1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Препорака за Wireless рутер

Дискусија во форумот 'Wi-Fi' започната од LeRade, 14 Јануари 2017.

1. LeRade

LeRade
    Gaining Experience

66
    78
    17 Септември 2008
    Машко
    Потребен ми е wireless рутер кој ќе фаќа поголем обсег за во куќа. Користам интернет од Телеком (Speedport рутер) и плус Linksys WRT54G за wi-fi. Проблемот е што на вториот спрат се губи сигналот на wi-fi скоро и да го нема, а во случај да се конектира конекцијата е помала и од 2 Mbps..

На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Avid

Avid
    Unbeatable

3,447
    4,998
    21 Јануари 2009
    inb4 mikrotik

На boro1 и Isak Keyten им се допаѓа ова.
  3. LeRade

LeRade
    Gaining Experience

66
    78
    17 Септември 2008
    Машко
    Ќе може подетален одговор?? :)

4. HardCorec

HardCorec
    Unbeatable

3,136
    4,336
    4 ноември 2013
    Машко
    Прво кажи буџет другар :)

5. yasho

yasho
    On your way to fame

439
    507
    11 Јануари 2014
    Машко
    Ако сакаш озбилни брзини на двата спрата, стави 2 рутери, по еден на спрат. Вториот може да е само АП, без DHCP и сл.
    Со појак рутер (ми рутер 3, Микротик и сл), ќе имаш подобрување, ама ако си во средина каде има доста надворешни Вифи мрежи, тоа може да е привремено.

Ако си во можност, пушти си кабел меѓу двата спрата и решаваш проблем за навек. Ова и за во иднина, демек ако денес со еден појак рутер добиеш и 5мбпс на горниот спрат, за некое време пак ќе ти е малку....

Oktar, LeRade и на Astro им се допаѓа ова.
  6. LeRade

LeRade
    Gaining Experience

66
    78
    17 Септември 2008
    Машко
    Од 3к па нагоре

Испратено од HTC Desire 610 преку IT.mk форум апликација

7. HardCorec

HardCorec
    Unbeatable

3,136
    4,336
    4 ноември 2013
    Машко
    Ubiquiti UniFi AP AC Pro или MikroTik RB 2011UiAS-2HnD, само да знаеш, микротикот треба доста шминкање за да го дотераш и да имаш совршени резултати (но, возможно е :))

edit: Доколку се одлучиш за MikroTik-от, ти стојам на располагање за конфигурирање или совет.

Последна промена: 14 Јануари 2017
    Oktar, LeRade и на krema им се допаѓа ова.
  8. Astro

Astro
    Guru

6,094
    8,263
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Она што ти кажува @yasho , на горниот спрат стави вакво: http://www.tp-link.com.au/products/details/TL-WR841N.html го имаш низ продавнициве за околу 1100 денари. Доле една мрежа, горе истата мрежа само со јак сигнал и си го решил проблемот, само дупни плоча пушти кабел

На LeRade му/ѝ се допаѓа ова.
  9. LeRade

LeRade
    Gaining Experience

66
    78
    17 Септември 2008
    Машко
    Дали може негде во МКД да се набави Netgear??

10. Avid

Avid
    Unbeatable

3,447
    4,998
    21 Јануари 2009
    Отвора тема за да му препорачаат рутер.
    Му даваат 5 предлози.
    Постира со прашање за сосема 6 рутер.
    Е ПА
    МОМЕНТАЛНО ДА СЕ БАНИРА ОВА
    МОМЕНТАЛНО

ДЕЧКИ ДАЈТЕ ПРЕДЛОЗИ ЗА КОМПЈУТЕР
    3 МЕСЕЦИ ЛЕЈТЕР
    ДЕЧКИ ПОЗЗ ЗЕМАВ ЈАС МОТОР

До кога ќе дозволуваме да ни трошат време, до кога?

alumen :), smole и на boro1 им се допаѓа ова.
  11. NanoCell

NanoCell
    Gaining Experience

315
    370
    10 oктомври 2011
    Машко
    Тоа што прашал за рутер кој е доста спомнуван во претходни слични теми е криминал ?

Според мене најдобра солуција е со втор рутер за вториот спрат. За поефтини пари во однос на некој рутер со поголем опсег, ќе добиеш подобри резултати во однос на брзина.

