1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Препорака за Wireless рутер

Дискусија во форумот 'Wi-Fi' започната од LeRade, 14 Јануари 2017.

 1. LeRade

  LeRade
  Gaining Experience

  66
  78
  17 Септември 2008
  Машко
  Потребен ми е wireless рутер кој ќе фаќа поголем обсег за во куќа. Користам интернет од Телеком (Speedport рутер) и плус Linksys WRT54G за wi-fi. Проблемот е што на вториот спрат се губи сигналот на wi-fi скоро и да го нема, а во случај да се конектира конекцијата е помала и од 2 Mbps..
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Avid

  Avid
  Guru

  4,153
  6,185
  21 Јануари 2009
  inb4 mikrotik
   
  На boro1 и Isak Keyten им се допаѓа ова.
 3. LeRade

  LeRade
  Gaining Experience

  66
  78
  17 Септември 2008
  Машко
  Ќе може подетален одговор?? :)
   
 4. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,124
  4,543
  4 ноември 2013
  Машко
  Прво кажи буџет другар :)
   
 5. yasho

  yasho
  On your way to fame

  427
  504
  11 Јануари 2014
  Машко
  Ако сакаш озбилни брзини на двата спрата, стави 2 рутери, по еден на спрат. Вториот може да е само АП, без DHCP и сл.
  Со појак рутер (ми рутер 3, Микротик и сл), ќе имаш подобрување, ама ако си во средина каде има доста надворешни Вифи мрежи, тоа може да е привремено.

  Ако си во можност, пушти си кабел меѓу двата спрата и решаваш проблем за навек. Ова и за во иднина, демек ако денес со еден појак рутер добиеш и 5мбпс на горниот спрат, за некое време пак ќе ти е малку....
   
  Oktar, LeRade и на Astro им се допаѓа ова.
 6. LeRade

  LeRade
  Gaining Experience

  66
  78
  17 Септември 2008
  Машко
  Од 3к па нагоре

  Испратено од HTC Desire 610 преку IT.mk форум апликација
   
 7. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,124
  4,543
  4 ноември 2013
  Машко
  Ubiquiti UniFi AP AC Pro или MikroTik RB 2011UiAS-2HnD, само да знаеш, микротикот треба доста шминкање за да го дотераш и да имаш совршени резултати (но, возможно е :))

  edit: Доколку се одлучиш за MikroTik-от, ти стојам на располагање за конфигурирање или совет.
   
  Последна промена: 14 Јануари 2017
  Oktar, LeRade и на krema им се допаѓа ова.
 8. Astro

  Astro
  Guru

  6,236
  8,639
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Она што ти кажува @yasho , на горниот спрат стави вакво: http://www.tp-link.com.au/products/details/TL-WR841N.html го имаш низ продавнициве за околу 1100 денари. Доле една мрежа, горе истата мрежа само со јак сигнал и си го решил проблемот, само дупни плоча пушти кабел
   
  На LeRade му/ѝ се допаѓа ова.
 9. LeRade

  LeRade
  Gaining Experience

  66
  78
  17 Септември 2008
  Машко
  Дали може негде во МКД да се набави Netgear??
   
 10. Avid

  Avid
  Guru

  4,153
  6,185
  21 Јануари 2009
  Отвора тема за да му препорачаат рутер.
  Му даваат 5 предлози.
  Постира со прашање за сосема 6 рутер.
  Е ПА
  МОМЕНТАЛНО ДА СЕ БАНИРА ОВА
  МОМЕНТАЛНО

  ДЕЧКИ ДАЈТЕ ПРЕДЛОЗИ ЗА КОМПЈУТЕР
  3 МЕСЕЦИ ЛЕЈТЕР
  ДЕЧКИ ПОЗЗ ЗЕМАВ ЈАС МОТОР

  До кога ќе дозволуваме да ни трошат време, до кога?
   
  alumen :), smole и на boro1 им се допаѓа ова.
 11. NanoCell

  NanoCell
  Gaining Experience

  346
  417
  10 oктомври 2011
  Машко
  Тоа што прашал за рутер кој е доста спомнуван во претходни слични теми е криминал ?

  Според мене најдобра солуција е со втор рутер за вториот спрат. За поефтини пари во однос на некој рутер со поголем опсег, ќе добиеш подобри резултати во однос на брзина.
   
