЗЕЦ го избегавам тој во ГТЦ , типот што работи со косицата некако како да не му се продава :D, Благодарам енивеј на сите
   
 9. igor_xxxx

  igor_xxxx
  Practice makes perfect

  1,244
  1,384
  10 Септември 2010
  Покрај местава што ти ги кажаа, можеш да одиш и до Визион, позади Џеваир кулите во Аеродром.Увозници се за PSB и Genelec, имаат интересен избор и добри цени, можеш да видиш и нешто од PSB.
   
  На Gaston му/ѝ се допаѓа ова.
 10. optimusdarko

  optimusdarko
  Intern

  11
  2
  6 Јануари 2012
  Машко
  Добре добре, него што звучки би возело без преоптоварување појачалово да ме просветлите ако знаете :D
  Спецификации:
  Front............. 70 W + 70 W (8 ohms, 20 Hz - 20 kHz, 0.08 % THD)
  105 W + 105 W (6 ohms, 1 kHz, 0.7 % THD)
  Center .......... 70 W (8 ohms, 20 Hz - 20 kHz, 0.08 % THD)
  105 W (6 ohms, 1 kHz, 0.7 % THD)
  Surround ...... 70 W + 70 W (8 ohms, 20 Hz - 20 kHz, 0.08 % THD)
  105 W + 105 W (6 ohms, 1 kHz, 0.7 % THD)
   
 11. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,966
  2,942
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  А, од лично искуство да ти кажам да идеш на стерео, 5.1 ти е стварно некако непотребно. Квалитетни 2.0 стубови ќе го разнесат секој 5.1 сетап и во ефекти и во звук во детали чистина.
   
  На Nem_Akata и Oktar им се допаѓа ова.
 12. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,448
  10,321
  23 oктомври 2012
  Машко
  Зависи, не е баш така црно-бело... баш за филмови би рекол дека без центар, гледањето филм е мака (ја имав). Дури и би рекол дека центарот е понеопходен од вуферот.
   
  На vlavot му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,395
  2,487
  9 Февруари 2011
  Носат сеуште NAD?
   
 14. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,715
  7,090
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Се слагам со Ратко, 3.1 е минимум ако сакаш да гледаш и филмови, мислам да слушаш, дијалогот оди преку центарот, со 2.1 може да имаш проблеми со филмови, пушташ погласно за да чуеш тивок дијалог, и одеднаш ќе ти тресне некој ефект да те извади од гаќи, поготово ако е касно навечер, баш е непријатно за гледање.
   
  На igor_xxxx и Oktar им се допаѓа ова.
 15. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,966
  2,942
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Ја мислам дека гледање филмови без центар не е мака воопшто, туку е мака гледање филмови на нискобуџетни стерео звучници и некој крш од засилувач шо ги напојува.
  Мислам дека солидни 3 или 4 way speaker подностоечи има партали да го направи некој мидрејнџ центар иако има цел канал дедиќејтед на него.
  5.1 е маркетинг коа станува збор за доловување на звуци и гледање на филмови.
  Ти гарантирам дека иста цена споредено 5.1 и иста цена подностојечи 3 way звучник ќе имаш громотевици и деталност на говор каде 5.1 не можат да им се доближат на подностојечите.
   
 16. igor_xxxx

  igor_xxxx
  Practice makes perfect

  1,244
  1,384
  10 Септември 2010
  Мислам дека носат, пред некој месец бев да слушам едни Genelec и PSB кои што беа врзани на нови NAD стример и појачало.Овие беа највисоката класа мислам, ама сигурно може и другите серии да се земат.
   
  На Gaston му/ѝ се допаѓа ова.
 17. igor_xxxx

  igor_xxxx
  Practice makes perfect

  1,244
  1,384
  10 Септември 2010
  Такоџе, истата мака јас ја имам за филмови гледање, навечер не ми е пријатно воопшто на 2.0 сетап.За музика е одлично, ама за филмови без центар не ми е тоа тоа.
   
  На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,448
  10,321
  23 oктомври 2012
  Машко
  @vlavot, зборам од искуство, ако сакаш да пушташ филм што е долби и што звукот му е 5.1, колку сакаш прај му финти со апмиксинг и даунмиксинг, секад ке имаш проблем и немаш универзален сетинг. Неизбежен е центарот. А ако симињаш кино снимки, сеедно ти е.

  @Daniel86 - добар, добаааар :D :D :D
   
  Daniel86, vlavot и на igor_xxxx им се допаѓа ова.
 19. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,966
  2,942
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Бе јесте, да со центар на посебен канал ќе имаш говор без измешани звуци.
  Но да се вратам на првичниот пост, за 500 еур јас мислам дека 2.0 ќе му врши повеќе работа и во филмови, во споредба 500 еур за 5.1 каде имаш центар, 2 фронт, два задни и згора на тоа и вуфер.
  Не е само количински да се земе. :carefree:
   
  На Oktar и igor_xxxx им се допаѓа ова.
 20. optimusdarko

  optimusdarko
  Intern

  11
  2
  6 Јануари 2012
  Машко
  Rаботата е да биде кино сетап, али да ми биде прикладно за малата соба, прашањето ми е колку јаки треба да се соодветно за појачалото :D
   

Сподели

Вчитување...