12. uwemi

uwemi
    Unbeatable

4,828
    4,367
    20 Февруари 2011
    Машко
    @Avid

Можеби прочитал некаде дека Нетгеар се добри па затоа прашува тука дали може да се најде нетгеар...

Како и да е како Линксус не факја на втори спрат ? Само ако имаш плоча 60цм па да не факја...

13. Astro

Astro
    Guru

6,094
    8,263
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    професоре, дајте бе малце либерте. Човекот размислувал, читал, собирал информации. Мене мовеќе ме нервираат мулиња кои само ме слушаат и климаат со глава и не користат сопствен мозок.

14. cbm64

cbm64
    Intern

26
    6
    25 Февруари 2015
    Машко
    На LeRade и Astro им се допаѓа ова.
  15. stefan_mkd

stefan_mkd
    Gaining Experience

387
    197
    18 Март 2015
    Машко
  16. cbm64

cbm64
    Intern

26
    6
    25 Февруари 2015
    Машко
    И пет пати поскапо, а крајната цел е иста.

17. stefan_mkd

stefan_mkd
    Gaining Experience

387
    197
    18 Март 2015
    Машко
    Па да. Целта иста, ама резултатот различем

На alumen :) му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Avid

Avid
    Unbeatable

3,447
    4,998
    21 Јануари 2009
    Криминал е. Претходните слични теми се затворени и не може таму да праша? Темава е „препорака за Wirelss router“ а не е „Препорачајте ми вајрлес рутер, јас имам еден наумено, не ви кажувам кој, дајте 5 предлози па ќе ве прашам од кај да го купам рутерот што јас си го наумив.
    Ако човекот размислувал, читал, собирал информации тоа требал да го назначи во првиот пост, и дека окото веќе му фаќа него накај друг рутер.
    Ако за тебе е океј секој да почне да отвора теми за препорака, а веќе да си има нешто наумено, да не го спомнува тоа.
    Ај размисли го истово ко со графичка.
    Отвора некој тема за препорака за графичка
    И се појавуваат сеа типови му викаат земи 470 со 8 гига рам, земи 480 со 4гб поради ова и ова, друг ќе се јави земи 1060, трет ќе се јави 1050 ти е боље за парите, четврт ќе рече со 1050 TI не можеш да згрешиш.
    И наеднаш типот вика, дечки од кај да зеам на старо 970???
    Сасим во ред???????????

Последна промена: 15 Јануари 2017
  19. Cika

Cika
    V.I.P

2,372
    919
    8 Декември 2009
    И тука ќе препорачам.. еден тплинк од 1200 денари со две антени поврзан преку WDS, ни кабли ни ништо. Последен ваков сетап имав направено во магацин, на 50м воздушно вадеше околу 70% од брзината, преку еден ѕид, безжично на лаптоп со просечна конфигурација.

20. LeRade

LeRade
    Gaining Experience

66
    78
    17 Септември 2008
    Машко
    Се извинувам може моето прашање во врска со Netgear погрешно сум го поставил... Да се поправам сакав да прашам мислење во врска со Netgear. Незнаев дека некого ќе изнервирав во врска со моето прашање и темата која ја отворив. Ако мислите дека заслужувам БАН слободно може да го сторите тоа. А спрема вашиот одговор во врска со моторот и компјутерот, јас прашав нешто поврзано со темата што ја поставив за некоја солуција за WIRELESS во поголем простор или поголема куќа. А вие Господине @Avid не треба толку негативно да се однесувате кон другите кој бараат некаков совет, мислам дека овој форум како и секој форум е да помогне дотолку некој бара некаква помош или мислење

На останатите членови кој споделија нивни искустава во врска со оваа проблематика им се заблагодарувам, особено на @HardCorec кој се понуди и самиот да ми помогне во случај негде да заглавам со споменатите рутери.

Ви благодарам на вашите мислења :) :)

На Avid, Викса, Bubache и уште 2 други им се допаѓа ова.
Слични теми
  1. Drash
    Одговори:
    1
    Прегледи:
    973
  2. petar.bt
    Одговори:
    12
    Прегледи:
    1,729
  3. Fatihh