  На LeRade му/ѝ се допаѓа ова.
 12. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,761
  4,314
  20 Февруари 2011
  Машко
  @Avid

  Можеби прочитал некаде дека Нетгеар се добри па затоа прашува тука дали може да се најде нетгеар...

  Како и да е како Линксус не факја на втори спрат ? Само ако имаш плоча 60цм па да не факја...
   
  На LeRade му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Astro

  Astro
  Guru

  6,236
  8,639
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  професоре, дајте бе малце либерте. Човекот размислувал, читал, собирал информации. Мене мовеќе ме нервираат мулиња кои само ме слушаат и климаат со глава и не користат сопствен мозок.
   
  На LeRade му/ѝ се допаѓа ова.
 14. cbm64

  cbm64
  Intern

  26
  6
  25 Февруари 2015
  Машко
  На LeRade и Astro им се допаѓа ова.
 15. stefan_mkd

  stefan_mkd
  Gaining Experience

  408
  212
  18 Март 2015
  Машко
 16. cbm64

  cbm64
  Intern

  26
  6
  25 Февруари 2015
  Машко
  И пет пати поскапо, а крајната цел е иста.
   
 17. stefan_mkd

  stefan_mkd
  Gaining Experience

  408
  212
  18 Март 2015
  Машко
  Па да. Целта иста, ама резултатот различем
   
  На alumen :) му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Avid

  Avid
  Guru

  4,153
  6,185
  21 Јануари 2009
  Криминал е. Претходните слични теми се затворени и не може таму да праша? Темава е „препорака за Wirelss router“ а не е „Препорачајте ми вајрлес рутер, јас имам еден наумено, не ви кажувам кој, дајте 5 предлози па ќе ве прашам од кај да го купам рутерот што јас си го наумив.
  Ако човекот размислувал, читал, собирал информации тоа требал да го назначи во првиот пост, и дека окото веќе му фаќа него накај друг рутер.
  Ако за тебе е океј секој да почне да отвора теми за препорака, а веќе да си има нешто наумено, да не го спомнува тоа.
  Ај размисли го истово ко со графичка.
  Отвора некој тема за препорака за графичка
  И се појавуваат сеа типови му викаат земи 470 со 8 гига рам, земи 480 со 4гб поради ова и ова, друг ќе се јави земи 1060, трет ќе се јави 1050 ти е боље за парите, четврт ќе рече со 1050 TI не можеш да згрешиш.
  И наеднаш типот вика, дечки од кај да зеам на старо 970???
  Сасим во ред???????????
   
  Последна промена: 15 Јануари 2017
 19. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,436
  1,008
  8 Декември 2009
  И тука ќе препорачам.. еден тплинк од 1200 денари со две антени поврзан преку WDS, ни кабли ни ништо. Последен ваков сетап имав направено во магацин, на 50м воздушно вадеше околу 70% од брзината, преку еден ѕид, безжично на лаптоп со просечна конфигурација.
   
  На LeRade му/ѝ се допаѓа ова.
 20. LeRade

  LeRade
  Gaining Experience

  66
  78
  17 Септември 2008
  Машко
  Се извинувам може моето прашање во врска со Netgear погрешно сум го поставил... Да се поправам сакав да прашам мислење во врска со Netgear. Незнаев дека некого ќе изнервирав во врска со моето прашање и темата која ја отворив. Ако мислите дека заслужувам БАН слободно може да го сторите тоа. А спрема вашиот одговор во врска со моторот и компјутерот, јас прашав нешто поврзано со темата што ја поставив за некоја солуција за WIRELESS во поголем простор или поголема куќа. А вие Господине @Avid не треба толку негативно да се однесувате кон другите кој бараат некаков совет, мислам дека овој форум како и секој форум е да помогне дотолку некој бара некаква помош или мислење

  На останатите членови кој споделија нивни искустава во врска со оваа проблематика им се заблагодарувам, особено на @HardCorec кој се понуди и самиот да ми помогне во случај негде да заглавам со споменатите рутери.

  Ви благодарам на вашите мислења :) :)
   
  На Avid, Викса, Bubache и уште 2 други им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Drash
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  981
 2. petar.bt
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  1,777
 3. Fatihh
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,577
 4. mariomako
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  1,765
 5. P.Overdrive
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  1,008
Вчитување...

Сподели

Вчитување...